Porównaj oferty

Magazyny energii - dostępne moce

Z tego artykułu dowiesz się

Rynek magazynowania energii rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Porównanie magazynów energii staje się trudne ze względu na liczbę urządzeń dostępnych na rynku. Największa w tym zasługa fotowoltaiki. Duża liczba rozproszonych odnawialnych źródeł energii powoduje, że wyzwania związane z optymalizacją produkcji prądu do zapotrzebowania na energię elektryczną stają się coraz większym problemem. Pomóc w rozwiązaniu tego problemu mają domowe magazyny energii. Producenci swoją ofertę kierują głównie do właścicieli instalacji fotowotlaicznych. To w tym obszarze tworzy się w Polsce największy do zagospodarowania rynek. Świadczyć o tym może liczba firm już teraz na rynku działająca. Pokazuje to także ranking magazynów energii. Jest naprawdę w czym wybierać. Duże farmy fotowoltaiczne często korzystają z dużych kilumegawatowych magazynów, które są budowane pod konkretnego klienta. My skupimy się na odpowiedzi na pytanie w jaki sposób moc magazynów energii powiązać z mocą instalacji fotowoltaicznej, a także magazyn energii jakiej pojemności jest najpopularniejszy.

Najbardziej popularne moce magazynów energii

Pisząc o mocy i pojemności akumulatorów do fotowoltaiki będziemy używać jednostki kWh. Kilowatogodziny, które są podawane w podstawowych informacjach każdego magazynu energii to informacja, która powie nam ile maksymalnie kWh będziemy mogli "przechowywać" w naszych akumulatorze. Pojemność akumulatorów wyrażamy oczywiście w jednostce Ah czyli amperogodzinach, a moc w watach. O tym jak przeliczać te jednostki i od czego zależą napiszemy w dalszej części. Teraz skupmy się na najbardziej popularnych urządzeniach do magazynowania energii elektrycznej.

Zdecydowanie najbardziej popularną wielkością jest magazyn energii 10 kWh. To dlatego, że jego pojemność co do zasady najbardziej odpowiada instalacją fotowoltaicznych o mocy ok. 5 - 7 kWp. Możecie to sprawdzić sami. To najpopularniejszy przedział mocowy instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Wystarczy, że wykorzystacie kalkulator magazynów energii. Inne urządzenia jakie najlepiej sprzedają się w naszym kraju możemy podzielić na 2 grupy:

  1. magazyny energii mniejszych mocy - do 10 kWh czyli 2kWh, 3kWh, 4kWh, 5kWh, 6kWh, 7kWh, 8kWh, 9kWh
  2. magazyny energii średnich mocy - do 100 kWh czyli 15kWh, 20kWh, 30kWh, 40kWh, 50kWh, 60kWh, 70kWh, 80kWh, 90kWh, 100kWh,

Większy magazyn energii związany jest często z koniecznością wykonywania indywidualnych projektów pod duże instalacje farm fotowoltaicznych lub wiatraków. Tym obszarem nie będziemy się w tym wpisie zajmować. Ceny magazynów energii dla takich urządzeń są bardzo wysokie. Na koniec wrócimy do wyjaśnienia czym jest moc, a czym pojemność i jakie występują pomiędzy nimi zależności.

Aktualności
Magazyn energii na zewnątrz budynku - montaż
8 sty 2024
Magazyn energii na zewnątrz budynku - montaż

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone w 2022 roku zmiany związane z rozliczaniem prosumentów oraz będące ich konsekwencją dostępne dofinansowania na magazyny energii przyczyniły się do wzrostu popularności instalacji fotowoltaicznych połączonych z tego typu urządzeniami. Wiele osób chcących uzupełnić istniejącą fotowoltaikę o nie ze względu na brak miejsca zastanawia się natomiast czy można zamontować magazyn energii na zewnątrz budynku. Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej
Magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej - jak podłączyć?
13 paź 2023
Magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej - jak podłączyć?

Zmiana systemu rozliczania energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów, rosnące ceny prądu oraz rozszerzenie zakresu dofinansowań z programu Mój Prąd sprawiły, że magazyny energii przeznaczone do współpracy z fotowoltaiką zyskały w ostatnim roku na dużej popularności. Dlatego też podpowiadamy jak podłączyć magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Czytaj więcej
Magazyn energii - porównanie popularnych modeli w Polsce
24 sie 2023
Magazyn energii - porównanie popularnych modeli w Polsce

Od 2022 roku można zauważyć rosnące zainteresowanie magazynami energii w naszym kraju. Wszystko za sprawą tego, że właśnie w tym okresie po raz pierwszy zostały one objęte możliwością dofinansowania ich zakupu za pomocą środków z programu Mój Prąd. Postanowiliśmy więc sprawdzić jakie są obecnie najpopularniejsze modele domowych magazynów energii w naszym kraju i porównać ich parametry.

Czytaj więcej
Magazyn energii 100kw - ile kosztuje
19 sty 2023
Magazyn energii 100kw - ile kosztuje

Przydomowe elektrownie fotowoltaiczne oraz duże farmy produkujące naprawdę ogromne pokłady energii często potrzebują dodatkowego sprzętu, który pozwala na bezpieczne magazynowanie wytworzonego prądu nawet przez dłuższy czas. Chcesz wiedzieć, jakie są aktualne koszty zainstalowania magazynu energii 100 kWh do instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze w tym zakresie.

Czytaj więcej