Porównaj oferty

Leasing fotowoltaiki - ranking

Przedsiębiorcy inaczej niż osoby fizyczne nie mają możliwości skorzystania z programów wsparcia takich jak Mój Prąd czy też program czyste powietrze. W związku z powyższym chcąc sfinansować zakup urządzeń fotowoltaicznych mogą korzystać z własnych środków finansowych lub zdecydować się na leasing dla firm. Ta forma płacenia za zakup instalacji fotowoltaicznej jest bardzo popularna. Banki przygotowały specjalne oferty dla firm, dzięki którym można uzyskać nawet 250 tys. złotych. Poniżej przestawiamy ranking, pokazujący, który leasing na fotowoltaikę jest najbardziej popularny i oferuje najlepsze warunki.

Fotowoltaika - ranking najlepszych leasingów


1. Santander

Santander logo

Pożyczka instalacji fotowoltaicznych kierowana jest do firm, które chcą finansować inwestycję w fotowoltaiki z wykorzystaniem leasingu. SolarLease to pożyczka do 72 miesięcy. Wymagany jest 10% udział własny.



Grupa docelowa

  • klienici biznesowi

Okres i kwota kredytu

  • Okres spłaty do 72 mc
  • Wkład własny: od 10%

Koszty kredytu

  • ustalane indywidualnie

2. Alior Bank

Alior Bank

Kredyt Ekofirma od Alior Bank to produkt kierowany do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę. Kredyt Ekofirma jest dedykowany tylko i wyłącznie do tego typu inwestycji.



Grupa docelowa

  • klienci biznesowi

Okres i kwota kredytu

  • Okres spłaty do 120 mc
  • Kwota kredytu: do 500 tys.

Koszty kredytu

  • ustalane indywidualnie

3. mBank

mBank logo

Oferta jaką przygotował mBank kierowana jest do przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystać leasing fotowoltaiki do uniezależnienia się od coraz wyższych kosztów zakupu energii elektrycznej. Bank dla tego typu inwestycji przygotował uproszczone prodcedury, a także możliwość finansowania inwestycji w innej walucie np. w EURO.



Grupa docelowa

  • klienici biznesowi

Okres i kwota kredytu

  • Okres spłaty do 72 mc
  • Wkład własny: od 10%

Koszty kredytu

  • ustalane indywidualnie

Zakup ze środków własnych czy leasing na fotowoltaikę? Porównanie.

Jeśli nie jesteśmy jeszcze w 100% pewni czy wybrać leasing czy zakup instalacji fotowoltaicznej sfinansować ze środków własnych - porównajmy oba warianty. To, że leasing wydłuży czas zwrotu z inwestycji to rzecz jasna. Pytanie na jakie chcemy poznać odpowiedź to o ile dłużej będziemy musieli poczekać na zwrot z inwestycji jeśli zakup instalacji fotowoltaicznej będziemy finansować leasingiem. Przykład poniżej. Porównamy instalacje o mocy 50 kWp, której koszt wynosi 3 200 zł za 1 kWp czyli w sumie 160 000 złotych. Wkład własny to 10%, a okres leasingu 60 miesięcy.

ranking leasingów fotowoltaika

Widzimy wyraźnie, że jeśli płacimy z własnych środków to już w 5 roku po montażu możemy spodziewać się zwrotu z inwestycji. W przypadku kiedy leasing dla firm stanowi źródło finansowania to na plusie będziemy ok. dwóch lat później. Powyższe porównanie i finalny wynik zależy oczywiście od tego ile prądu zużywamy na własne potrzeby, a ile sprzedajemy do sieci. Chcieliśmy jednak pokazać, że przy równych danych wejściowych zazwyczaj leasing na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych wydłuża okres zwrotu z inwestycji o ok. 24 miesiące. Dotacje, które być może dla firm sie pojawią w programach ogólnopolskich lub też regionalnych nie były brane pod uwagę w powyższym przykładzie.

Fotowoltaika leasing opinie

Jakie są opinie firm na temat finansowania inwestycji, których koszt zazwyczaj wynosi do 250 tys. złotych? Naszym zdaniem zdecydowanie pozytywne. Fotowoltaika dla firm ze środków własnych vs leasing dla firm na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych, w praktyce większość przedsiębiorców wybiera leasing. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na koszty. Instalacje o mocy kilkudziesięciu kWp to koszt zaczynający się do 100 tysięcy, a często dochodzący nawet do 250 tys. złotych. Wyłożenie takich środków przez firmy od razu często jest kłopotliwe. Dedykowane produkty pod fotowoltaikę co do zasady działania praktycznie nie różnią się od leasingów na maszyny produkcyjne czy też samochody.

Fotowoltaika leasing kalkulator

Jak w takim razie wybrać najlepszą ofertę dla siebie? Który bank oferuje najlepsze warunki? Odpowiedź na te pytania nie są łatwe. Po pierwsze warto skontaktować się z bankami, które w rankingu leasingu na fotowoltaikę zajmują czołowe miejsce. Po drugie pamiętajmy, że o atrakcyjności oferty decydują 3 czynniki:

  1. Maksymalna kwota leasingu
  2. Maksymalny okres spłaty leasingu na fotowoltaikę
  3. Oprocentowanie

Ta ostatnia cecha często jest ustalana indywidualnie. O wysokości oprocentowania decyduje nie tylko sama oferta banku, ale także historia kredytowa przedsiębiorstwa i zdolności negocjacyjne. Nie bez znaczenia jest także ogólna kondycja firmy oraz historyczna współpraca z danym bankiem. W przypadku leasingu dla firm, inaczej niż w przypadku leasingów/kredytów konsumenckich (przy okazji sprawdź nasz ranking kredytów na fotowoltaikę) finalną ofertę można w dużo łatwiejszy sposób dostosować pod dany podmiot. Daje to możliwość zarówno przedsiębiorcy jak i doradcy ze strony banku ustalenia indywidualnych reguł. To co na koniec chemy Wam przekazać, to przed podjęciem finalnej decyzji zbierzcie z rynku więcej niż 1 ofertę. Porównanie leasingu na instalacje fotowoltaiczne i wybór najepszej oferty może skrócić czas zwrotu z takiej inwestycji nawet o 10-12 miesięcy!