Porównaj oferty

Współczynnik SCOP pompy ciepła - co to jest?

Wybierając pompę ciepła do domu, należy zwrócić uwagę na jej szereg różnorodnych parametrów, które będą miały wpływ na jej późniejszą wydajność działania, a co za tym idzie koszty ogrzewania za jej pomocą. Wśród nich jednym z ważniejszych i najczęściej wymienianych zaraz po współczynniku COP jest współczynnik SCOP pomp ciepła, na którym skupiamy się w poniższym artykule.

Wróć do: Aktualności Współczynnik SCOP pompy ciepła - co to jest?

Czym jest współczynnik SCOP?

Współczynnik SCOP, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiego określenia Seasonal Coefficient Of Performance jest parametrem najlepiej oddającym to, w jaki sposób będzie pracowała pompa ciepła. Odnosi się on bowiem do ilości wygenerowanej energii cieplnej oraz pobranej w tym celu energii elektrycznej w całym sezonie grzewczym.

W związku z tym podobnie jak w przypadku współczynnika COP im wyższa wartość SCOP tym lepiej, gdyż oznacza to większą wydajność pompy ciepła przekładającą się na mniejsze koszty związane z ogrzewaniem za jej pomocą domu.

Co odróżnia współczynnik SCOP pomp ciepła od współczynnika COP?

Choć zarówno współczynnik SCOP, jak i COP odnoszą się do tych samych parametrów pracy pomp ciepła związanych z ich wydajnością, występuję między nimi znacząca różnica. Po pierwsze współczynnik SCOP odnosi się do całego sezonu grzewczego, przez co umożliwia określenie ilości pobieranej energii elektrycznej przez daną jednostkę w ciągu roku, a nie w danej chwili. Po drugie, podczas wyliczania współczynnika SCOP uwzględniane są zmiany temperatur zachodzące w otoczeniu. Dlatego też przez wiele osób jest on uznawany za dokładniejszy i bardziej miarodajny.

W jaki sposób wyliczany jest współczynnik SCOP pomp ciepła?

Współczynnik SCOP wyliczany jest dla pomp ciepła na podstawie wytycznych zawartych w normie PN 14825. Podczas jego określania brane są więc pod uwagę takie kwestie jak:

  • powierzchnia budynku, który ma być ogrzewany za pomocą pompy ciepła,
  • zapotrzebowanie na energię cieplną występujące w budynku, uzależniony od jakości zastosowanej w nim izolacji oraz tego, czy pompa ciepła ma być stosowana także do ogrzewania wody użytkowej,
  • strefę klimatyczną, w której zamontowana jest pompa ciepła,
  • zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła w ciągu roku.

W związku z tym w przypadku pompy ciepła o mocy 9 kW ogrzewającej dom o'zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym 18 500 kWh rocznie i zużywającej 4 500 kWh energii elektrycznej w ciągu roku współczynnik SCOP wynosi:

18 500 / 4 500 = 4,11.

Do czego może być wykorzystany współczynnik SCOP?

Parametr SCOP pomp ciepła może być wykorzystywany podczas wykonywania analiz ekonomicznych związanych z kosztami ogrzewania domu za pomocą tego rozwiązania grzewczego. Jego wartość pozwala bowiem wyliczyć to, ile energii elektrycznej pobierze pompa ciepła w ciągu roku, aby zaspokoić dane zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku.

W związku z tym przykładowa pompa ciepła o COP równym 4,6, która ma być zastosowana w domu mającym zapotrzebowanie na energię cieplną na poziomie 16 000 kWh rocznie, zużyje w ciągu roku 3 478 kWh energii elektrycznej. Na podstawie tej informacji oraz znajomości ceny za 1 kWh prądu można wobec tego wyliczyć koszt użytkowania pompy ciepła. W tym przypadku przy założeniu, że cena 1 kWh energii elektrycznej to 0,65 zł zastosowanie wskazanej pompy ciepła w przykładowym domu wygeneruje roczny koszt jego ogrzewania wynoszący 2 260,7 zł.

Co wpływa na SCOP pomp ciepła?

Na wartość SCOP w przypadku pomp ciepła wpływa wiele czynników, gdyż jest on określany dla całego roku lub sezonu grzewczego. Wśród nich wyróżnić można wobec tego przede wszystkim:

  • zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku,
  • rodzaj zastosowanej instalacji grzewczej, która określa temperaturę górnego źródła ciepła,
  • wahania temperatur otoczenia.

Wszystkie te kwestie są jednak, jak już wspominaliśmy ujmowane podczas jego wyliczania, dlatego też kupując pompę ciepła, należy zwracać uwagę nie tylko na jej współczynnik COP, ale także SCOP, który pozwala uzyskać informacje na temat efektowności pompy ciepłą w dłuższym okresie użytkowania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić