Porównaj oferty

Moc pompy ciepła a powierzchnia domu: ile kw na m2?

Jednym z najważniejszych parametrów pomp ciepła jest ich moc. Ma ona wpływ nie tylko na to, czy będą one w stanie dostarczać do budynku odpowiednią ilość energii cieplnej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, ale także generowane przez nie zużycie prądu, przekładające się na koszty związane z ich użytkowaniem. Dlatego też podpowiadamy jak dobrać moc pompy ciepła i ile kW na m2 będzie właściwą wartością.

Wróć do: Aktualności Moc pompy ciepła a powierzchnia domu: ile kw na m2?

Czym jest moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła to wartość, która jest potrzebna do przetwarzania energii cieplnej z otoczenia na energię użytkową. Mierzona i określana jest ona w kilowatach (kW). Moc pompy ciepła a powierzchnia domu są ze sobą ściśle powiązane, przy czym metraż budynku nie jest jedyną kwestią, na podstawie której powinna być ona dobierana. Właściwa moc tego typu urządzenia grzewczego powinna być określona przez firmy montujące pompy ciepłą z dużą dokładnością. Przewymiarowanie jej może bowiem skutkować nieefektywną pracą systemu grzewczego, wyższymi kosztami jego użytkowania, widocznymi w rachunkach za prąd oraz szybszym zużyciem podzespołów pompy ciepła, takich jak sprężarka.

Dlaczego sama powierzchnia domu to za mało, aby określić moc pompy ciepła?

Pompa ciepła ile kw na m2? Takie pytanie można spotkać na wielu forach internetowych poświęconych pompą ciepła. Należy jednak pamiętać, że sama powierzchnia domu to zbyt mało, aby móc określić odpowiednią moc urządzenia grzewczego, które zaspokoi zapotrzebowanie na energię cieplną. Każdy dom jest inny zarówno pod względem swojej konstrukcji, jak i zastosowanych w nim rozwiązań grzewczych, a także preferencji jego mieszkańców co do temperatur panujących w pomieszczeniu. Dlatego też wybór odpowiedniej mocy pompy ciepła nie może być dokonywany wyłącznie na podstawie informacji o powierzchni domu w jakim będzie ona zamontowana.

Na jakiej podstawie powinna być dobrana moc pompy ciepła?

Właściwa moc pompy ciepła musi poza powierzchnią domu, w jakim będzie zamontowana jednostka uwzględniać także dodatkowo co najmniej 4 poniższe kwestie.

  • Średnie temperatury panujące w regionie montażu pompy ciepła, gdyż to one w dużej mierze mają wpływ na to, ile energii cieplnej będzie potrzebne do utrzymania w budynku odpowiedniego komfortu cieplnego, nawet w przypadku mroźnej zimy.
  • Standard energetyczny wykonania budynku pod względem jego izolacyjności cieplnej, który ma wpływ na straty ciepła i zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Określany jest on w W/m2. W przypadku nowo powstających domów wynosi on obecnie zazwyczaj od 40 do 50 W/m2.
  • Rodzaj górnego źródła ciepła, które w przypadku pomp ciepła najlepiej, aby bazowało na niskotemperaturowych systemach grzewczych, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe.

Co więcej, na moc pompy ciepła wpływ ma także to, czy będzie ona używana wyłącznie do dostarczania ciepła do budynku, czy też również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W drugim przypadku musi one być bowiem większa o około 250 W na jednego mieszkańca domu.

Jak wyliczyć jaką moc powinna mieć pompa ciepła - ile kW na m2?

W dużym uproszczeniu wyliczenie optymalnej mocy pompy ciepła można wykonać na podstawie informacji o powierzchni budynku oraz jego standardzie energetycznym. W związku z tym zakładając, że dom ma powierzchnię 150 m2, a jego zapotrzebowanie na energię cieplną to 50 W/m2 optymalna moc pompy ciepła powinna wynosić nie mniej niż 7 500 W, czyli 7,5 kW. Jeśli natomiast dodatkowo urządzenie ma być wykorzystywane także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej dla 4 osób, jego moc musi zostać zwiększona o 1 kW. 

Warto jednak pamiętać, że tego typu wyliczenia są wyłącznie orientacyjne i nie uwzględniają wszystkich czynników, które należy brać pod uwagę podczas doboru odpowiedniej mocy pompy ciepła do ogrzewania domu. 

Podsumowując, moc pompy ciepła i powierzchnia domu są ze sobą ściśle powiązanymi kwestiami. Przy czym nie należy określać optymalnej mocy tego typu urządzenia grzewczego wyłącznie na podstawie metrażu budynku, w którym ma być ono zamontowany. To ile kW na m2 powinna mieć pompa ciepła, orientacyjne wskazuje zapotrzebowanie domu na energię cieplną, które uzależnione jest między innymi od standardu jego wykonania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić