Kolejne podwyżki w cenniku dla firm w PGE powodują, że firmy za 1 MWh muszą płacić
ponad 2 tys. złotych! Zatrzymaj podwyżki. Porównaj ceny i wybierz ofertę nawet 30% niższą.
Rosnące ceny prądu sprawiły, że niezależnie od jego sprzedawcy rachunki za energię elektryczną od stycznia 2023 roku wzrosły w znacznym stopniu zarówno w przypadku odbiorców będących gospodarstwami domowymi, jak i przedsiębiorstwami. Osoby obsługiwane przez firmę PGE, czyli Polską Grupę Energetyczną, która została założona w 2007 roku i jest aktualnie jedną z największych spółek energetycznych w naszym kraju, mogą więc sprawdzić poniżej aktualne ceny prądu poniżej.
Polska Grupa Energetyczna SA określana jest jako jedno z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce nie, tylko jeśli chodzi o jej przychody, ale także zainstalowaną moc wytwórczą i wolumen produkcji energii elektrycznej. Firma ta należy do jednych z 5 przedsiębiorstw będących jednocześnie sprzedawcą oraz dystrybutorem energii elektrycznej, umożliwiając tym samym zawarcie z nią umowy kompleksowej. PGE dostarcza i sprzedaje prąd zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych, a jej obszar działania obejmuje przede wszystkim województwo podlaskie, mazowieckie, lubelskie oraz podkarpackie.
Aktualna cena prądu PGE podobnie jak w przypadku innych sprzedawców energii elektrycznej wraz z 1 stycznia 2023 roku uległa łącznej podwyżce wynoszącej 38%, na którą składa się 37% podwyżki stawki za energię czynną oraz 8% podwyżki stawki za energię dystrybucyjną. Niemal 40% podwyżki cen energii elektrycznej w PGE zostały natomiast zatwierdzone przez prezesa URE w odpowiedzi na wniosek złożony przez tę firmę pod koniec 2021 roku.
W związku z tym obecnie cena 1 kWh prądu w PGE prezentuje się następująco:
Mówiąc o cenach prądu, które mają bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunków za energię elektryczną, warto także wspomnieć, że tak samo, jak w przypadku innych sprzedawców prądu odbiorcy mający podpisane umowy z PGE mogą wybierać taryfy, na podstawie których zostaną ustalone stawki za 1 kWh energii elektrycznej obowiązujące podczas rozliczeń.
Analizując ceny prądy w PGE w porównaniu do pozostałych pięciu wiodących sprzedawców energii elektrycznej w naszym kraju można przede wszystkim zauważyć, że stawki za 1 kWh w tym przypadku plasują się pod względem swoich wysokości na drugim miejscu. Wszystko za sprawą tego, że są one nieco niższe niż w przypadku firmy Energa, jednak znacznie wyższe od tych obowiązujących klientów firmy Enea czy też Tauron.
Nie inaczej kwestia cen prądu w PGE prezentuje się również w porównaniu do średniej ceny energii elektrycznej obowiązującej w Polsce, która w styczniu 2023 roku wynosiła 92 grosze brutto. Tu także jest ona bowiem nieco wyższa, jednak bardzo zbliżona.
Wielu odbiorców energii elektrycznej zastanawia się, co ma wpływ na tak duże wzrosty ich rachunków za prąd. Należy więc podkreślić, że rosnąca cena prądu u sprzedawców jest wynikiem stale drożejącej 1 MWh prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Przyczyną tego zjawiska jest natomiast kilka nakładających się na siebie elementów, wśród których wyróżnić można przede wszystkim:
Jeśli więc cena prądu na TGE rośnie, sprzedawcy prądu wnioskują do URE o podniesienie stawki za 1 kWh prądu, a tym samym wysokość comiesięcznych rachunków w gospodarstwach domowych rośnie.