Porównaj oferty

Magazyny energii - dostępne moce

Rynek magazynowania energii rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Porównanie magazynów energii staje się trudne ze względu na liczbę urządzeń dostępnych na rynku. Największa w tym zasługa fotowoltaiki. Duża liczba rozproszonych odnawialnych źródeł energii powoduje, że wyzwania związane z optymalizacją produkcji prądu do zapotrzebowania na energię elektryczną stają się coraz większym problemem. Pomóc w rozwiązaniu tego problemu mają domowe magazyny energii. Producenci swoją ofertę kierują głównie do właścicieli instalacji fotowotlaicznych. To w tym obszarze tworzy się w Polsce największy do zagospodarowania rynek. Świadczyć o tym może liczba firm już teraz na rynku działająca. Pokazuje to także ranking magazynów energii. Jest naprawdę w czym wybierać. Duże farmy fotowoltaiczne często korzystają z dużych kilumegawatowych magazynów, które są budowane pod konkretnego klienta. My skupimy się na odpowiedzi na pytanie w jaki sposób moc magazynów energii powiązać z mocą instalacji fotowoltaicznej, a także magazyn energii jakiej pojemności jest najpopularniejszy.

Najbardziej popularne moce magazynów energii

Pisząc o mocy i pojemności akumulatorów do fotowoltaiki będziemy używać jednostki kWh. Kilowatogodziny, które są podawane w podstawowych informacjach każdego magazynu energii to informacja, która powie nam ile maksymalnie kWh będziemy mogli "przechowywać" w naszych akumulatorze. Pojemność akumulatorów wyrażamy oczywiście w jednostce Ah czyli amperogodzinach, a moc w watach. O tym jak przeliczać te jednostki i od czego zależą napiszemy w dalszej części. Teraz skupmy się na najbardziej popularnych urządzeniach do magazynowania energii elektrycznej.

Zdecydowanie najbardziej popularną wielkością jest magazyn energii 10 kWh. To dlatego, że jego pojemność co do zasady najbardziej odpowiada instalacją fotowoltaicznych o mocy ok. 5 - 7 kWp. Możecie to sprawdzić sami. To najpopularniejszy przedział mocowy instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Wystarczy, że wykorzystacie kalkulator magazynów energii. Inne urządzenia jakie najlepiej sprzedają się w naszym kraju możemy podzielić na 2 grupy:

  1. magazyny energii mniejszych mocy - do 10 kWh czyli 2kWh, 3kWh, 4kWh, 5kWh, 6kWh, 7kWh, 8kWh, 9kWh
  2. magazyny energii średnich mocy - do 100 kWh czyli 15kWh, 20kWh, 30kWh, 40kWh, 50kWh, 60kWh, 70kWh, 80kWh, 90kWh, 100kWh,

Większy magazyn energii związany jest często z koniecznością wykonywania indywidualnych projektów pod duże instalacje farm fotowoltaicznych lub wiatraków. Tym obszarem nie będziemy się w tym wpisie zajmować. Ceny magazynów energii dla takich urządzeń są bardzo wysokie. Na koniec wrócimy do wyjaśnienia czym jest moc, a czym pojemność i jakie występują pomiędzy nimi zależności.

Aktualności
Magazyn energii na zewnątrz budynku - montaż
8 sty 2024
Magazyn energii na zewnątrz budynku - montaż

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone w 2022 roku zmiany związane z rozliczaniem prosumentów oraz będące ich konsekwencją dostępne dofinansowania na magazyny energii przyczyniły się do wzrostu popularności instalacji fotowoltaicznych połączonych z tego typu urządzeniami. Wiele osób chcących uzupełnić istniejącą fotowoltaikę o nie ze względu na brak miejsca zastanawia się natomiast czy można zamontować magazyn energii na zewnątrz budynku. Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej
Jak działa grawitacyjny magazyn energii?
10 sty 2023
Jak działa grawitacyjny magazyn energii?

W dzisiejszych czasach modułowe opcje przechowywania energii w formie grawitacyjnej wykorzystują, jak sama nazwa wskazuje – grawitację, ale także energię kinetyczną. W ten sposób przechowywanie oraz przesyłanie energii elektrycznej jest o wiele efektywniejsze, aniżeli dotychczas stosowane metody. Obecnie specjaliści z zakresu energetyki i fizyki opracowują coraz nowocześniejsze metody wykorzystania grawitacji oraz energii kinetycznej do magazynowania energii. Chcesz wiedzieć nieco więcej na ten temat? Sprawdź poniższy wpis.

Czytaj więcej
Magazyn energii 5kw - ile kosztuje
10 paź 2022
Magazyn energii 5kw - ile kosztuje

Choć jeszcze do niedawna połączenie fotowoltaiki i magazynów energii było rzadkością, wprowadzenie od 1 lipca 2022 zmian związanych ze sposobem rozliczania nadwyżek energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów oraz możliwość uzyskania na nie dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0 sprawił, że stają się one coraz popularniejsze w naszym kraju. Wśród najczęściej wybieranych modeli, wyróżnia się natomiast te o niewielkiej pojemności, takie jak magazyn energii 5 kWh. Dlatego też w tym artykule skupiamy się właśnie na nim. 

Czytaj więcej
Magazyn energii 20kw - ile kosztuje
5 wrz 2022
Magazyn energii 20kw - ile kosztuje

W dzisiejszych czasach rozwój branży energetycznej jest naprawdę szybki i w większości przypadków oznacza stosowanie coraz większych pojemności akumulatorów – zarówno w samochodach elektrycznych, jak i przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje magazyn energii 20 kWh? A może wolisz zdobyć informacje o tym, gdzie szukać najlepszych magazynów energii i w jaki sposób podłączyć je do przydomowej sieci energetycznej? Oto artykuł, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Czytaj więcej