Ranking pomp ciepła 2023
Jeśli odwiedziłeś nasz ranking to znaczy, że rozważasz zamontowanie pompy ciepła w swoim nowym domu lub chcesz wymienić dotychczasowe źródło ogrzewania na nowe. Zaczynasz porównanie pomp ciepła, szukasz dodatkowych informacji. Wybór pompy ciepła jako podstawowe źródło ciepła to bardzo dobry wybór. Dbasz nie tylko o środowisko, ale także o swój portfel. Pompa ciepła to urządzenie, którego cena zakupu systematycznie spada, a dodatkowo na rynku pojawiają się modele z coraz większą sprawnością. Jeśli dodamy do tego wszystkiego możliwość montażu paneli fotowoltaicznych do produkcji energii, okazuje się, że nasze roczne koszty podgrzania ciepłej wody i ogrzewania będą minimalne i wynosiły zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie. Taka inwestycja to świetna decyzja, chodź niełatwa. Co mamy na myśli? Na polskim rynku swoje produkty oferuje kilkudziesięciu producentów pomp ciepła. Są to zagraniczne podmioty, ale także polscy producenci. Są także tzw. ekipy montażowe. Ranking firm montujących pompy ciepła pomoże w wyborze tych najbardziej sprawdzonych. Wracając jednak do samych urządzeń, to wybór najlepszej pompy ciepła nie jest łatwy. Ranking pomp ciepła jaki przygotowaliśmy ma pomóc w wyborze najlepszej jednostki, której dobra cena pójdzie w parze z niezawodnością, a także wydajnością pracy. Poniższe rankingi podzielone zostały na dwie grupy, ze względu na wybór źródła ciepła.
Ranking pomp ciepła - najlepsze modele
1. AUDAX 8
Zastosowanie
- ciepła woda
- ogrzewanie
- chłodzenie
Wymiary
- Wysokość: 821 mm
- Szerokość: 350 mm
- Głębokość: 908 mm
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 5,17 kW
- Współczynnik wydajności: 4,62
- Pompa ciepła powietrze-woda
2. COMPRESS 6000 LW
Seria Compress 6000 to topowa edycja gruntowych pomp ciepła. Główne zalety to niewielkie rozmiary i świetna wydajność. Model sprzedawany jest w różnych wersjach w zależności od potrzebnej mocy. Co warte uwagi, modele te w łatwy sposób można łączyć z innymi źródłami np. solarami. Pracę w obiektach wielorodzinnych można łączyć kaskadowo.
Zastosowanie
- ogrzewanie
- ciepła woda
Wymiary
- Wysokość: 1800 mm
- Szerokość: 600 mm
- Głębokość: 645 mm
- Ciężar: 230 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 10,4 kW
- Współczynnik wydajności: 4,70
- Gruntowa pompa ciepła
3. EXT9GW
Zastosowanie
- ogrzewanie
- ciepła woda
Wymiary
- Wysokość: 1706 mm
- Szerokość: 600 mm
- Głębokość: 600 mm
- Ciężar: 144 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 8,6 kW
- Współczynnik wydajności: 4,41
- Gruntowa pompa ciepła
4. Pompa ciepła powietrze-woda HPA-O Premium
Inwerterowa, monoblokowa, pompa ciepła z funkcją chłodzenia aktywnego, do ustawienia na zewnątrz budynku. Przeznaczona do nowych (120-400 m2) i modernizowanych domów (90-250 m2). Charakteryzuje się pierwszorzędną efektywnością. Wysokie temperatury zasilania pozwalają na wykorzystywanie klasycznych grzejników. Niski poziom hałasu podczas pracy, tylko 50 dB(A), ma decydujące znaczenie. Pompa jest wyposażona fabrycznie w elementy zabezpieczające (m.in. czujnik wysokiego ciśnienia, czujnik niskiego ciśnienia, zabezpieczenie przez zamarzaniem).
Zastosowanie
- ogrzewanie
Wymiary
- Wysokość: 1045 mm
- Szerokość: 1490 mm
- Głębokość: 593 mm
- Ciężar: 175 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 8,33 kW
- Współczynnik wydajności: 4,63
5. COMPRESS 7000i
Zastosowanie
- ciepła woda
- ogrzewanie
- chłodzenie
Wymiary
- Wysokość: 1370 mm
- Szerokość: 930 mm
- Głębokość: 440 mm
- Ciężar: 75 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 8,95 kW
- Współczynnik wydajności: 5,01
- Pompa ciepła powietrze-woda
6. THERMA V

Ta powietrzna pompa ciepła w wydajny sposób zastępuje ogrzewanie na paliwo stałe. Niewielkie wymiary i łatwość montażu powodują, że to jedna z najbardziej popularnych i niezawodnych jednostek jakie są sprzedawane w naszym kraju. Jeną z zalet jest praca w trybie awarii. Do czasu pojawienia się serwisanta możesz być spokojny o pracę urządzenia.
Zastosowanie
- ciepła woda
- ogrzewanie
Wymiary
- Wysokość: 834 mm
- Szerokość: 950 mm
- Głębokość: 330 mm
- Ciężar: 60 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 9 kW
- Współczynnik wydajności: 4,65
- Pompa ciepła powietrze-woda
7. Compress 5000 DW
Zastosowanie
- ciepła woda
Wymiary
- Wysokość: 1835 mm
- Szerokość: 700 mm
- Głębokość: 735 mm
- Ciężar: 122,5 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 2 kW
- Współczynnik wydajności: 2,95
- Pompa ciepła C.W.U
8. IMMERWATER 190 S V4
Wiele użytecznych funkcjonalności takich jak tryb wakacyjny, czy łatwość połączenia z innymi urządzeniami grzewczymi sprawia, że model ten zyskał bardzo duże grono klientów. Producent sugeruje, aby "zużyte" powietrze wykorzystywać do chłodzenia budynku podczas upałów. Wystarczy proste przyłącze kierunkowe.
Zastosowanie
- ogrzewanie
- chłodzenie
Wymiary
- Wysokość: 1830 mm
- Średnica: 560 mm
- Ciężar: 149 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 3 kW
- Współczynnik wydajności: 3,86
- Pompa ciepła C.W.U
9. PCWU 200eK-2,5kW
Zastosowanie
- ciepła woda
Wymiary
- Wysokość: 1753 mm
- Szerokość: 560 mm
- Głębokość: 560 mm
- Ciężar: 120 kg
Dane techniczne
- Moc grzewcza: 2,5 kW
- Współczynnik wydajności: 3,67
- Pompa ciepła C.W.U
Pompy ciepła ranking. Dlaczego warto z niego skorzystać?
Decyzja dotycząca zakupu pompy ciepła trzeba poprzedzić dokładną analizą rynku. Poza rankingiem powinniśmy poznać też parametry naszej instalacji, a więc wykorzystać kalkulator pomp ciepła. Wynika to z faktu, że urządzenia te są drogie i szczególnie zależy nam na tym, żeby były niezawodne i wydajne. Obiektywny ranking pomp ciepła to uzupełnienie Waszych wielu spotkań z handlowcami. Podstawowa różnica polega na tym, że każdy sprzedawca będzie zachwalał swój produkt. Obiektywna ocena faktycznych zalet i wad poszczególnych modeli nie będzie po takich spotkaniach łatwa. Dlatego obiektywne zestawienie naszym zdaniem najlepszych modeli w większości przypadków będzie pomocne. Decydując o wyborze konkretnych urządzeń do naszego rankingu kierowaliśmy się poniższymi kryteriami:
- popularność modelu/firmy
- awaryjność pompy ciepła
- stosunek ceny do gwarancji i jakości
- sprawdziliśmy opinie użytkowników pomp ciepła
- współczynnik cop
Finalnie nasz ranking pomp ciepła został podzielony na kilka - dokładnie na trzy - sekcje. W zależności od rodzaju pompy i jej przeznaczenia różne urządzenia będą w większym stopniu pasować do naszych potrzeb, a inne mniej. To czy pompę ciepła chcemy wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, czy ma stanowić w naszym domu podstawowe ogrzewanie podłogowe itd.
Co jeszcze jest ważne przy wyborze pompy ciepła?
Na koniec napiszemy kilka zdań na temat pytań, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć przed podejmowaniem decyzji dotyczących wyboru pompy ciepła. Jakie zalety są dla nas najważniejsze, a jakie wady urządzeń możemy zaakceptować:
- Koszt utrzymania. Niskie koszty eksploatacji to jeden z głównych czynników wpływających na wybór jaką pompą ciepła będziemy chcieli ogrzewać nasz budynek. Niższe koszty użytkowania zazwyczaj idą w parze z wyższymi kosztami zakupu całej pompy ciepła.
- Moc pompy. Brak odpowiedniego doboru mocy może nas sporo kosztować. Zbyt mała moc będzie oznaczać brak komfortu z korzystania, a grzałka elektryczna będzie nabiła rachunek za prąd. Urządzenia zbyt dużej mocy będą z kolei droższe, a ich parametry i tak nie zostaną wykorzystane
- Efektywność pracy. Sprawdźmy parametry COP i SCOP
- Przywiązanie i zaufanie do marki. Czy chcemy korzystać z urządzeń, których producentów pomp ciepła znamy takich jak: Panasonic, LG czy postawimy na polskich producentów i polskie pompy ciepła. Być może wybierzemy zagraniczne, ale mniej znane marki lub takie, których działalność związana jest z techniką cieplną czyli Viessmann czy Buderus. Producent ma znaczenie
- Rodzaje pracy urządzenia. Czy chcemy żeby poza dostarczaniem ciepła nasza pompa ciepła miała możliwość także chłodzenia pomieszczeń?
- Miejsce pracy. Pompy ciepła mogą w całości znajdować się wewnątrz budynku. Producenci dzielą także urządzenie. Wtedy jednostka zewnętrzna powinna być zlokalizowana jak najbliżej części wewnętrznej. Sprawdźmy także jak głośno to urządzenie pracuje
Ranking pomp ciepła według popularności
W przypadku pomp ciepła, które stają się coraz częściej stosowanym urządzeniem do ogrzewania budynków oraz c.w.u. duże znaczenie ma także to jakie ich modele wybierane są najczęściej. Dlatego też nasz ranking uwzględnia również tę kwestię, stając się jednocześnie rankingiem pomp ciepła według popularności. Popularność danego producenta pomp ciepła wynika bowiem bardzo często także z wysokiej jakości jego urządzeń oraz jego wysokiego poziomu obsługi klienta. Pod uwagę zostały wzięte także poniższe rodzaje pomp ciepła. Utworzone zestawienie jest zbiorcze i obejmuje każdy z niżej wymienionych typów pomp.
Gruntowe pompy ciepła ranking
W naszym zestawieniu uwzględnione zostały między innymi gruntowe pompy ciepła które, choć cechują się wysokim kosztem ich montażu, wciąż w wielu przypadkach cieszą się dużą popularnością, ze względu na ich wysoką wydajność. Ich producenci to natomiast zarówno firmy specjalizujące się wyłącznie w produkcji tego typu pomp ciepła, jak i tacy, którzy w swojej ofercie posiadają również modele powietrze-woda oraz powietrzne.
Ranking pomp ciepła powietrze woda
Pompy ciepła powietrze woda zaliczane są do najprostszych w swoim działaniu oraz najtańszych urządzeń grzewczych tego typu. Dlatego też w naszym rankingu nie mogło także zabraknąć również ich. Pompy te sprawdzą się zwłaszcza w przypadku osób, które planują nie tylko ogrzewać wnętrze budynków, ale także za ich pomocą przygotowywać ciepłą wodę użytkową oraz jednocześnie szukają niskokosztowego rozwiązania.
Pompy ciepła cwu ranking
Choć pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej montowane są coraz rzadziej, nie mogliśmy ich pominąć, tworząc nasz ranking pomp ciepła. Są one bowiem doskonałym rozwiązaniem, które przy niskich kosztach pozwala na zapewnienie sobie dostępu do ciepłej wody o każdej porze roku, bez konieczności jednoczesnego ogrzewania budynku. Do tego mogą być one łączone z niemal każdym rodzajem źródłem ciepła wykorzystywanym w instalacjach CO.