Porównaj oferty

3 sie 2023

Prąd - baza wiedzy

Zniżki na prąd za Kartę Dużej Rodziny

Rodziny wielodzietne mające Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z wielu przywilejów w postaci rabatów i zniżek. Dotyczą one między innymi z atrakcji kulturalnych oraz zakupów w sklepach. Czy jednak Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki na prąd w czasach, gdy jego ceny z roku na rok drastycznie rosną? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w tym artykule.

Wróć do: Aktualności Zniżki na prąd za Kartę Dużej Rodziny

Czym jest Karta Dużej Rodziny i jak ją uzyskać?

Karta Dużej Rodziny określana skrótem KDR to wprowadzony przez rząd system zniżek, który ma na celu wspieranie rodzin wielodzietnych. Karta uprawnia jej posiadacza do zniżek na różne produkty, takie jak bilety do kin, basenów, parków rozrywki, zakupy w sklepach, restauracjach, noclegi hotelach, kursy językowe i wiele innych.  Ma to natomiast na celu wspieranie rodzin wielodzietnych.

Karta Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy wychowują lub wychowali łącznie co najmniej 3 dzieci. Dodatkowo korzystać z niej mogą także dzieci rodzin wielodzietnych, które nie ukończyły 18 roku życia lub 25 roku życia, jeśli kontynuują naukę w szkole lub szkole wyższej. Aby uzyskać KDR i korzystać z przysługujących w ramach niej zniżek, należy złożyć wniosek o jej wydanie w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

Czy Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżki na prąd?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rodziny wielodzietne, w których nie brakuje wydatków, stale poszukują rozwiązań, które umożliwią im obniżenie ich rachunków za prąd. W ramach programu zniżek jakim jest Karta Dużej Rodziny, zniżki na prąd nie są jednak dostępne. Jedynym wyjątkiem jest w tym przypadku przedsiębiorstwo energetyczne Energa. Oferuje ono bowiem nową ofertę Po Prostu Rodzina, w ramach której posiadacze KDR mogą uzyskać zniżki na prąd w taryfie prądowej G11. Stawki w tym przypadku obniżone są zarówno jeśli chodzi energię czynną, jak i opłaty handlowe.

Dla pozostałych posiadaczy Karty Dużej Rodziny warto jednak wspomnieć, że jej posiadanie przynosi korzyści związane z zakupem energii elektrycznej w tym roku, ponieważ zwiększa ona wprowadzone od 1 stycznia 2023 roku limity zużycia prądu, po których przekroczeniu cena prądu będzie o wiele wyższa.

Karta Dużej Rodziny a limity zużycia energii w 2023 roku

Zgodnie z wprowadzoną przez rząd Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, określaną tak zwaną Tarczą Solidarnościową obecne ceny energii elektrycznej w Polsce zostały zamrożone dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 roku, do momentu aż nie przekroczą one wskazanych limitów zużycia prądu w ciągu roku. Standardowo limit ten wynosi 2000 kWh rocznie. Jednak rodziny mające Kartę Dużej Rodziny będą mogły płacić mniej za prąd do momentu aż nie przekroczą w ciągu roku zużycia prądu na poziomie 4000 kWh. Oznacza to więc, że zapłacą one więcej za prąd dopiero po przekroczeniu zużycia wynoszącego 4000 kWh, a nie 3000 kWh.

Co zrobić, aby móc skorzystać z wyższych limitów na zużycie energii?

Aby móc skorzystać z wyższego limitu zużycia energii elektrycznej, dzięki któremu ceny energii na rachunkach od sprzedawców prądu będą na poziomie tych obowiązujących w 2022 roku, rodziny mające Kartę Dużej Rodziny muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do 30 czerwca 2023 roku.

Składa się je natomiast u sprzedawcy prądu lub sprzedawcy i jednocześnie dystrybutora prądu w przypadku posiadania kompleksowej umowy na sprzedaż i dostawy energii elektrycznej. W oświadczeniu powinien zostać podany numer Karty Dużej Rodziny, a do tego trzeba do niego dołączyć także jej kopię. Oświadczenie może z kolei złożyć wyłącznie posiadacz Karty Dużej Rodziny, który kupuje prąd osobiście. Przedsiębiorstwo energetyczne ma natomiast prawo zażądać przedstawienia oryginału Karty do wglądu.

Podsumowując, Karta Dużej Rodziny poza jednym wyjątkiem nie uprawnia do zniżki na prąd. Jej posiadanie pozwala jednak skorzystać z wyższych limitów zużycia energii elektrycznej, po których przekroczeniu cena prądu w przypadku energii czynnej może wzrosnąć nawet do 0,693 zł netto. Dlatego rodziny wielodzietne powinny zainteresować się jej wyrobieniem, a następnie złożeniem stosownego wniosku do sprzedawcy prądu, związanego z powiększeniem ich limitu jego rocznego zużycia.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić