Porównaj oferty

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zmywarki stają się standardowym wyposażeniem większości kuchni w gospodarstwach domowych. Pozwalają one oszczędzić wodę zużywaną do zmywania naczyń, a do tego czas. Jednak jak każde urządzenia zasilane elektrycznie generują one również koszty związane ze zużyciem prądu. Dlatego sprawdzamy, ile prądu zużywa zmywarka oraz od czego to zależy.

Od czego zależy to, jaki generuje zmywarka pobór mocy?

Zmywarka podobnie jak i pralki pobiera zimną wodę, a następnie podgrzewa je za pomocą wbudowanej grzałki. To właśnie ona generuje więc w jej przypadku największą część zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo ilość pobieranej przez zmywarkę energii uzależniona jest także od wybranego trybu pracy, który ma wpływ na długość trwania cyklu zmywania oraz temperaturę wody.

Nie bez znaczenia na energochłonność zmywarki pozostaje także pojemność tego urządzenia. Im większa jest zmywarka, tym wobec tego większy pobór energii elektrycznej jest przez nią generowany, co wynika z konieczności podgrzewania większej ilości wody.

Wpływ na to ile prądu bierze zmywarka, ma także jej moc, najczęściej wynosi ona od 1000 do 1500 W. Informacje na ten temat znaleźć można natomiast na tabliczce znamionowej urządzenia, znajdującej się zazwyczaj na jednej ze stron jej drzwi lub w udostępnianej przez producenta specyfikacji produktu.

Ile prądu pobiera zmywarka w zależności od programu?

W zależności od wybranego programu zmywania naczyń, to ile prądu bierze zmywarka z sieci energetycznej, może się różnić między sobą. Najczęściej tego typu urządzenia wyposażone są w program eko trwający około 30 minut, program codzienny trwający 45 minut oraz program przeznaczony dla mocno brudnych naczyń, trwający 1,5 godziny. W każdym z nich zużycie energii elektrycznej będzie więc różne.

W związku z tym zakładając, że zmywarka ma moc 1200 W, czyli w ciągu 1 godziny działania pobiera ona 1,2 kWh energii elektrycznej:

  • w trybie eko pobierze 0,6 kWh prądu,
  • w trybie codziennym pobierze 0,8 kWh prądu,
  • w trybie przeznaczonym dla mocno zabrudzonych naczyń pobierze 1,8 kWh prądu.

Koszt włączenia zmywarki w każdym z programów, przy założeniu, że cena prądu wynosi obecnie średnio 0,77 zł za 1 kWh energii elektrycznej to wobec tego:

  • dla trybu eko - 0,46 zł,
  • dla trybu codziennego - 0,62 zł,
  • dla trybu przeznaczonego do mocno zabrudzonych naczyń - 1,39 zł.

Korzystając więc każdego dnia ze zmywarki włączanej na program codzienny, miesięcznie koszt jej użytkowania wynosi 18,6 zł, z kolei rocznie 226,3 zł.

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez zmywarkę?

Choć koszty związane z tym ile prądu zużywa zmywarka, są relatywnie niskie można je dodatkowo jeszcze bardziej obniżyć. Jednym z rozwiązań pozwalających tego dokonać jest zmiana taryfy prądu na nocną, w której energia elektryczna jest tańsza, jeśli urządzenie włączane jest najczęściej w późnych godzinach wieczornych. Inne metody na oszczędzanie energii zużywanej przez zmywarkę, a tym samym obniżenie comiesięcznych rachunków za prąd to natomiast:

  • unikanie włączania niezapełnionej do końca zmywarki, urządzenie to zużyje bowiem taką samą ilość prądu i wody bez względu na to, czy umyje 2 szklanki i 2 talerze, czy będzie zapełnione w całości naczyniami,
  • korzystanie z programów eko, które zużywają nie tylko mniej energii elektrycznej, ale także wody zapewniając tym samym podwójne oszczędności,
  • wybieranie w przypadku wymiany zmywarki na nową urządzenia, które cechuje się wysoką klasą energetyczną.