Porównaj oferty

Kalkulator zużycia prądu

Na całkowite zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, wysokość rachunków za nią składają się wszystkie urządzenia domowe zasilane za pomocą prądu. W czasach gdy ceny prądu stale rosną, warto więc wiedzieć, jaki pobór energii elektrycznej generuje dane urządzenie, aby móc w razie dużych poborów zaplanować odpowiednie kroki, które sprawią, że zużycie energii w tym przypadku zostanie obniżone. Dlatego podpowiadamy jak obliczyć zużycie prądu urządzeń domowych.

Dlaczego warto wiedzieć, co ile zużywa prądu?

Korzystając w gospodarstwie domowym z różnych urządzeń zasilanych za pomocą energii elektrycznej, warto wiedzieć, co ile zużywa prądu. Bardzo często okazuje się bowiem, że stara lodówka po jej wymianie na energooszczędny model, może zużywać mniej prądu nawet o kilkadziesiąt kWh w ciągu całego miesiąca jej pracy. To z kolei przekłada się na możliwość obniżenia stale rosnących rachunków za energię elektryczną.

Od czego zależy to, ile prądu zużywają urządzenia domowe?

Wszystkie urządzenia domowe zasilane za pomocą energii elektrycznej generują jej pobór, którego suma przemnożona przez cenę prądu jest kosztem ich użytkowania. Z kolei suma zużywanej energii przez wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym określana jest jako bilans energii.

To ile prądu zużywają poszczególne urządzenia w domu, zależy natomiast od ich mocy, a także klasy efektywności. Obie te informacje można znaleźć na tabliczce znamionowej danego sprzętu. Najmniejszy pobór energii elektrycznej, generują wobec tego urządzenia o wysokiej klasie energetycznej oznaczanej symbolem A+++, a według nowych wytycznych literą G.

Jak obliczyć zużycie prądu urządzeń domowych?

Aby obliczyć, ile prądu zużywają urządzenia domowe, należy przede wszystkim znać ich moc. Dzięki temu można wyliczyć, jaki generują one pobór energii elektrycznej w ciągu jednej godziny użytkowania. W związku z tym przykładowo w przypadku lodówki o mocy 50 W w pierwszej kolejności należy zamienić waty na kilowaty, czyli podzielić je przez 1000, gdyż 1 kW = 1000 W. Moc lodówki w kilowatach to wobec tego 0,05 kW. Mając tę informację, wiadomo już, że lodówka w ciągu jednej godziny zużywa 0,05 kWh, czyli w ciągu doby generuje pobór prądu na poziomie 1,2 kWh.

W przypadku urządzeń używanych wyłącznie sporadycznie takich jak na przykład suszarka czy toster, do wyliczenia ich poboru energii elektrycznej należy zastosować tę samą zasadę. Pamiętając jednak, że ich moc równa się ilości watów pobranych w ciągu jednej godziny. Jeśli więc suszarka o mocy 2400 W używana jest przez 15 minut, zużyje ona w tym czasie 0,6 kWh energii elektrycznej. Poniżej przykłady dotyczące zużycia prądu przez najbardziej popularne urządzenia:

Jak działa kalkulator zużycia prądu?

Choć pobór mocy urządzeń domowych można wykonać samodzielnie, istnieją o wiele wygodniejsze rozwiązania, którymi są specjalne kalkulatory zużycia energii elektrycznej. Wykonują one wszystkie obliczenia za nas i podają gotowy wynik. Aby za ich pomocą dowiedzieć się, ile prądu zużywają urządzenia domowe, wystarczy więc wpisać wyłącznie ich moc i czas ich użytkowania, aby otrzymać gotowy wynik zaledwie w kilka chwil.

Kalkulator cen prądu a kalkulator zużycia energii

Poznając zużycie energii elektrycznej, można także w prosty sposób sprawdzić, o ile opłacalniejsze jest zmienienie sprzedawcy prądu. Wystarczy w tym celu wykorzystać inne narzędzie, którym jest kalkulator cen prądu. Wpisując w nim ilość pobieranej przez urządzenie domowe energii elektrycznej, można sprawdzić, jaki jest jego koszt użytkowania przy danej cenie za 1 kWh prądu.

Przeliczenie sumarycznego zużycia prądu w gospodarstwie domowym, czyli bilansu energetycznego w takim kalkulatorze umożliwia z kolei sprawdzenie, o ile zmniejszą się rachunki za prąd po wybraniu oferty nowego sprzedawcy energii elektrycznej. W niektórych przypadkach różnica ta wynosi nawet kilkadziesiąt złotych.

Dodatkowo wpisanie wyników z kalkulatora zużycia energii do kalkulatora cen prądu i wybór stawki obowiązującej za 1 kWh w taryfach nocnych lub poza szczytowych umożliwia również przeanalizowanie opłacalności przejścia na dwustrefową taryfę prądową. W związku z tym oba te wygodne i proste w użyciu narzędzia można wykorzystać do poszukiwania oszczędności na rachunkach za prąd.

O czym pamiętać wyliczając pobór mocy urządzeń domowych?

Zarówno wyliczając pobór mocy urządzeń domowych samodzielnie, jak i przy zastosowaniu przeznaczonego do tego kalkulatora należy mieć na uwadzę to, że uzyskane dane są wyłącznie szacunkowe. W praktyce urządzenia elektroniczne nigdy nie zużywają takiej samej ilości prądu przez cały czas ich pracy.