Porównaj oferty

2 paź 2023

Prąd - baza wiedzy

Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?

Choć średni rachunek za prąd w 2023 roku był już i tak sporym obciążeniem dla gospodarstw domowych wiele wskazuje, że w 2024 roku może być on jeszcze wyższy pomimo wprowadzenia tak zwanej Tarczy Solidarnościowej zamrażającej ceny energii elektrycznej. Wiele gospodarstw domowych nie będzie bowiem w stanie spełnić wyśrubowanych limitów zużycia prądu, przez co w efekcie będą musiały zapłacić nawet o 50% więcej za każdy kWh energii, zużyty ponad limit. Wobec tego ile wynosi średni rachunek za prąd obecnie i jak go można obniżyć? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule.

Wróć do: Aktualności Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?

Ile przeciętny Polak płaci za prąd?

Obecnie ceny prądu za sprawą tak zwanej Tarczy Solidarnościowej zostały zamrożone na poziomie z 2022 roku, jednak akcyza i VAT na energię elektryczną przywrócone są do poprzedniego poziomu. Oznacza to więc, że średnia stawka za 1 kWh energii elektrycznej wraz z opłatami dystrybucyjnymi wynosi około 1 zł. To ile za przeciętny rachunek za prąd musimy zapłacić, zależy jednak od wielu czynników.

Dodatkowo warto także wspomnieć, że podana średnia stawka za prąd obowiązywać będzie wyłącznie za energię elektryczną zużytą przed przekroczeniem określonego limity. Wynosi on standardowo 2000 kWh na rok, a w przypadku gospodarstw mających Kartę Dużej Rodziny lub prowadzonych przez osoby, które wychowały co najmniej 3 dzieci, został podniesiony do 3000 kWh. Rodziny, w których znajdują się osoby z niepełnosprawnościami, mogą natomiast korzystać z niższych cen prądu do momentu, aż nie przekroczą jego zużycia na poziomie 2600 kWh rocznie. Przekroczenie wymienionych limitów zużycia energii będzie natomiast skutkowało tym, że stawka za 1 kWh energii czynnej może wzrosnąć maksymalnie do 0,693 zł netto.

Od czego zależy wysokość rachunku za prąd?

To ile przeciętny Polak płaci za prąd, uzależnione jest przede wszystkim od jego zużycia energii. Na nie ma z kolei wpływ to czy mieszka on w domu, czy też w mieszkaniu. Liczba osób z jakich składa się jego gospodarstwo domowe oraz ilość i rodzaj używanych przez niego urządzeń zasilanych elektrycznych.

To ile wynosi średni rachunek za prąd w Polsce, zależy także od regionu kraju. Polska podzielona jest bowiem na 5 obszarów, w których działają różni dystrybutorzy prądu, a wraz z nimi także inni sprzedawcy energii elektrycznej. W związku z tym najwyższy rachunek za prąd płacą osoby mieszkające w północnej i centralnej części Polski, obsługiwanej przez firmę Energa, z kolei najniższy w zachodniej części kraju, która jest obszarem działalności firmy Enea.

Analizując to, ile mniej więcej płaci się za prąd, nie można także zapomnieć, że wysokość rachunków za energię elektryczną uzależniona jest również od taryfy prądu. W podstawowej taryfie G11 obowiązuje bowiem jedna stawka za 1 kWh zużytego prądu. Z kolei w taryfach kilkustrefowych takich jak G12, czy G12w jest ich kilka, a cena energii uzależniona jest od tego, o jakiej porze dnia lub w jaki dzień tygodnia została ona pobrana z sieci.

Ile wynosi średni rachunek za prąd?

Przeciętny rachunek za prąd w przypadku gospodarstwa domowego zużywającego miesięcznie średnio 155 kWh energii elektrycznej oraz korzystającego z podstawowej taryfy G11, przy uwzględnieniu średniej stawki za 1 kWh prądu wraz z opłatami dystrybucyjnymi równej około 1 zł, wynosi 155 zł. Wartość ta jest wyliczana jednak na podstawie średniej ceny prądu, dlatego też w zależności od dostawcy energii może się znacznie różnić.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

To ile wynosi średni rachunek za prąd bez dodatkowych kosztów związanych z opłatami dystrybucyjnymi sprawia, że warto szukać rozwiązań, które pozwolą na jego obniżenie. Stosowanie energooszczędnych urządzeń i racjonalne korzystanie z nich jest w stanie wygenerować mniejsze zużycie energii. Co więcej, chcąc obniżyć swój średni rachunek za prąd, warto rozważyć także zmianę jego sprzedawcy. W tym przypadku, w podjęciu odpowiedniej decyzji pomóc może natomiast nasz ranking sprzedawców prądu. Znaleźć w nim można wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się w Polsce sprzedażą energii elektrycznej zarówno dla domów, jak i firm, wraz z ich ofertami. Inną skuteczną metodą na niższe rachunki za energię może być także zmiana taryfy prądu z jednostrefowej, na kilkustrefową. Zwłaszcza jeśli zużycie energii w domu generowane jest przede wszystkim w porach wieczornych oraz weekendy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.8 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić