Porównaj oferty

19 gru 2014

Prąd - baza wiedzy

Obliczanie zużycia energii elektrycznej

Obliczenie zużycia energii elektrycznej w swoim domu jest proste i szybkie. Wystarczy znać podstawowe jednostki fizyczne i zasady mnożenia. Co do zasady należy pomnożyć moc urządzenia razy liczbę godzin pracy urządzenia.

Wróć do: Aktualności Obliczanie zużycia energii elektrycznej

Zużycie energii. Ogólny wzór

Co do zasady tak jak napisaliśmy we wstępie zużycie energii wyrażane jest najczęściej w jednostce 1 kWh (jednej kilowatogodziny). Firmy rozliczają się ze zużycia prądu na wykorzystując 1 MWh (jedna megawatogodzina) czyli 1kWh razy 1000. Największe zakłady produkcyjne z kolei zużywają tyle prądu, że ich zużycie określane jest z wykorzystaniem jednostki 1GWh czyli 1000 razy więcej niż 1MWh. W praktyce funkcjonuje jeszcze jednostka zwana Terawatogodziną, w tym przypadku mnożymy 1 GWh również razy tysiąc. uporządkujmy to w takim razie idąc od największej jednostki, którą wymieniliśmy czyli 1 TWh :

  • 1 TWh to
  • 1 000 GWh to
  • 1 000 000 MWh to
  • 1 000 000 000 kWh

W rozliczeniach związanych ze zużyciem energii moc urządzeń mnoży się razy jednostkę czasu. Jak doskonale wiemy najczęściej stosowanymi jednostkami czasu w codziennym życiu są:

  1. Sekunda
  2. Minuta
  3. Godzina
  4. Dzień

W energetyce podstawową jednostką rozliczeniową stosowaną do rozliczenia z klientami indywidualnymi jest kWh (kilowatogodzina). Powstaje ona z pomnożenia mocy wyrażonej w kW (kilowatach) razy jednostkę czasu czyli godziny.

Obliczanie zużycia energii

Od czego należy zacząć i czy to rzeczywiście takie proste? Otóż pierwsza rzecz, która nas interesuje to jednostka energii. Ta która pojawia się na licznikach to kWh, więc jak sama nazwa jednostki wskazuje jest to połączenie kilowata [kW] z godzinami [h]. Czego jednostką są kW ? Mocy elektrycznej. Oczywiście przedrostek kilo oznacza, że wartość ta jest stosunkowo duża i moc urządzeń w naszym domu nie jest zwykle wyrażana w kW, a jedynie w W (watach). Jeden kilowat [1kW] to tysiąc watów [W]. Dlatego też jeśli moc mamy podaną w watach musimy ją przeliczyć na kW. Jak tego dokonać ? Wartość podaną w watach należy podzielić przez tysiąc. Poniżej przedstawiamy przykład.

Załóżmy, że suszarka elektryczna ma moc 700 W. W celu przeliczenia mocy na kWh dzielimy 700 W przez 1000.

700/1000 = 0,7 kW

Znamy już moc urządzenia, teraz więc kolej na obliczenie czasu jego użytkowania. Dla obliczania energii potrzebne są godziny. Nie wszystkie urządzenia pracują jednak tak długo. Co więc, gdy suszymy włosy tylko 15 minut ? Należy dokonać przeliczenia czasu na godziny, a że godzina ma 60 minut, zatem 15 minut stanowi 1/4 godziny, co w ułamku dziesiętnym zapiszemy jako 0,25 h.

Teraz pozostaje nam tylko pomnożyć czas przez moc i zużycie energii dla jednego urządzenia gotowe.

Zużycie energii dla naszej suszarki wyniesie 0,7 kW x 0,25 h = 0,175 kWh

W przypadku bojlera, które moc jest znacznie większa i podawana od razu w kW będą znacznie prostsze obliczenia. Jeśli bojler chodzi np. przez 2 h dziennie, a jego moc wynosi 2 kW obliczenia są wręcz banalne.

2 kW x 2 h = 4 kWh

Czajnik elektryczny również ma dużą moc zwykle na poziomie 1,5 kW, ale jego czas działania w ciągu doby to zaledwie około 10 minut, włączamy go jednak codziennie stąd też zużycie roczne wyniesie.

1,5 kW x 0,17 h * 365 = 91,25 kWh

Lodówka wbrew pozorom wcale nie pracuje przez 24 godziny na dobę. Załącza się jedynie co jakiś czas na kilka minut co objawiają się w postaci charakterystycznego odgłosu "brzęczenia". Ile lodówka zużywa energii w ciągu doby podane będzie bezpośrednio na urządzeniu np. Deklarowane dzienne zużycie energii: 0,7 kWh/dzień. Rocznie będzie to zatem:

0,7 kWh/dzień x 365 dni = 255,5 kWh

Przewidywane roczne zużycie prądu

Wymieniając w ten sposób kolejne urządzenia i mnożąc je razy szacowany czas pracy możemy bez problemy obliczyć ile w skali miesiąca zużyjemy prądu. W każdym domu duża część sprzętów RTV i AGD jest taka sama, ale ze względu na coraz to bardziej energooszczędne rozwiązania zużycie lodówki kupionej w tym roku, a kupionej 5 lat temu będzie zupełnie inna. Chcąc mieć dokładne dane, musimy sami odczytać moc naszego urządzenia.

Kalkulator zużycia energii - Excel w zupełności wystarczy

Aby nie przeliczać wszystkiego za każdym razem od początku i ręcznie można stworzyć sobie tabelkę z formułami obliczeniowymi i rozpisać zużycie energii w domu na cały tydzień, miesiąc, czy rok. W ten sposób zobaczymy, gdzie zużywamy energii najwięcej i zastanowić się co z tym faktem można zrobić. Wystarczy w jednej kolumnie wypisać nazwę urządzenia, w drugiej moc tego urządzenia, a w trzeciej czas pracy w ciągu miesiąca. Dzięki temu finalnie otrzymamy informację na temat zużycia prądu w naszym domu. To jednak nie wszystko. Polecamy dodać jeszcze jedną kolumnę: koszt pracy urządzenia. Obliczone zużycie prądu mnożymy razy cenę za 1 kWh. O tym ile wynosi cena prądu w Polsce dowiecie się z naszego narzędzia do porównywania cen.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić