Porównaj oferty

4 lis 2018

Prąd - baza wiedzy

Dopłata do rachunku za prąd. Dodatek energetyczny 2019 w praktyce

Wyższe ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz firm w 2019 roku są nieuniknione. Rząd w kolejnych komunikatach prasowych uspokaja obywateli proponując coraz to nowe rozwiązania mające na celu zmniejszenie wpływu wzrostu cen energii na nasze codzienne życie. Jednym z takich pomysłów jest dopłata do rachunku za prąd. Co o niej na dzień dzisiejszy wiemy i czy nowy dodatek energetyczny 2019 roku rozwiąże problem coraz droższego prądu w Polsce?

Wróć do: Aktualności Dopłata do rachunku za prąd. Dodatek energetyczny 2019 w praktyce

Warto na początku dodać, że dodatek energetyczny w Polsce funkcjonuje już od roku 2014. Jest on kierowany do najbardziej wrażliwych odbiorców energii elektrycznej, którzy korzystają także z tzw. dodatku mieszkaniowego. Osoba pobierająca dodatek energetyczny musi mieszkać w miejscu poboru energii, a także mieć na siebie podpisaną umowę sprzedaży prądu z dowolnym sprzedawcą energii elektrycznej.

Obecnie wnioski o dodatek energetyczny są wydawane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Odpowiedni wniosek należy złożyć w urzędzie lub miejskim ośrodku pomocy społecznej - w zależności od tego gdzie w danej miejscowości jest taka możliwość. Wysokość dodatku energetycznego od 1 maja 2018 wynosi:

  • dla gospodarstwa domowe jednoosobowe – 11,35 zł/miesiąc;
  • dla gospodarstwa domowe liczące od 2 do 4 osób – 15,77 zł/miesiąc;
  • dla gospodarstwa domowe liczące 5 i więcej osób – 18,92 zł/miesiąc.

Na jak długo przyznawany jest dodatek energetyczny? Nie ma tego określonego w zapisach, biorąc jednak pod uwagę fakt, że korzystając z dodatku energetycznego trzeba także korzystać z dodatku mieszkaniowego, który wydawany jest raz na 6 miesięcy można przyjąć, że co taki okres czasu decyzja w przypadku dodatku energetycznego może się zmienić. Widzimy również, że dopłaty nie są uzależnione od dodatkowych usług jakie razem z prądem każdy z nas może zamówić. Oferty na prąd z dodatkami są traktowane jako osobne usługii.

Warto jeszcze dodać w kontekście obecnych przepisów, że dodatek energetyczny wypłacany jest do 10 dnia każdego miesiąca z wyjątkiem miesiąca stycznia, gdzie na pieniądze trzeba poczekać do 30 dnia miesiąca.

Nowa dopłata do rachunku za prąd. Dla kogo program "prąd plus"?

Podwyżki cen prądu w 2019 roku, o których pisaliśmy już na naszych stronach mogą okazać się dużo wyższe niż się spodziewaliśmy. Rząd chce się zabezpieczyć na wypadek krytyki związanej z podniesieniem cen prądu w roku 2019, który to rok jest rokiem wyborczym. O ile w takim razie więcej możemy zapłacić za prąd? Tak jak to już obliczyliśmy przy założeniu stałych opłat za dystrybucję prądu cena 1 kWh musiałaby wzrosnąć w stosunku do stawek z 2018 roku aż o ponad 30%, wtedy zapłacimy za prąd najwięcej w historii. Do tej pory najwyższe ceny prądu dla taryfy G były w 2012 roku. Dla przypomnienia załączamy wykres jak cena sprzedaży prądu taryf zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki zmieniała się w ciągu ostatnich 10 lat.

dopłata do rachunku za prąd

Opracowanie OptimalEnergy.pl na podstawie danych z taryf zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki

Co na dzień dzisiejszy wiemy na temat ewentualnych dopłat do rachunków za prąd w roku 2019? Tak naprawdę niewiele. Wiemy na pewno, że prace trwają, a ich efekt poznamy najpewniej pod koniec roku. Zazwyczaj w połowie grudnia każdego roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy dla gospodarstw domowych dla największych spółek energetycznych w Polsce. To od tych stawek, a także ew. zmian w kosztach dystrybucji prądu zależy o ile więcej za prąd zapłacimy w kolejnym roku.

Wiemy także, że ew. rekompensaty z tytuły wyższych cen prądu mają objąć nie tylko klientów indywidualnych, ale także tzw. przemysł energochłonny, dla którego wzrost cen prądu w największym stopniu przełoży się na rentowność i konkurencyjność względem firm działających w innych krajach. Natomiast dalej niesprecyzowane pozostają kwestie związane z formą w jakiej ew. dodatki będą wypłacane, gdzie wnioski będą składane i kto będzie decydował o ich przyznaniu bądź odrzuceniu. Jak tylko takie informacje się pojawią od razu o nich napiszemy, nie wchodząc na tym etapie w spekulacje.

Pytanie pozostaje, kto za to wszystko zapłaci? Najprawdopodobniej najbardziej podwyżki cen prądu odczują mali i średni przedsiębiorcy. Czy jest w takim razie sposób na to, żeby ta grupa odbiorców energii uniknęła podwyżek cen? Zobacz co o tym mówi narzędzie gdzie zmiana dostawcy prądu kalkulator jest wykorzystywany.

Zmiana sprzedawcy prądu. Czyli jak samemu zabezpieczyć się przed wzrostem cen prądu

W jaki sposób można już teraz zabezpieczyć się na wypadek wzrostu cen? Naszym zdaniem to zmiana dostawcy prądu jest najepszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd, zabezpieczyć się przed podwyżkami cen na najbliższe lata i co ważne dalej mieć prawo do ogólnych rekompensat i dopłat wynikających z zapowiadanych zmian w prawie, już dawno powinieneś wybrać lepszą ofertę sprzedaży prądu. Pamiętaj, że zmiana sprzedawcy prądu jest bezpieczna, bezpłatna i nieskomplikowana, a w wyborze odpowiedniego sprzedawcy prądu z pewnością pomoże nasza porównywarka cen prądu do skorzystania, z której serdecznie zapraszamy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić