Porównaj oferty

Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła

Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu pompy ciepła? A może zastanawiasz się nad instalacją mikroinstalacji fotowoltaicznych w swoim domu? Jeśli tak, koniecznie dowiedz się, czym jest program moje ciepło 2022.

Wróć do: Aktualności Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła

Już w kwietniu 2022 roku w Polsce rozpoczęło się rozpatrywanie wniosków w ramach programu rządowego Moje ciepło. Dzięki temu wiele osób otrzyma pomoc finansową w celu zakupu ekologicznych pomp ciepła do swoich nieruchomości. Program Moje ciepło to świetna opcja dla domów jednorodzinnych. Decydując się na przyłączenie się do programu rządowego, zdobędziesz dofinansowanie w kwocie nawet do 21 tys. złotych.

Program Moje ciepło 2022 - co proponuje rząd w ramach dofinansowania?

Chcesz wiedzieć, jak działa rządowy program Moje ciepło? Warunki dofinansowania są jasno określone w umowie dotacji. Dodatkowo według założeń budżetu Funduszu Modernizacyjnego w Polsce wynosi 600 mln złotych. To spora kwota, która zostanie przeznaczona na dotacje zakupu pomp ciepła w wielu gospodarstwach domowych. Oczywiście rząd dopuszcza możliwość zwiększenia budżetu na ten cel. Obecnie zakłada się, że program potrwa do grudnia 2026 roku lub wyczerpania puli dostępnych środków. Według założeń programu Moje ciepło wnioskodawcy podpiszą umowy już do końca 2026 roku, natomiast wypłata środków odbędzie się najpóźniej do końca 2027 roku.

Moje ciepło - jakie są główne założenia dotacji rządowej?

Główny cel dotacji rządowych w ramach programu Moje ciepło 2022 jest wsparcie wielu gospodarstw domowych na terenie kraju, które chcą wprowadzić termomodernizację swoich domostw. Ekologiczne źródła ciepła takie, jak np. pompy ciepła to świetna opcja dla domów jednorodzinnych. Celem wdrożenia programu Moje ciepło w Polsce jest wspieranie zakupu oraz montażu pomp ciepła nawet w inwestycjach, gdzie trwają jeszcze prace budowlane.

Rozwój ogrzewnictwa indywidualnego oraz rozwój energetyki prokonsumenckiej to główne założenia dotacji Moje ciepło. Według rządu takie działania przyczynią się do:

 • ograniczenia niskiej emisji gazów powstających w wyniku ogrzewania domów nieefektownymi źródłami ciepła np. piece węglowe;
 • wzrostu udziału Odnawialnych Źródeł Energii w całkowitym jej użyciu na terenie kraju.

Program mój prąd 4.0 dotyczy dofinansowania montażu paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Moje ciepło 2022 dotyczy tylko zakupu ekologicznych pomp ciepła. W przypadku tego programu dotacji, celem jest zakup co najmniej 57 tys. pomp ciepła dla gospodarstw domowych. To ogromna ilość, która z pewnością przełoży się na poziom czystości powietrza w kraju.

Program Moje ciepło - kto może skorzystać z dofinansowania?

Beneficjentem programu rządowego może zostać każda osoba fizyczna, będąca właścicielem nowego, jednorodzinnego budynku mieszkalnego. W przypadku systemu Moje ciepło wniosek złożysz wygodnie przez Internet bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętaj o spełnieniu odpowiednich kryteriów. Podstawowe warunki dotyczące nieruchomości, to:

 • możliwość wydzielenia z nieruchomości nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych;
 • możliwość wydzielenia lokalu mieszkalnego i użytkowego, przy czym ten drugi nie może zajmować więcej niż 20% całkowitej powierzchni.

Budynek mieszkalny na dzień składania wniosku to taki, dla którego nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie wydano decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Oczywiście nieruchomości, dla których zawiadomienie zostało wydane (ale nie wcześniej niż w styczniu 2021), również mogą wziąć udział w programie. Składanie wniosków na dzień dzisiejszy możliwe jest już od kwietnia 2022 roku. Rządowy program Moje ciepło warunki ustala jasno. Do planu może przystąpić każda osoba, która:

 • jest osobą wskazaną w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
 • jest osobą wskazaną jako nabywca lub odbiorca na fakturze lub jakimkolwiek innym dokumencie księgowym.

Warto wiedzieć, że montaż fotowoltaiki wcale nie koliduje z szansą na skorzystanie z dofinansowania zakupu pomp ciepła. Z programu Mój prąd można skorzystać w tym samym momencie. To świetna opcja, aby skorzystać z proekologicznego ogrzewania nieruchomości i mieć możliwość uruchomienia własnego magazynu energii. Montaż pompy ciepła jest świetnym początkiem dla późniejszego uzupełnienia z systemem paneli fotowoltaicznych. Te skutecznie zasilają pompy ciepła, a ostatecznie przyczyniają się do ograniczenia kosztów ogrzewania wody oraz wnętrz domowych. Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia, koniecznie sprawdź, jacy są producenci pomp ciepła. Dzięki temu wybierzesz najlepsze urządzenia na rynku.

Pompy ciepła a warunki finansowania dla wniosków w ramach programu Moje ciepło.

Program Moje ciepło wyróżnia się przede wszystkim prostotą. Dlaczego? Aby otrzymać pomoc w ramach dotacji, trzeba spełnić określone warunki. Dla programu Moje ciepło zasady są proste i wyglądają następująco:

 • wskaźnik Ep nie może przekraczać 63 kWh w 2022 roku;
 • w kolejnych latach wskaźnik Ep nie może być większy niż 55 kWh.

Pompy ciepła jako urządzenia dostępne w ramach dofinansowania muszą spełniać też określone wymogi. Pompy ciepła muszą przede wszystkim:

 • wykazywać klasę energetyczną A++ dla temperatury zasilania 55 stopni Celsjusza dla pomp typu grunt/woda;
 • wykazywać klasę energetyczną A+, dla pomp typu powietrze/powietrze i umiarkowanego klimatu.

Obecnie ceny fotowoltaiki można wygodnie sprawdzić w sieci tak samo, jak i koszt zakupu pomp ciepła. Klasę urządzenia ocenisz wygodnie z wykorzystaniem karty produktu oraz etykiety energetycznej znajdującej się na pompie. Pozostałe warunki podczas składania wniosków na dofinansowanie systemu pomp ciepła, to:

 • pompa musi być całkowicie nowa;
 • beneficjent musi eksploatować pompę przez co najmniej 5 lat od czasu jej zakupu;
 • na jeden budynek mieszkalny przyznawane jest tylko jedno dofinansowanie;
 • program Moje ciepło nie może łączyć się ze środkami pozyskanymi z budżetu Unii Europejskiej.

Wszelkie zmiany warunków przyznawania dofinansowania na stosowny wniosek dla programu Moje ciepło są natychmiast przekazywane przez rząd do ogólnego wglądu zainteresowanych osób. Pamiętaj, że z programu Moje ciepło 2022 nie skorzystasz jeśli w budynku znajduje się źródło ciepła wykorzystujące paliwa stałe!

Jakie koszty pokrywa program rządowy Moje ciepło?

Obecnie cały czas trwa przyjmowanie wniosków w ramach programu dotacji Moje ciepło. Pamiętaj, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymasz dofinansowanie nie tylko na system pompy ciepła, ale też:

 • pokrycie wszelkich kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji niezbędnej do montażu systemu;
 • pokrycie kosztów związanych z montażem pompy ciepła.

W ramach dopłaty otrzymasz:

 • w przypadku pomp powietrznych maksymalnie 7000 złotych;
 • w przypadku pomp gruntowych maksymalnie 21 000 złotych.

Zastanawiasz się, czy instalacja pompy ciepła w domu to dobra inwestycja? Sprawdź kalkulator pompy ciepła, a dokładnie obliczysz oszczędności i wydatki związane z montażem takiego urządzenia w domu jednorodzinnym.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie Moje ciepło? Podpowiadamy!

Wniosek o dofinansowanie montażu instalacji pompy ciepła złożysz wygodnie przez Internet przy pomocy generatora wniosków. Pamiętaj, że rozpatrywanie wniosku o dofinansowanie dla budynku jednorodzinnego, którego jesteś właścicielem, odbywa się w kilku etapach:

 • rejestracja wniosku w systemie IT trwa do 3 dni od czasu wpłynięcia dokumentu;
 • ocena wniosku trwa do 60 dni od daty jego rejestracji;
 • wezwanie do poprawy wniosku w terminie 10 dni;
 • kontrola oceny wniosków trwa do 20 dni po skompletowaniu wszystkich danych.

Następnie wnioskodawcy otrzymują informację o rozpatrzeniu wniosku W następstwie pozytywnej decyzji, informacja zostanie wpisany do listy projektów zaakceptowanych w ramach dotacji na instalację pompy ciepła. Ostatecznie beneficjent zostanie poinformowany o przyznaniu dofinansowania i nastąpi podpisanie umowy. Wnioskując o dofinansowanie, dowiedz się wcześniej, jacy są instalatorzy pomp ciepła w Polsce. Na podstawie rankingu wybierzesz najlepszą firmę, która zamontuje pompę ciepła w Twoim domu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić