Porównaj oferty

19 wrz 2021

Prąd - baza wiedzy

Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę?

Trudno sobie wyobrazić współczesne gospodarstwo domowe bez prądu, nawet jego najbardziej podstawowe wyposażenie, takie jak lodówka czy oświetlenie wymaga bowiem zasilania energią elektryczną. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że to właśnie rachunki za nią stanowią jedną z podstawowych składowych kwoty obciążającej domowy budżet. Ile energii elektrycznej zużywają więc przeciętnie Polacy? Jak samodzielnie sprawdzić zużycie prądu w Twoim domu oraz w jaki sposób je zmniejszyć?

Wróć do: Aktualności Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę?

Jak wygląda przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce?

Aby przeanalizować średnie zużycie prądu na osobę w Polsce, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jak wygląda przeciętne gospodarstwo domowe w naszym kraju. W związku z tym w Polsce żyje obecnie 38,5 miliona osób, z czego około 48,6% z nich mieszka w miastach, 28,5% na wsiach, a 23% w gminach miejsko-wiejskich. Średnia liczba osób przypadających na jedno gospodarstwo domowe w naszym kraju to natomiast 2,8 osoby. Wynika to między innymi z dominującego obecnie modelu rodziny 2+1.

Jak prezentuje się średni zużycie prądu na osobę w Polsce?

Średnie zużycie prądu na osobę w przeciętnym gospodarstwie domowym, nie jest jednoznaczne z jego rzeczywistym poborem. Wartość ta jest jednak dobrym punktem odniesienia do tego, aby sprawdzić, czy w Twoim domu zużycie prądu jest optymalne, czy też raczej zawyżone.

W związku z tym według statystyk, jakie podają ośrodki badawcze, jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa średnio około od 900 kWh do 1400 kWh prądu rocznie, czyli od 75 kWh do nawet 116 kWh miesięcznie. Z kolei średnie zużycie prądu na kolejną osobę w domu plasuje się na poziomie nie mniejszym niż 500 kWh rocznie, czyli 42 kWh miesięcznie.

Na podstawie tych danych łatwo więc obliczyć, że średnie zużycie energii elektrycznej ciągu roku wynosi:

  • w 2-osobowym gospodarstwie domowym około 1500 kWh,
  • w 3-osobowym gospodarstwie domowym około 2000 kWh,
  • w 4-osobowym gospodarstwie domowym około 2500 kWh,
  • w 5-osobowym gospodarstwie domowym około 3000 kWh.

Przy czym jak wskazują statystyki, więcej prądu zużywają mieszkańcy wsi niż miast.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce na tle Europy

Według danych podawanych przez Eurostat w 2014 roku Polska zużywała tyle samo energii elektrycznej co liczące 9,8 milionów mieszkańców Węgry. Na tle innych państw europejskich polskie gospodarstwa domowe pod względem wysokości poboru prądu plasują się także przed Portugalią, Czechami i Austrią. Oznacza to więc, że ogólnie jako naród należymy raczej do osób, które oszczędzają prąd, co jest bardzo dobrą wiadomością nie tylko dla naszych portfeli, ale także środowiska naturalnego.

Jak obliczyć średnie zużycie energii w swoim domu?

Chcąc obliczyć własne zużycie prądu w mieszkaniu lub domu, najprostszym sposobem na to jest skorzystanie z dostępnych w internecie kalkulatorów zużycia energii. Należy w nich bowiem podać liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz wskazać urządzenia zasilane elektrycznie, z jakich korzysta się na co dzień wraz z szacunkowym czasem ich użytkowania każdego dnia. Wynik ten będzie oczywiście niedokładny, jednak pozwoli na porównanie swojego zużycia ze średnią krajową.

Innym sposobem na to, aby obliczyć pobór energii w domu w średnim ujęciu rocznym oraz miesięcznym i na osobę jest natomiast zliczenie zużytych kWh w każdym miesiącu w skali roku, dzięki temu otrzymamy wartość zużytego prądu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Następnie podzielenie uzyskanego wyniku przez 12 miesięcy pozwoli uzyskać średni zużycie prądu na miesiąc. Co więcej, jeśli tę wartość miesięczną podzielimy przez liczbę osób w gospodarstwie domowym, uzyskamy wynik, który wskaże, ile prądu zużywanego każdego miesiąca przypada na jedną z nich.

Jak sprawdzić ile prądu zużywa urządzenie?

Jeśli wyniki powyższych obliczeń znacznie odbiegają od średniego zużycia prądu w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym, warto zastanowić się, które z urządzeń najbardziej wpływa na jego większą wartość. Aby obliczyć pobór energii tych, których najczęściej regularnie korzystamy, należy więc w pierwszej kolejności sprawdzić ich moc na tabliczce znamionowej. Przykładowo, jeśli mamy suszarkę o mocy 2000 W, która używana jest każdego dnia przez około 15 minut, aby wyliczyć ilość zużywanej przez nią, wystarczą dwa proste kroki.

  1. W pierwszej kolejności trzeba przeliczyć jej moc na kilowaty, a więc 2000 W dzielimy przez 1000 i otrzymujemy 2 kW.
  2. Następnie należy pomnożyć moc urządzenia w kW przez czas jego użytkowania, czyli 2 kW x 0,25 (gdyż 15 minut to 1/4 godziny, czyli 0,25). Otrzymujemy wynik 0,5 kWh, czyli tyle prądu zużywa każdego dnia nasza przykładowa suszarka.

Mając ten wynik, można także w łatwy sposób wyliczyć koszt energii elektrycznej potrzebnej do jej zasilania. Zakładając więc, że za 1 kWh prądu płacimy 0,58 zł, każdego dnia za użycie przez 15 minut suszarki o mocy 2000 W płacimy 0,28 zł, miesięcznie daje nam to wartość 8,40 zł, a rocznie 100,80 zł.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Chcąc zmniejszyć zużycie prądu w mieszkaniu lub domu, a tym samym koszt energii elektrycznej zakupionej każdego miesiąca, warto zastosować kilka prostych metod, które nie wymagają dużego zaangażowania, jednak przynoszą zadowalające rezultaty.

W pierwszej kolejności warto wymienić wszystkie żarówki w domu na energooszczędne, a także zastanowić się, czy stare sprzęty nie spełniają obecnych norm związanych z klasą energooszczędności, nie wymagają również wymiany. Jeśli chodzi natomiast o działania, które wymuszają nakładów finansowych warto przede wszystkim:

  • nie włączać pralki, kiedy jej bęben nie jest w pełni zapełniony praniem,
  • nie włączać na wpół pustej zmywarki,
  • oglądając film wieczorem włączyć timer, który automatycznie wyłączy telewizor o określonej porze, w razie zaśnięcia przed nim,
  • kiedy mamy więcej czasu zrezygnować z suszenia włosów suszarką, co dodatkowo wpłynie pozytywnie także na ich kondycję.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.13 (16 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić