Porównaj oferty

Pompa ciepła w starym domu - czy się opłaca?

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze, które przede wszystkim stosowane jest w nowopowstających budynkach. Coraz więcej osób decyduje się jednak na montaż pompy ciepła w starym domu. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić czy pompa ciepła do starego domu, to aby na pewno dobre rozwiązanie oraz czy jest ona w stanie funkcjonować z klasycznymi grzejnikami.

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła w starym domu - czy się opłaca?

Czy można zamontować pompę ciepła w starym domu?

W tradycyjnych starych domach ogrzewanie realizowane jest najczęściej za pomocą klasycznych kotłów grzewczych rozprowadzających ciepło w budynku z wykorzystaniem grzejników. Z technicznego punktu widzenia nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby zamontować w nich pompy ciepła, które w obecnych czasach rosnących cen gazu, węgla i innego opału są w stanie wygenerować naprawdę spore oszczędności na ogrzewaniu budynku. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła w starym domu z grzejnikami wymaga odpowiedniego podejścia do jej montażu i zwrócenia uwagi na o wiele więcej kwestii niż w przypadku, gdy byłaby ona stosowana w nowym budynku.

Czy pompa ciepła w starym domu z grzejnikami będzie zapewniała dostateczną ilość ciepła?

Pompa ciepła w starym domu będzie działała najbardziej wydajnie w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, takim jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Niekiedy wymiana systemu ogrzewania jest jednak niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. W takim przypadku pompa ciepła w starym domu z grzejnikami może więc zostać podłączona do nich, o ile są to grzejniki płytowe. Zasilane będą one po prostu wodą o niższej temperaturze niż ta pochodząca z klasycznego kotła, za to w sposób ciągły. Należy jednak pamiętać, że wydajność tak stworzonej instalacji grzewczej będzie niższa, choć po zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, pozwoli ona na zapewnienie w budynku odpowiedniego komfortu cieplnego.

Dodatkowo warto także wspomnieć, że jednym ze sposobów na zastosowanie pompy ciepła w starym domu z grzejnikami jest także zainwestowanie w jednostkę wysokotemperaturową. W tej sytuacji trzeba się jednak znów liczyć z większymi kosztami całej inwestycji.

O czym należy pamiętać decydując się na pompę ciepła w starym domu?

Zamontowanie pompy ciepła w starym domu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac, które przełożą się na opłacalność takiego rozwiązania grzewczego. Zaliczyć można do nich przede wszystkim przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Pozwalają one bowiem na zlikwidowanie strat ciepła i podniesienie wydajności systemu grzewczego z pompą ciepła w starym domu. Termomodernizacja w takim przypadku powinna być przeprowadzana po wykonaniu audytu efektywności energetycznej budynku, który wskaże jakie elementy jego konstrukcji w szczególności wymagają docieplenia. Najczęściej są nimi:

  • ściany, 
  • okna oraz drzwi, które muszą zostać wymienione na nowe i bardziej szczelne, 
  • dach, 
  • wentylacja. 

Dodatkowym elementem, który jest istotny, jeśli pompa ciepła ma być montowana w starym domu z grzejnikami, które zasilane były wcześniej ciepłem produkowanym przez kotły grzewcze, jest również pamiętanie o przepłukaniu całej instalacji grzewczej, przed podłączeniem do niej jednostki.

Ogrzewanie pompą ciepła w starym domu — koszt inwestycji

Czy pompa ciepła w starym domu się opłaca? To zależy. Koszty związane z tego typu inwestycją składają się bowiem nie tylko z ceny zakupu i montażu jednostki, ale także dodatkowych prac termomodernizacyjnych. W związku z tym są one z pewnością wyższe niż w sytuacji, gdy pompa ciepła jest montowana w nowym budynku, który dopiero powstaje.

Warto jednak pamiętać o tym, że obecnie dostępnych jest wiele dotacji oraz dofinansowań na pompy ciepła w starym domu, które są w stanie w znaczący sposób obniżyć te wydatki. Wymienić wśród nich można, chociażby te pochodzące z programu Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać nawet do 50 900 zł na zakup i montaż pompy ciepła, która zastąpi klasyczny kocioł grzewczy. Skorzystanie z nich oraz to jakie oszczędności na ogrzewaniu budynku, przy obecnych cenach opału będzie w stanie zapewnić taka modernizacja źródła ciepła w budynku sprawia więc, że w większości przydatków pompa ciepła w starym domu to opłacalne rozwiązanie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić