Porównaj oferty

Taryfa dynamiczna - mniejsze rachunki za prąd

Stałe podwyżki cen prądu, które zaraz po ich wprowadzeniu zapowiadane są znowu sprawiają, że odbiorcy końcowi poszukują skutecznych rozwiązań na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jedną z ciekawszych i skuteczniejszych opcji w tym przypadku okazuje się więc taryfa dynamiczna dla firm i domów, dzięki której za prąd można płacić nawet do 30% mniej niż w przypadku klasycznych rozwiązań taryfowych. Na czym więc polega taryfa dynamiczna, jaka jest w niej cena energii elektrycznej oraz kto może z niej obecnie skorzystać?

Taryfa dynamiczna co to jest?

Klasyczne taryfy prądu bazują na stałych cenach za zakup 1 kWh energii elektrycznej, która może się jedynie wahać w wariantach kilkustrefowych. Taryfa dynamiczna jest natomiast całkiem nowym rozwiązaniem udostępnionym już nie tylko dla największych odbiorców, które pozwala rozliczać prąd według bieżących stawek na rynku energii ustalonych na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny w ciągu doby.

Oznacza to więc, że jeśli ceny na giełdzie są w danej godzinie niższe odbiorcy, którzy wybiorą taryfę dynamiczną, również będą płacić mniej za zakupiony prąd oraz analogicznie, jeśli będą wyższe — zapłacą więcej. Dzięki wprowadzeniu taryfy dynamicznej odbiorcy końcowi sami mogą więc regulować wysokość swoich rachunków, śledząc obecne ceny prądu i dostosowując do nich swoje zużycie.

Kto może skorzystać z taryfy dynamicznej?

Obecnie z taryfy dynamicznej mogą skorzystać wyłącznie odbiorcy energii elektrycznej, których zużycie prądu wynosi miesięcznie nie mniej niż 5 MWh, czyli płacący rachunki w wysokości około 5 000 złotych miesięcznie. Planowana jednak przez Ministerstwo Klimatu i Środowisko nowelizacja przepisów ma także umożliwić korzystanie z tego rozwiązania klientom indywidualnym. Jedynym warunkiem w ich przypadku będzie natomiast posiadanie zainstalowanego już inteligentnego licznika dokonującego zdalnych odczytów, gdyż pomiar energii w przypadku tej taryfy musi być dokonywany na bieżąco, bez żadnych opóźnień, tak aby móc ją rozliczać po danych cenach ustalonych w określonych godzinach doby.

Taryfa dynamiczna — cena w porównaniu do innych taryf

Atrakcyjność opisywanej taryfy widoczna jest, dopiero kiedy przyjrzymy się temu, jak ceny energii elektrycznej kształtują się w niej w porównaniu do klasycznych rozwiązań. W związku z tym w przypadku rocznego zużycia prądu na poziomie 50 MWh trzeba zapłacić średnio odpowiednio:

  • 22 600 złotych — korzystając z taryfy w ramach umowy kompleksowej z dostawcą energii elektrycznej,
  • 18 800 złotych — korzystając z taryfy w ramach umowy rozdzielonej,
  • 14 900 złotych — korzystając z rozwiązania jakim są taryfy dynamiczne.

Jak więc widać oszczędności w jej przypadku mogą wynosić nawet do 7 800 złotych w porównaniu do cen w ramach umowy kompleksowej z dostawcą prądu.

Tak duże oszczędności wynikają z tego, że ceny energii w tym przypadku jak wskazuje sama nazwa taryfy, są dynamiczne i zmieniają się z godziny na godzinę. Śledząc je więc, można zaplanować zużycie energii tak, aby jej największy pobór był w godzinach, kiedy jest ona najniższa, tym samym obniżając finalny rachunek za prąd.

Jak w praktyce działa taryfa dynamiczna?

Korzystanie z taryfy dynamicznej wymaga podpisania odpowiedniego kontraktu bezterminowego, który w większości przypadków posiada 30-dniowy okres wypowiedzenia. Na jego podstawie odbiorca końcowy rozliczany jest wyłącznie za taką ilość prądu, jaką zużył w danej godzinie według obowiązującej w niej ceny za energię elektryczną. Kształtowanie cen na giełdzie energii można natomiast obserwować, chociażby na stronie Polskich Sieci Energetycznych.

Samo zużycie energii można więc planować zarówno według danych historycznych, jak i obecnych stawek za energię elektryczną, które przykładowo w dniu 07 października 2021 roku w godzinach od 00:00 do 05:00 wynosiły 444,94 zł/MWh, czyli 0,4449 zł/kWh, a od 11:00 do 12:00 - 874,70 zł/MWh, czyli 0,8747 zł/kWh. Wiedząc więc, że w godzinach przedpołudniowych prąd jest najdroższy, najlepiej planować jego zużycie na godziny wieczorne i nocne, kiedy jego ceny są najniższe w ciągu całej doby. Z kolei, jeśli nawet będzie on zużywany w godzinach szczytowych, zapłacimy za niego więcej tylko w nich zamiast uśrednionej stawki przez 24 godziny, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych taryf prądu.

Omawiając działanie tej taryfy, warto także wspomnieć, że daje ona ogromną szansę dla rozwoju raczkujących jeszcze w naszym kraju magazynów energii. Przy taryfie dynamicznej ich wykorzystywanie pozwoli bowiem na gromadzenie prądu na zapas przy jego zakupie po niższej cenie oraz późniejsze wykorzystywanie, w godzinach, kiedy na giełdzie energii ceny rosną.

Podsumowując zastosowanie taryfy dynamicznej zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby prywatne to szansa na lepszą kontrolę nad wysokością rachunków za energię elektryczną, których wartość zależeć będzie wyłącznie od odbiorców końcowych, którzy sami będą decydować, kiedy i po jakiej cenie chcą korzystać z energii elektrycznej na podstawie danych rynkowych. Dlatego też warto zainteresować się tym rozwiązaniem.