Porównaj oferty

12 maj 2022

Prąd - baza wiedzy

Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?

Aby do Twojego domu mógł być dostarczany prąd, niezbędny jest do tego licznik energii elektrycznej, na podstawie którego określane jest wygenerowane w danym punkcie poboru energii zużycie prądu. Każdy licznik energii elektrycznej musi być natomiast opatrzony unikatowym własnym numerem, który może być Ci potrzebny w niektórych przypadkach. Podpowiadamy więc, gdzie w takim razie można znaleźć numer licznika.

Wróć do: Aktualności Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?

Czym jest numer licznika i kiedy może być potrzebny?

Numer licznika to ciąg 8 cyfr, który jest przypisywany indywidualnie dla każdego modelu, gdyż jest on jednocześnie jego numerem seryjnym. W związku z tym bez względu na to, czy posiadasz licznik elektroniczny, czy też indukcyjny zawsze go na nim znajdziesz. Numer licznika energii elektrycznej jest przypisany do niego na stałe i nie zmienia się w trakcie trwania umowy, a nawet jeśli dochodzi do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Na jego podstawie można także określić informacje związane licznikiem.

Do czego jest potrzebny numer licznika?

8-cyfrowy numer licznika może okazać się przydatny w wielu sytuacjach. Pierwszą z nich jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, do której potrzebny jest właśnie między innymi numer licznika lub numer Punktu Poboru Energii elektrycznej (PPE), zwłaszcza w przypadku zawierana jest umowa na prąd przez internet. Za pomocą numeru licznika można także poznać numer PPE, wykorzystując do tego na przykład wyszukiwarki, jakie udostępniają dla swoich klientów dystrybutorzy i sprzedawcy prądu, tacy jak, chociażby Tauron. Numer licznika może być także potrzebny podczas dokonywania wskazań licznika niezbędnych przy rozliczeniu rzeczywistym.

Gdzie można znaleźć numer licznika energii elektrycznej?

Numer licznika energii elektrycznej znaleźć można przede wszystkim w dwóch miejscach. Niekiedy jest on także zapisywany w umowie podpisywanej ze sprzedawcą prądu, najczęściej tuż obok numeru PPE, jak ma to miejsce w przypadku firmy Energa, gdzie znajduje się on na 3 stronie umowy.

Odczyt numeru bezpośrednio z licznika

Pierwszą metodą na odczytanie numeru licznika jest wobec tego odnalezienie go na nim. W zależności od modelu może się on jednak znajdować w różnych miejscach. W licznikach indukcyjnych jego numer umieszczany jest bezpośrednio pod kodem kreskowym i stanowi on 8 środkowych cyfr oddzielonych od innych cyfr myślnikami.

Z kolei w modelach elektronicznych numer licznika wyświetlany jest na wyświetlaczu urządzenia, podobnie jak informacje o zużyciu energii elektrycznej, na temat taryfy prądu czy też daty oraz godziny. Wyświetla się on wraz z kodem OPIS 0.0.0 znajdującym się w lewym górnym wyświetlaczu licznika w postaci małych cyferek.

Odczyt numeru z faktury za prąd

Innym rozwiązaniem na znalezienie numeru licznika jest natomiast jego odczytanie z faktury za prąd, w której znajdując się nie tylko informacje o należnej kwocie do zapłaty, ale także wiele innych istotnych informacji. W zależności od dostawcy i sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce umieszczany jest on jednak w innym miejscu na dokumencie.

W związku z tym:

  • na fakturze za prąd od firmy Energa numer licznika można znaleźć w tabelce zatytułowanej "Dane odczytowe", która umieszczana jest na drugiej stronie dokumenty,
  • PGE numer licznika umieszcza z kolei również na drugiej stronie faktury jednak w tabeli "Szczegółowe rozliczenie", przy czym jest on dokładnie opisany jako numer licznika energii czynnej,
  • Tauron pozwala natomiast na odczytanie numeru licznika z tabeli na fakturze zatytułowanej Rozliczenie z tytułu dostarczenia energii elektrycznej, w kolumnie również opisanej jako numer licznika,
  • firma Enea umieszcza numery licznika na fakturach tuż nad kodem PPE znajdującym się nad informacjami dotyczącymi wskazania i należności.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.33 (12 opinii)

Komentarze (2)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Marek

21 sie 2023

Ja też mam z tym problem

Aleksandra Mróz

15 lip 2023

Nie mogę odszukać na fakturze numeru licznika

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić