Porównaj oferty

Jaka pompa ciepła na 240 m2?

Wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów tego urządzenia. Jednym z najważniejszych wśród nich jest natomiast moc, która powinna być dopasowana nie tylko do powierzchni użytkowej budynku, ale także występującego w nim zapotrzebowania na energię cieplną, które zależy od kilku czynników. Dlatego też podpowiadamy jaka pompa ciepła na 240 m2 pod względem jej mocy będzie optymalnym rozwiązaniem.

Wróć do: Aktualności Jaka pompa ciepła na 240 m2?

Od czego zależy moc pompy ciepła?

Najważniejszą kwestią w przypadku doboru mocy pompy ciepła jest powierzchnia domu, w którym ma być ona zamontowana, a także jego zapotrzebowanie na energię cieplną. Na podstawie tych dwóch informacji można już bowiem określić optymalną moc tego typu urządzenia grzewczego. O ile więc określenie powierzchni użytkowej domu nie stanowi najmniejszego problemu, o tyle to ile energii cieplnej będzie on zużywał, jest nieco bardziej skomplikowaną kwestią.

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku wyrażana jest w W/m2 jego powierzchni. Zależy ono natomiast głównie od tego, kiedy oraz z zastosowaniem jakich technologii został wybudowany dom. W związku z tym w przypadku domów:

  • starszych i nieocieplonych zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 170 do 200 W/m2 rocznie,
  • starszych, jednak ocieplonych zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 140 do 160 W/m2 rocznie,
  • dla nowych, ocieplonych domów zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 80 do 120 W/m2 rocznie,
  • dla domów energooszczędnych zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 50 do 70 W/m2 rocznie,
  • dla domów pasywnych zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 10 do 15 W/m2 rocznie.

Ponadto w przypadku dobierania mocy pompy ciepła należy także uwzględnić to, czy będzie ona wykorzystywana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jeśli tak należy założyć około 250 W dodatkowej mocy na każdego mieszkańca domu.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła na 240 m2?

Wyliczenie optymalnej mocy pompy ciepła na 240 m2 powierzchni domu wymaga przemnożenia metrażu budynku przez jego zapotrzebowanie na energię cieplną. W związku z tym zakładając, że jest to dom energooszczędny o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 60 W/m2 to minimalna moc zamontowanej w nim pompy ciepła powinna wynosić 14 400 W, czyli około 15 kW.

Należy jednak pamiętać, że dane te są wyłącznie szacunkowe. Dobór mocy jednostki musi bowiem uwzględniać także dodatkowo średnią temperaturę w regionie montażu urządzenia grzewczego oraz preferencje mieszkańców domu co do temperatur w pomieszczeniach. Dlatego też najlepiej powierzyć go firmom instalującym pompy ciepła, które mają doświadczenie w tej kwestii.

Moc pompy ciepła a podgrzewanie wody użytkowej

W sytuacji, gdy pompa ciepła na 240 m2 będzie wykorzystywana także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jej moc musi zostać dodatkowo zwiększona. Zakłada się, że średnio na przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla 1 osoby potrzeba około 250 W mocy tego typu urządzenia grzewczego. W związku z tym, jeśli w naszym przykładowym domu mieszka 6 osób, moc pompy ciepła powinna być większa o 1,5 kW i wynosić około 16,5 kW.

Na co dodatkowo poza mocą pompy ciepła na 240 m2 zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Wybierając pompę ciepła do domu o powierzchni 240 m2, poza jej odpowiednią mocą warto zwrócić uwagę także na inne parametry, które będą miały wpływ na generowane przez nią rachunki za prąd oraz wygodę jej użytkowania. Przede wszystkim zaliczyć można do nich:

  • współczynnik COP oraz SCOP, które określają chwilową i sezonową wydajność cieplną pompy ciepła, przekładając się na generowane przez nią zużycie energii elektrycznej, 
  • głośność pracy, która powinna być możliwie jak najniższa, aby hałasy generowane przez pompę ciepła nie powodowały dyskomfortu dla mieszkańców domu, 
  • moc chłodniczą, wskazująca na to z jaką maksymalną mocą sprężarka jest w stanie pobierać ciepło z dolnego źródła. 

Do porównania tych parametrów pomocny może się okazać natomiast nasz ranking pomp ciepła.

Podsumowując to jaką moc powinna mieć pompa ciepła na 240 m2 powierzchni domu, zależy przede wszystkim od występującego w nim zapotrzebowania na energię cieplną. Dlatego też jej dobór powinien być zawsze dokonywany na podstawie indywidualnych parametrów budynku, w jakim będzie ona zamontowana i użytkowana.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić