Porównaj oferty

Co zamiast pompy ciepła: alternatywy

W ostatnich latach coraz częściej tradycyjne źródła ciepła bazujące na spalaniu drewna lub węgla zastępowane są bardziej ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi. Wśród nich prym wiodą przede wszystkim pompy ciepła, jednak poza nimi istnieje także wiele innych źródeł ciepła, które są przyjazne dla planety i portfela użytkowników. W związku z tym omawiamy trzy propozycją dotyczące tego co zamiast pompy ciepła można zastosować do ogrzewania w domach.

Wróć do: Aktualności Co zamiast pompy ciepła: alternatywy

Ogrzewanie gazowe jako alternatywa dla pompy ciepła

Jedną z najpopularniejszych odpowiedzi na pytanie związane co zamiast pompy ciepła w przypadku ogrzewania domów są gazowe instalacje grzewcze. Są one przystępnym rozwiązaniem zarówno pod względem kosztów użytkowania, jak i montażu, zwłaszcza w przypadku gdy dom ma możliwość przyłączenia go do sieci gazowej dystrybutora gazu.

Ogrzewanie domu gazem wymaga zamontowania pieca gazowego. Może być nim tradycyjny model, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się kondensacyjne piece gazowe, które cechują się wysoką wydajnością grzewczą ze względu na to, że odzyskują one ciepło do ogrzewania budynku także ze spalin. Dodatkowo konieczne jest także wykonanie komina odprowadzającego spaliny i armatury oraz orurowania gazowego i wodnego. Dlatego koszt montażu takiego rozwiązania grzewczego rozpoczyna się od kilku tysięcy złotych wzwyż.

To ile kosztuje ogrzewanie domu gazem, uzależnione jest natomiast od cen gazu, które w ostatnim czasie mocno wzrosły, jednak pomimo to wiele osób wciąż uważa to rozwiązanie za jedno z bardziej opłacalnych.

Kotły na pellet zamiast pompy ciepła

Kolejną alternatywą dla pomp ciepła, zwłaszcza w nowopowstających budynkach są kotły na pellet. Tego typu rozwiązanie uznawane jest za ekologiczne ze względu na to, że energia cieplna w jego przypadku wytwarzana jest z pelletu będącego biomasą. Dodatkowo cechuje się ono stosunkowo wysoką sprawnością oraz wygodą użytkowania, zwłaszcza w przypadku kotłów na pellet z podajnikiem, których praca jest niemal w pełni zautomatyzowana, poza koniecznością zasypywania pelletu raz na jakiś czas.

Ogrzewanie domu pelletem ma jednak także swoje wady. Przede wszystkim wymaga ono wydzielenia w budynku kotłowni oraz wybudowania komina. Samo użytkowanie kotłów zasilanych za jego pomocą, choć jest z pewnością czystsze, niż w przypadku pieców na węgiel wymaga natomiast ich regularnego czyszczenia i opróżniania z popiołu. Dodatkowo koszty ogrzewania pelletem związane są nie tylko z zakupem paliwa opałowego, ale także rachunkami za prąd, gdyż kotły tego typu wymagają zasilania ich automatyki.

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień jako alternatywa dla pomp ciepła

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań będących odpowiedzią na pytanie, co zamiast pompy ciepła jest natomiast ogrzewanie podłogowe na podczerwień, które zasilane jest energią elektryczną wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne. Tego typu rozwiązanie grzewcze bazuje na wykorzystaniu długich fal elektromagnetycznych IR-C. Emitowane są one natomiast poprzez promienniki podczerwieni, które mogą być montowane nie tylko pod podłogami, ale także w ścianach, zapewniając odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom domu. Do ich zasilania niezbędne jest natomiast energia elektryczna. Dlatego też ogrzewanie na podczerwień ze względu na rosnące ceny prądu najlepiej sprawdza się w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi dla domu, które po odpowiednim dobraniu w pełni zaspokajają generowane przez promienniki zapotrzebowanie na energię.

Instalacje grzewcze na podczerwień mogą być montowane także z termostatami, dzięki temu działają w pełni automatycznie, utrzymując stałą temperaturę w pomieszczeniach bez konieczności zastosowania w nich grzejników czy innych elementów rozprowadzających ciepło. Wadą tego typu źródła ciepła jest jednak to, że jego montaż w modernizowanych budynkach wiąże się ze sporymi pracami remontowymi, które dostosowują budynek do potrzeb takiego ogrzewania.

Podsumowując, istnieje wiele rozwiązań grzewczych będących odpowiedzią na pytanie: co zamiast pompy ciepła do ogrzewania domu. Najpopularniejsze i najbardziej opłacalne z nich omówione zostały natomiast w tym artykule, a poza nimi wymienić można dodatkowo także ogrzewanie elektryczne, zwłaszcza z zastosowaniem nowoczesnych kotłów indukcyjnych.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić