Porównaj oferty

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Pompa ciepła zaliczana jest do niskotemperaturowych instalacji grzewczych. Dlatego też, aby była ona w stanie zapewnić odpowiedni komfort cieplny w budynku, potrzebuje odpowiednio dopasowanej do niej instalacji odbierającej i rozprowadzającej ciepło. Czy wobec tego niemożliwe jest zastosowanie pompy ciepła w połączeniu ze zwykłymi grzejnikami? Nie do końca. Istnieją jednak o wiele lepsze rozwiązania pozwalające uzyskać efektywną i ekonomiczną pracę pomp ciepła. Jakie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wróć do: Aktualności Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Dlaczego dobór odpowiednich grzejników do pompy ciepła jest tak ważny?

Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego przez zastosowane do ogrzewania budynków pompy ciepła zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Dolnego źródła ciepła oraz górnego, będącego instalacją ogrzewania centralnego. Aby móc więc dobrać odpowiednie grzejniki do pompy ciepła należy przede wszystkim zrozumieć, że są one urządzeniami niskotemperaturowymi. Oznacza to więc, że im mniejsza będzie różnica temperatur między źródłem dolnym a górnym, tym pompy będą pracować efektywniej, a koszty związane z ich eksploatacją będą automatycznie niższe. Wobec tego optymalne rozwiązania to takie, w których temperatura wody będącej czynnikiem grzewczym nie przekracza od 30 do 40 stopni Celsjusza oraz posiadają dużą powierzchnię oddającą ciepło.

Czy to prawda, że do współpracy z pompą ciepła najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe?

Mając na uwadze powyższe informacje dotyczące działania pomp ciepła, prawdą jest to, że najlepiej współpracują one w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub innym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego. W tego typu instalacjach temperatura wody nie musi być bowiem wysoka, aby były one w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenia. Dzięki temu system ogrzewania podłogowego nie wymusza powstawania dużych różnic między dolnym a górnym źródłem ciepła.

O ile jednak ogrzewanie podłogowe, które trzeba wykonać, nie stanowi problemu w przypadku dopiero powstających budynków, o tyle może ono stanowić problem, jeśli chodzi o modernizowane domy, w których zastosowanie znajdują pompy ciepła, ponieważ nie zawsze istnieje w nich możliwość wykonania ogrzewania powierzchniowego ze względu na ograniczoną nośność stropów czy inne związane z tym czynniki. W takiej sytuacji rozwiązaniem stać się więc mogą dostępne na rynku grzejniki niskotemperaturowe.

Czy pompa ciepła nadaje się do grzejników

Wiele osób montujących system grzewczy z pomp ciepła zastanawia się, czy jest on w stanie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest opłacalne. Wszystko za sprawą tego, że niskotemperaturowe systemy grzewcze najlepiej działają z instalacjami wymagającymi niższej temperatury wody zasilającej, w granicach około 40 stopni Celsjusza, a tradycyjne grzejniki potrzebują wody zasilającej o temperaturze około 60 stopni Celsjusza, dlatego też zasilane są przez instalację wysokotemperaturowe.

Wobec tego wymiana pieca na pompę ciepła i pozostawienie starych grzejników doprowadzi do tego, że cała instalacja grzewcza będzie o wiele mniej wydajna, a aby przywrócić jej odpowiednie parametry, należy wiedzieć jak przewymiarować grzejniki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż może się okazać, że ich powierzchnia musi być zwiększona nawet 3-krotnie, aby zapewniały one ten sam komfort cieplny co wcześniej.

Jaki grzejnik do pompy ciepła?

Rosnąca popularność niskotemperaturowych urządzeń grzewczych, do których zaliczyć można nie tylko pompę ciepła, ale także kotły kondensacyjne sprawiła, że na rynku pojawiły się również dopasowane do nich grzejniki. Dzięki nim można więc zrezygnować z wykonywania ogrzewania podłogowego i nie ponosić związanych z jego montażem kosztów oraz zastąpić wydajniejszą opcją tradycyjne grzejniki. Obecnie na rynku grzewczym wyróżnia się więc kilka rodzajów instalacji grzewczych przeznaczonych do niskotemperaturowych źródeł ciepła, z czego 3 najlepiej sprawdzające się w połączeniu z pompami ciepła opisujemy poniżej.

Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe

Pierwszą z opcji pozwalającej na zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu w połączeniu z grzejnikami są nowoczesne grzejniki płytowe, które swoją nazwę zawdzięczają płaskiemu kształtowi oraz dużej powierzchni oddającej ciepło. Na rynku dostępne są one w wersjach:

 • jednopłytowych,
 • dwupłytowych,
 • trzypłytowych,
 • konwekcyjnych.

Dzięki temu można z łatwością dopasować ich moc grzewczą do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego w budynku.

Tego typu grzejniki świetnie sprawdzają się w przypadku zmodernizowanych instalacji grzewczych, choć wciąż wiele osób uważa, że ich zastosowanie z pompą ciepła jest niemożliwe. Nie jest to jednak prawdą. Doświadczeni instalatorzy pomp ciepła montują je bowiem z takim źródłem ciepła bez najmniejszego problemu i to bez przewymiarowania. Należy jednak pamiętać, że aby zastosować grzejniki płytowe w każdym z pomieszczeń, trzeba ponieść na to koszty wyższe o około 20% niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Dla wielu osób rozwiązanie to jest jednak i tak bardziej opłacalne, zwłaszcza jeśli nie chcą oni rezygnować w pomieszczeniach z parkietów lub wykładzin, które ograniczałyby oddawanie ciepła przez instalacje podłogowe.

Zalety grzejników niskotemperaturowych

 • duża powierzchnia grzania,
 • niewielka waga oraz wymiary w porównaniu do klasycznych grzejników,
 • możliwość montażu ich wraz z podłączeniem środkowym, ułatwiającym późniejsze zmiany,
 • brak konieczności rezygnowania z dotychczasowego rozkładu grzejników w pomieszczeniach.

Wady grzejników niskotemperaturowych

 • wyższe koszty montażu w porównaniu do zastosowania ogrzewania podłogowego,
 • konieczność ich wymiarowania,
 • znalezienie firmy instalacyjnej, która podejmie się ich montażu.

Klimakonwektory do pomp ciepła

Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym rozprowadzać ciepło po budynku z pomp ciepła są natomiast klimakonwektory. Swoim wyglądem przypominają one klasyczne grzejniki, jednak ich działanie nieco się od nich różni. Tego typu elementy instalacji grzewczej działają bowiem na zasadzie wymuszania obiegu powietrza przez zastosowane w nich wentylatory, dzięki temu czynnik obiegowy przepływający przez nie nie musi posiadać wysokiej temperatury. Podłączane są one podobnie jak klasyczne grzejniki do instalacji centralnego ogrzewania, a dzięki temu, że wyposażone są w systemy odprowadzania skroplin, mogą być także wykorzystywane do chłodzenia latem, bazując w tym celu odwróconym obiegu.

Wykorzystanie klimakonweterów w systemie grzewczym pozwala także na dużą swobodę ich umiejscowienia. Dostępne są one bowiem na rynku w wariantach:

 • wiszących,
 • kasetonowych,
 • kanałowych,
 • w postaci konsol.

Zastosowanie klimakonweterów w instalacjach grzewczych nie jest także wcale nowym zjawiskiem, są one bowiem powszechnie montowane od lat w budynkach użyteczności publicznej, gdzie zimą zapewniają rozprowadzanie ciepła, a latem chłodzą pomieszczenia. Ich montaż w domach jednorodzinnych był więc kwestią czasu, którą przyspieszyła wyłącznie rosnąca w ostatnich latach popularność pomp ciepła.

Dodatkową zaletą tej alternatywy dla tradycyjnych grzejników jest także to, że są one o wiele skuteczniejsze niż ogrzewanie podłogowe, gdyż nie posiadają one praktycznie bezwładności cieplnej. Dzięki temu o wiele szybciej ogrzewają oraz schładzają pomieszczenia.

Zalety klimakonwerterów

 • możliwość stosowania ich do klimatyzowania pomieszczeń latem,
 • wysoką skuteczność w zapewnianiu komfortu cieplnego,
 • możliwość ich montażu niemal w dowolnych miejscach w pomieszczeniach,
 • pełna kompatybilność z pompami ciepła

Wady klimakonwerterów

 • koszt montażu,
 • hałas emitowany przez zainstalowane w nich wentylatory.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Ostatnim z rozwiązań idealnym do systemu grzewczego z pompą ciepła są natomiast grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. Tego typu elementy instalacji sprawdzają się w przypadku niskich temperatur zasilania dzięki zastosowaniu w nich technologii pozwalających na ich precyzyjne sterowanie, a także używanych do ich produkcji materiałów mających niską bezwładność cieplną. Montowane są one, jak sama nazwa wskazuje, w specjalnych kanałach podłogowych, a ich działanie opiera się na wentylatorach, które zwiększają dynamikę przepływu powietrza, zapewniając tym samym właściwy komfort cieplny. Dużą zaletą, jaką wyróżnia się grzejnik kanałowy z konwekcją wymuszoną, jest także jego estetyczny wygląd pozwalający dopasować go do różnorodnych aranżacji wnętrz, przez co spełnia on wymagania użytkowników zarówno pod względem parametrów jego pracy, jak i walorów wizualnych.

Zalety grzejników kanałowych

 • estetyczny wygląd wykończony za pomocą kratki na ich powierzchni,
 • możliwość zastosowania ich w niemal każdym wnętrzu,
 • niska bezwładność cieplną,
 • pełna współpraca ze źródłami ciepła nawet o niskiej temperaturze.

Wady grzejników kanałowych

 • konieczność wygospodarowania miejsca na ich montaż w podłodze,
 • koszty montażu,
 • dźwięki emitowane przez wentylatory.

Podsumowując, do tego, aby ogrzewać dom poprzez pompę ciepła, najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe lub 3 opisane powyżej rodzaje rozwiązań. Z kolei zwykłe grzejniki, choć mogą być stosowane z pompą ciepła, są natomiast nieopłacalnym ekonomicznie rozwiązaniem, które wymaga dużych nakładów pracy, aby moc grzejnika była w stanie zapewnić właściwy komfort cieplny w budynku.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.17 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić