Porównaj oferty

Magazyny energii - dostępne moce

Z tego artykułu dowiesz się

Rynek magazynowania energii rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Porównanie magazynów energii staje się trudne ze względu na liczbę urządzeń dostępnych na rynku. Największa w tym zasługa fotowoltaiki. Duża liczba rozproszonych odnawialnych źródeł energii powoduje, że wyzwania związane z optymalizacją produkcji prądu do zapotrzebowania na energię elektryczną stają się coraz większym problemem. Pomóc w rozwiązaniu tego problemu mają domowe magazyny energii. Producenci swoją ofertę kierują głównie do właścicieli instalacji fotowotlaicznych. To w tym obszarze tworzy się w Polsce największy do zagospodarowania rynek. Świadczyć o tym może liczba firm już teraz na rynku działająca. Pokazuje to także ranking magazynów energii. Jest naprawdę w czym wybierać. Duże farmy fotowoltaiczne często korzystają z dużych kilumegawatowych magazynów, które są budowane pod konkretnego klienta. My skupimy się na odpowiedzi na pytanie w jaki sposób moc magazynów energii powiązać z mocą instalacji fotowoltaicznej, a także magazyn energii jakiej pojemności jest najpopularniejszy.

Najbardziej popularne moce magazynów energii

Pisząc o mocy i pojemności akumulatorów do fotowoltaiki będziemy używać jednostki kWh. Kilowatogodziny, które są podawane w podstawowych informacjach każdego magazynu energii to informacja, która powie nam ile maksymalnie kWh będziemy mogli "przechowywać" w naszych akumulatorze. Pojemność akumulatorów wyrażamy oczywiście w jednostce Ah czyli amperogodzinach, a moc w watach. O tym jak przeliczać te jednostki i od czego zależą napiszemy w dalszej części. Teraz skupmy się na najbardziej popularnych urządzeniach do magazynowania energii elektrycznej.

Zdecydowanie najbardziej popularną wielkością jest magazyn energii 10 kWh. To dlatego, że jego pojemność co do zasady najbardziej odpowiada instalacją fotowoltaicznych o mocy ok. 5 - 7 kWp. Możecie to sprawdzić sami. To najpopularniejszy przedział mocowy instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Wystarczy, że wykorzystacie kalkulator magazynów energii. Inne urządzenia jakie najlepiej sprzedają się w naszym kraju możemy podzielić na 2 grupy:

  1. magazyny energii mniejszych mocy - do 10 kWh czyli 2kWh, 3kWh, 4kWh, 5kWh, 6kWh, 7kWh, 8kWh, 9kWh
  2. magazyny energii średnich mocy - do 100 kWh czyli 15kWh, 20kWh, 30kWh, 40kWh, 50kWh, 60kWh, 70kWh, 80kWh, 90kWh, 100kWh,

Większy magazyn energii związany jest często z koniecznością wykonywania indywidualnych projektów pod duże instalacje farm fotowoltaicznych lub wiatraków. Tym obszarem nie będziemy się w tym wpisie zajmować. Ceny magazynów energii dla takich urządzeń są bardzo wysokie. Na koniec wrócimy do wyjaśnienia czym jest moc, a czym pojemność i jakie występują pomiędzy nimi zależności.