Porównaj oferty

Cena za instalację 7 kWp

Wciąż rosnące rachunki za energię elektryczną, pogarszająca się jakość powietrza, przerwy w dostawach prądu spowodowane przeciążeniem sieci energetycznej. To tylko jedne z licznych powodów, dla których pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, do których zaliczane jest także słońce, w ostatnich latach staje się tak popularne. Jednak warto także wiedzieć, że fotowoltaika 7kw to także opłacalna inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia. Dlaczego? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna to dobry wybór? Dla kogo moc 7 kWp?

W czasach kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną stale wzrasta, a problem związany z zanieczyszczeniami emitowanymi przez elektrownie węglowe wciąż rośnie inwestowanie w rozwiązanie, jakim jest instalacja fotowoltaiczna 7 kw, wydaje się niezwykle słuszną decyzją.

Odpowiednio dobrane panele słoneczne są bowiem w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie energetyczne ich użytkowników, a do tego obecnie ich zamontowanie popierane jest przez rząd, co widać po licznych ulgach, dofinansowaniach i dotacjach.

Co więcej, dzięki fotowoltaice 7 kw, można także zaoszczędzić sporą sumę, którą trzeba byłoby wydać na rachunki za prąd. Ma to związek, z tym że koszt fotowoltaiki 7 kw jest w stanie szybko się zwrócić. Dzięki temu tego typu inwestycje cechują się szybkim okresem zwrotu, zachęcającym również coraz większą liczbę osób do montażu paneli słonecznych.

Jak wylicza się okres zwrotu paneli słonecznych na przykładzie instalacji 7 kWp?

Krótki okres zwrotu z inwestycji w panele słoneczne wynika przede wszystkim ze sposobu jego wyliczania, a także stale rosnących cen prądu, które jak wskazuje wiele analiz, za 20 lat mogą wynosić nawet aż 1,09 złotego. Zamontowanie paneli słonecznych jest więc w stanie uchronić ich użytkowników, przed tak dużymi wydatkami w przyszłości.

Czynniki wpływające na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne o mocy 7 kWp

Wyliczając okres zwrotu z fotowoltaiki 7 kw, bierze się pod uwagę trzy najbardziej kluczowe czynniki.

Pierwszym z nich jest cena fotowoltaiki 7kw, która jest w tym przypadku inwestycją kapitału.

Drugi to cena za 1 kWh prądu, wraz z uwzględnieniem jego podwyżek, które będą utrzymywać się według prognoz na poziomie 2% w skali roku.

Ostatnim elementem są natomiast wszelkiego rodzaju dotacje czy też ulgi, które pozwalają obniżyć koszt samej instalacji fotowoltaicznej, zmniejszając tym samym ilość potrzebnych pieniędzy do zamontowania paneli słonecznych.

Sam okres zwrotu z inwestycji w rozwiązanie, jakim jest instalacja fotowoltaiczna 7 kw to natomiast nic innego jak czas, w którym panele słoneczne będą w stanie wyprodukować taką ilość prądu dla użytkowników, której równowartość w przypadku zakupu u krajowych dystrybutorów równałaby się początkowo poniesionym nakładom finansowym na jej montaż. Szacuje się więc, że fotowoltaika 7 kw jest w stanie w zależności od sytuacji zwrócić się po około od 5 do 10 latach.

Chcąc jednak przedstawić realny obraz tego, jaka jest cena fotowoltaiki 7kw oraz po jakim czasie się ona zwróci, poniżej prezentujemy przykład naszego klienta i wykonanych dla niego wyliczeń.

Instalacja fotowoltaiczna 7 kw cena, charakterystyka, przykład zastosowania

Pani Agata zamieszkuje dom jednorodzinny wraz ze swoim mężem, dzieckiem oraz teściami. Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej stosują oni bojler elektryczny, oprócz tego na ich zużycie prądu składa się natomiast standardowe wyposażenie RTV i AGD, takie jak na przykład lodówka, pralka, komputer czy telewizory.

Rocznie pani Agata wraz z rodziną zużywa 6 400 kWh prądu, oznacza to więc, że kupując go po cenie 75 groszy za 1 kWh, jej miesięczne rachunki za energię elektryczną wynoszą 400 złotych.

Kwota ta jest sporym obciążeniem dla budżetu domowego rodziny pani Agaty, a do tego jej dom zlokalizowany jest na wsi, w okolicach lasu, przez co zwłaszcza zimą musi się ona borykać z częstymi przerwami w dostawach prądu spowodowanymi oblodzeniem i zrywaniem przez śnieg linii energetycznej.

Dlatego też postanowiła ona sprawdzić, ile będzie musiała zapłacić za panele fotowoltaiczne, które pozwolą jej zaoszczędzić na prądzie i zakończy problem z brakami w dostawach prądu, które pozbawiają ją także dostępu do ciepłej wody.

Dlaczego zaproponowano zestaw fotowoltaiczny 7 kw?

W przypadku zużycia energii elektrycznej w skali roku na poziomie 6 400 kWh, jakie posiada pani Agata i jej rodzina najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie fotowoltaiki o mocy 7kW. Taka instalacja fotowoltaiczna będzie bowiem w stanie wyprodukować 6 845 kWh prądu rocznie, zaspokajając tym samym całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną i pozostawiając spory zapas w razie zwiększenia zużycia prądu przez rodzinę pani Agaty.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 7 kw

W przypadku rozwiązania, jakim jest zestaw fotowoltaiczny 7 kw, cena jego wraz z montażem plasuje się na poziomie 4 000 złotych brutto za 1 kW instalacji. Oznacza to więc, że za panele fotowoltaiczne w ilości 26 sztuk, o powierzchni 50 metrów kwadratowych montowane na swoim dachu pani Agata będzie musiała zapłacić 28 000 złotych.

Jak zapłacić mniej za instalacje fotowoltaiczne o mocy 7 kWp?

Jednak istnieje możliwość obniżenia tej ceny fotowoltaiki 7kW o 18%, a jest nią skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która została wprowadzona w 2019 roku. Pozwala ona bowiem odliczyć od podatku w rozliczeniu rocznym koszty poniesione na montaż fotowoltaiki na dachu istniejących już budynków. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest to, że łączna suma odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekraczać kwoty 53 000 złotych.

Dodatkowo z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać także, jeśli instalacja fotowoltaiczna jest współfinansowana z dotacji lub dofinansowania.

Cena fotowoltaiki 7kw po uldze

Pani Agata wraz ze swoim mężem zdecydowała, że chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki temu, zamiast zapłacić na panele fotowoltaiczne 28 000 złotych, zapłacą oni jedynie 22 960 złotych. Oszczędzając już na samym początku 5 040 złotych.

Szacowany okres zwrotu fotowoltaiki 7kw

Wiedząc już, jaki będzie koszt instalacji fotowoltaicznej 7kw możemy obliczyć, po jakim czasie inwestycją w nią zwróci się pani Agacie.

cena instalacji 7kw fotowoltaika

Uwaga: Uwzględniona została ulga termomodernizacyjna

Szacunkowy okres zwrotu prezentowany na wykresie został wyliczony na podstawie ceny za 1 kWh prądu z uwzględnieniem jej podwyżek w wysokości 2% w skali roku oraz ceny samej fotowoltaiki wynoszącej 22 960 złotych.

Wynika z tego więc, że już w piątym roku użytkowania instalacji fotowoltaicznej zaoszczędzi ona dla pani Agaty taką kwotę, jak poniesiony na jej montaż koszt. Zwracając całkowicie inwestycje w nią.

Dodatkowo w kolejnych latach instalacja fotowoltaiczna będzie generowała średnie roczne oszczędności na poziomie 5 659,34 złote, a po 20 latach suma tych oszczędności będzie wynosić aż 113 126,74 złote. A do tego pani Agata nie będzie się już musiała przejmować przerwami w dostawach prądu, gdyż to ona sama, a właściwie panele fotowoltaiczne będą go produkować.

Jak więc widać instalacja fotowoltaiczna w przypadku osób, które pozyskują ciepłą wodę za pomocą elektrycznych bojlerów, jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, który nie tylko jest w stanie zniwelować koszty energii elektrycznej w domowym budżecie, ale także wygenerować duże oszczędności. Dlatego też jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniem, jakim jest fotowoltaika 7kw odwiedź naszą stronę gdzie dowiesz się jakie są ceny za systemy fotowoltaiczne. Można tam znaleźć szczegółowe porównanie ofert wiodących firm instalujących panele fotowoltaiczne w Polsce i świadczących dodatkowe usługi, wśród których znaleźć możesz bez problemu firmę, która zamontuję dla Ciebie panele słoneczne w atrakcyjnej cenie.

Możesz także sprawdzić jak wygląda zwrot z inwestycji w fotowoltaikę, jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji o innej mocy: