Porównaj oferty

Taryfa weekendowa dla domu

Czy w ciągu dnia w tygodniu nie masz czasu na domowe obowiązki? Wielkie sprzątanie, pranie czy gotowanie lubisz urządzać w weekend? A może po prostu chcesz zmniejszyć rachunek za energię? Czas pomyśleć o zmianie obecnej taryfy energii elektrycznej.

Większość gospodarstw domowych łączy obniżkę opłat za prąd z zmianą dostawcy energii. Odpowiednio dobrana taryfa do faktycznego zużycia prądu przyczynia się do zmniejszenia naszych rachunków. Jeśli, więc chcemy wybrać optymalną taryfę, warto wziąć pod uwagę kilka czynników oraz zapoznać się z dostępnymi taryfami, które udostępnia dostawca energii. Przyjrzyjmy się, więc taryfie weekendowej G12w dedykowanej dla gospodarstw domowych, znanej z podziału na dwie strefy opłat. Jaka jest różnica pomiędzy grupą taryfową G12, a G12w? Dla kogo opłacalna jest taryfa G12w? Tego dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Czym jest taryfa G12w?

G12w to taryfa energii elektrycznej dla domu popularna w Polsce, będąca rozszerzeniem taryfy G12. W ramach taryfy G12w płacimy niższą stawkę za zużycie prądu w godzinach wieczornych, nocnych i w weekendy, a także dni świąteczne - ustawowo wolne od pracy. To taryfa prądu dla gospodarstw domowych, gdzie weekend rozpoczyna się zazwyczaj w piątek od 22:00, a kończy w poniedziałek o godzinie 6:00.

Jakie są różnice między G12 i G12w?

W przypadku taryfy G12, jak i taryfy G12w mamy do czynienia z dwustrefowym rozliczeniem, co oznacza że w ciągu doby obowiązują dwie różne stawki za kilowatogodzinę (kWh). Jedna jest tańsza, a druga droższa, w zależności od tego o której godzinie ma miejsce zużycie energii elektrycznej.

W przypadku nocnej taryfy G12, tańsza strefa obowiązuje w ciągu całego tygodnia w godzinach nocnych (najczęściej od 22:00 do 6:00), a w dzień (najczęściej od 6:00 do 22:00) obowiązuje droższa stawka.

Z kolei w przypadku taryfy weekendowej G12w - doba w dniach roboczych (od poniedziałku do piątku) jest podzielona na godziny dzienne i nocne. Podobnie jest w przypadku taryfy G12, gdzie weekend (soboty, niedziele, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy) obowiązuje przez wszystkie godziny taryfa tańsza.

taryfa weekendowa

źródło: fotolia.pl

Co oznacza skrót G12w?

  • Litera “G” oznacza, że jest to taryfa dla domu (“G” pochodzi od Gospodarstwa domowego).
  • “1” to oznaczenie, że taryfa dedykowana jest dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW). Jest to większość gospodarstw domowych w Polsce i Europie.
  • “2” oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa, w ofercie której są dwie stawki za kilowatogodzinę (kWh) w ciągu doby (jedna niższa, druga wyższa).
  • Litera “w” to oznaczenie taryfy weekendowej. Wyższą stawkę za prąd zapłacimy w ciągu dnia, z kolei niszą w nocy i w weekendy (soboty i niedziele) oraz w święta - dni ustawowo wolne od pracy.

Kto powinien wybrać taryfę G12w?

W taryfie G12w otrzymujemy dwie strefy czasowe: dzienną (droższą) i nocną (tańszą), która obowiązuje w weekendy, przez wszystkie godziny w soboty i niedziele. Wybór tej taryfy polecany jest dla osób, które potrafią dobrze zaplanować pracę swoich urządzeń AGD na godziny wieczorne, nocne w tygodniu oraz w weekend. Jeśli chcemy, aby taryfa strefowa była dla nas opłacalna musimy zużywać minimum 30-40% dobowego zapotrzebowania na energię w strefie pozaszczytowej. Takie normy spełniają osoby spędzające większość dni roboczych poza domem. Chcąc korzystać z tej taryfy najlepiej zmienić swoje przyzwyczajenia, tak aby domowe obowiązki, takie jak: prasowanie, pranie czy odkurzanie odłożyć na określoną porę. Chcąc korzystać z taryfy G12w warto, więc takie czynności, jak koszenie trawnika, ładowanie urządzeń elektrycznych czy zmywanie w zmywarce zaplanować po prostu na weekend. Taryfa weekendowa to dobre rozwiązanie dla wielu osób, które mieszkają w bloku, będących już w taryfie G12. Ze względu na trwanie ciszy nocnej w tego typu budynkach mieszkalnych, nie zawsze możemy pozwolić sobie na działanie hałaśliwych urządzeń elektrycznych. Kolejną grupą osób, do których kierowana jest taryfa weekendowa to osoby wykorzystujące urządzenia elektryczne do ogrzewania swoich domów. Z taryfy G12w korzystają głównie gospodarstwa domowe, ale mogą robić tp również: domy dziecka, akademiki, plebanie czy hospicja. Dokładne godziny, w których obowiązuje taryfa należy dobrze sprawdzić u swojego dostawcy prądu. Godziny te często różnią się pomiędzy dostawcami i mogą zmieniać się wraz z porą roku czy miesiącem.

Jak zmienić dotychczasową taryfę?

Chcąc zmienić posiadaną taryfę energii elektrycznej na weekendową G12w, wystarczy skontaktować się ze swoim dostawcą, wypełnić wniosek i spisać nowa umowę. Ofertę Aktywny dom G12w, dzięki której korzystasz z jeszcze tańszej energii wieczorami i w weekend