Porównaj oferty

Pompa ciepła CO

Wygoda użytkowania, niskie koszty eksploatacji i stale dostarczane do wnętrza budynku ciepło, to zalety, które cenią sobie osoby, które zastosowały pompy ciepła. Pozwalają one bowiem ogrzewać budynki, a także stosowaną w nich ciepłą wodę użytkową za pomocą odnawialnych źródeł energii. Warto jednak wiedzieć, że nie każda pompa ciepła może ogrzewać także wodę. Dlatego też tłumaczymy, czym są pompy ciepła do CO oraz c.w.u., a także wskazujemy elementy niezbędne w tego typu instalacjach.

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła CO

Czym są pompy ciepła do CO?

Pompy ciepła z założenia najczęściej stosowane są w budynkach do ich ogrzewania, w związku z tym większość ich modeli to pompy do CO, czyli centralnego ogrzewania. Pozyskują one energię cieplną z odnawialnych źródeł energii, wobec tego nie produkują jej, jak ma to miejsce, chociażby w przypadku kotłów węglowych, a jedynie przekazują ją z dolnego do górnego źródła. Producenci pomp rozwijają swoje firmy, bo zainteresowanie tego typu intalacjami jest ogromne.

Oprócz tego typu zastosowania pompy ciepła mogą być jednak wykorzystywane także do:

  • ogrzewania wody w basenach,
  • ochładzania pomieszczeń,
  • podgrzewania wody.

Jednak na razie skupimy się wyłącznie na ich głównej funkcji, a następnie w dalszej części artykułu przejdziemy do kwestii związanych z ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej za pomocą pomp ciepła.

Jak działa pompa ciepła CO?

Działanie pompy ciepła CO oparte jest na pozyskiwaniu ciepła z dolnego źródła energii, którym może być woda, powietrze lub grunt. Następnie w urządzeniu tym na skutek zjawisk termodynamicznych, takich jak skraplanie, sprężanie i rozprężanie jest ono przekazywane do górnego źródła, jakim jest instalacja centralnego ogrzewania, poprzez którą ciepło rozprowadzane jest po całym budynku.

pompy ciepła co

źródło strona: Zielone Migdały

Wobec tego pompy ciepła w uproszczeniu działają na takiej zasadzie jak lodówki, z tym wyjątkiem, że zamiast zabierać z wnętrza ciepło i odprowadzać je na zewnątrz, one wprowadzają je do budynku.

Czym różni się pompa CO od pompy c.w.u.?

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje urządzeń, pomijając ich podział na źródło pozyskiwanej energii odnawialnej. Są nimi pompy CO oraz pompy ciepła do c.w.u., podział ten wynika z jednej prostej przyczyny. Każda pompa do centralnego ogrzewania jest bowiem w stanie niemal zawsze zapewnić także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Z kolei pompy ciepła c.w.u. służą wyłącznie do podgrzania wody w kranach.

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej są wobec tego doskonałą alternatywą dla gazowych czy też elektrycznych podgrzewaczy wody. Idealnie sprawdzają się także w przypadku osób, które ogrzewają swoje domy za pomocą tradycyjnych kotłów spalających, gdyż przygotowywanie za ich pomocą ciepłej wody, zwłaszcza w okresie letnim jest nie tylko uciążliwe, ale i nieekonomiczne, ponieważ wymaga dużej ilości paliwa. Ich działanie oparte jest na tej samej zasadzie, co klasycznych pomp ciepła, z tym wyjątkiem, że przenoszone ciepło wykorzystywane jest wyłącznie do podgrzania wody.

Czy opłaca się stosować pompy ciepła do c.w.u.?

Odpowiedz na zadane w tytule tego akapitu pytanie, brzmi: to zależy. Jeśli w budynku stosowana jest do jego ogrzewania klasyczna pompa ciepła, nie ma potrzeby dodatkowego montowania w nim pompy ciepła do c.w.u. Jednak, kiedy jest on ogrzewany w tradycyjny sposób lub do podgrzewania wody wykorzystywany jest prąd czy też gaz, to jak najbardziej zastosowanie tego rozwiązania jest niezwykle opłacalne, nawet pomimo tego, że takie pompy zasilane są również przez prąd.

Dlaczego? Ponieważ pompa ciepła do c.w.u. w ¾ pobiera energię z odnawialnych źródeł energii, a jedynie w ¼ z zasilania elektrycznego. Oznacza to więc, że w dużym uproszczeniu, jeśli elektryczny ogrzewacz wody jest w stanie zużywając 1 kWh prądu, uzyskać 1 kWh użytecznego ciepła, pompa ciepła przy tym samym poziomie poboru energii elektrycznej uzyska go aż 4 kWh. Dzięki temu używanie jej w budynku pozwala zapłacić o 4 razy mniej za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli interesuje Cię pompa ciepła c.w.u. ranking na naszej stronie z pewnością pomoże w wyborze najlepszego modelu.

O czym należy pamiętać, aby pompy ciepła CO mogły także podgrzewać wodę?

Stosując w budynku pompę ciepła do centralnego ogrzewania, która ma także zapewniać podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, należy pamiętać o tym, aby podczas jej zakupu wybrać model wyposażony w zasobnik lub jeśli jest już ona zainstalowana dokupić go do niej.

Zasobniki to elementy zintegrowane z pompą ciepła o pojemności najczęściej od 100 do 200 litrów, która powinna być dobrana do ilości mieszkańców korzystających z ciepłej wody w budynku. Pompa ciepła jest bowiem w stanie podgrzać wodę zaledwie do około 60 stopni Celsjusza, wobec tego jest ona podczas użytkowania mieszana tylko w niewielkiej ilości z zimną wodą. Dlatego też kupując zasobnik wody do pompy ciepła, należy przyjąć jego litraż po uwzględnieniu około 50 litrów na jedną osobę. W praktyce oznacza to, że w przypadku czteroosobowej rodziny, najlepszym rozwiązaniem będzie zasobnik o pojemności około 200 litrów.

W przypadku zasobników dobieranych do pompy ciepła istotna jest także powierzchnia wężownicy, która powinna być odpowiednio wielka. W związku z tym nie każdy zasobnik sprawdzający się w przypadku klasycznych kotłów będzie sprawdzał się także w pompach ciepła.

Czy pompy ciepła są wyposażone w pompy cyrkulacyjne CO?

Bazując na wiedzy dotyczącej tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewania i rozprowadzania ciepłej wody użytkowej, powstaje pytanie, czy pompy ciepła wymagają zastosowania pompy cyrkulacyjnej CO i c.w.u., która odpowiedzialna jest w obu rodzajach instalacji za nieprzerwany obieg wody z punktu jej podgrzewania do kranów, kaloryferów czy też ogrzewania podłogowego, zapewniając tym samym pełną wygodę ich użytkowania.

Odpowiedź na nie jest twierdząca, gdyż pompy ciepła mają za zadanie rozprowadzać ogrzewanie w budynkach w ten sam sposób, jak klasyczne źródła np. kotły olejowe. Różnicą w ich działaniu jest jedynie to, że jest ono pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii, które nie generują zanieczyszczeń, w związku z tym nie wymagają zakupu opału oraz jego składowania.

Wobec tego podobnie tak, jak w tradycyjnych kotłach także w pompach ciepła niezbędna jest pompa cyrkulacyjna CO, która jednak najczęściej jest już wbudowana w urządzenie. Dzięki temu kupując je i montując w swoich domach, nie trzeba martwić się tą kwestią.

Zalety stosowania pompy ciepła CO

Chcąc więc podsumować zaprezentowane w tym artykule informacje, należy wyszczególnić takie zalety pomp ciepła stosowanych w centralnych ogrzewaniach jak:

  • ekonomiczność, przekładająca się na niższe rachunki za ogrzewanie budynku,
  • niemal samoobsługową pracę urządzeń,
  • brak konieczności zakupu opału w okresie grzewczym,
  • możliwość zarówno ogrzewania budynku, jak i ciepłej wody użytkowej w przypadku przystosowanych do tego modeli,
  • ekologiczność, wynikającą z braku konieczności produkowania energii poprzez proces spalania różnorodnych paliw.

Jak więc widać zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania lub/i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i poprawy komfortu życia w budynkach, w których będzie miało to miejsce. Pompa ciepła CO opinie ma dobre.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić