Porównaj oferty

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Osoby decydujące się na montaż w swoich domach pomp ciepła stają przed dylematem związanym z ich rodzajem, który rzutuje nie tylko na ich działanie, ale także koszty montażu i późniejszej eksploatacji. Najczęściej zestawiane są ze sobą gruntowe i powietrzne pompy ciepła, dlatego też postanowiliśmy wyjaśnić, na czym tak właściwie polega działanie każdej z nich oraz jakie są ich największe wady, a także zalety.  

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowe pompy ciepła jak ich sama nazwa wskazuje, bazują na cieple, które znajduje się w głębszych warstwach ziemi, pobierając je, a następnie transportując i przekazując do odbiorników ciepła w budynkach, które mają ogrzewać. Z tego względu montaż gruntowej pompy ciepła wymaga wykonania odwiertów pionowych lub poziomych, które są dużą ingerencją na działce wokół domu. Dlatego też pompy ciepła głębinowe najczęściej stosowane one w przypadku dopiero co powstających budynków, wokół których posesja nie została jeszcze zagospodarowana.

Tego typu montaż wiąże się także z większymi kosztami, gruntowe pompy ciepła wynagradzają je jednak podczas ich użytkowania, gdyż cechują się one wysoką sprawnością oraz wydajnością, nawet w okresie, kiedy temperatury za oknem spadają poniżej zera. Dlatego też, jeśli chodzi o ranking pomp ciepła, najczęściej zajmują one wysoką pozycję pod tym względem.

Zalety i wady gruntowej pompy ciepła

Wśród najważniejszych zalet, jakimi cechuje się pompa ciepła ziemna, wyróżnić można ich wspominaną już wydajność oraz wysoką sprawność, bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowo mogą być one także wykorzystywane latem do pasywnego chłodzenia wnętrza budynku. Wadą, jaką cechują się gruntowe pompy ciepła, jest natomiast głównie koszt ich zakupu oraz montażu, który wynika z konieczności wykonania odwiertów.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła działają z kolei na zasadzie odbierania energii cieplnej znajdującej się na zewnątrz budynków i przekazywania jej do ich wnętrza. Nie wymagają one więc wykonania odwiertów, a ich elementy montowane są najczęściej na ścianach domu. Dlatego też, jeśli chodzi o porównanie pomp ciepła gruntowych i powietrznych pod względem kosztów montażu są one o wiele korzystniejszym rozwiązaniem.

Specyfika montażu powietrznych pomp ciepła sprawia także, że to właśnie one najczęściej stosowane są w modernizowanych budynkach, przy czym należy jednak pamiętać, że sprawność i wydajność tego typu modeli w dużej mierze uzależniona jest od czynników atmosferycznych. Oznacza to więc, że spada ona wraz ze spadkiem temperatury za oknem poniżej 0 stopni Celsjusza.

Zalety i wady powietrznej pompy ciepła

Główną zaletą, jaką cechują się powietrzne pompy ciepła to niski koszt ich montażu oraz jego prostota. Dodatkowo nie wymagają one ingerencji w działkę wokół domu, przez co z powodzeniem mogą być montowane nawet w istniejących już budynkach. Osoby zastanawiające się jaką powietrzną pompę ciepła wybrać do wyboru mają natomiast zarówno modele typu split, jak i monoblok

Ich wadą jest jednak to, że kiedy temperatura za oknem znacznie spada, zmniejsza się także ich sprawność, przez co zimą mogą one generować konieczność zastosowania wspomagających, dodatkowych źródeł ciepła, przez co koszty ogrzewania nimi domów rosną.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Gruntową czy powietrzną?

Chcąc jednoznacznie wskazać, kiedy lepiej wybrać gruntową pompę ciepła, a kiedy model powietrzny należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że jej pierwszy rodzaj sprawdzi się głównie w przypadku kiedy budynek dopiero co powstaje, a działka wokół niego ma dostateczną powierzchnię. Z kolei na powietrzne pompy ciepła najlepiej postawić w modernizowanych budynkach, a także, jeśli budżet przeznaczony na jej montaż jest znacznie ograniczony.

W każdym przypadku najlepiej skonsultować się jednak ze specjalistami. Ranking firm montujących pompy ciepła to miejsce gdzie znajdziesz najlepsze ekipy. Doświadczeni instalatorzy będą bowiem w stanie wskazać najlepsze rozwiązanie dla danych potrzeb zarówno jeśli chodzi o koszt montażu danego rodzaju tego urządzenia grzewczego, jak i jego późniejszą wydajność oraz sprawność, bez względu na to, czy będzie to pompa gruntowa, czy powietrzna, na podstawie usytuowania budynku, jego bryły oraz zapotrzebowania na energię cieplną.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić