Porównaj oferty

Pompa ciepła czy piec elektryczny?

Zarówno pompy ciepła, jak i piece elektryczne, aby były w stanie ogrzewać budynek, wymagają zasilania elektrycznego. Podstawowa różnica między nimi polega jednak na tym, ile zużywają one prądu do produkcji energii cieplnej. Dlatego też postanowiliśmy porównać oba te rodzaje źródeł ciepła oraz wskazać, które z nich jest opłacalniejsze i dlaczego. Jeśli więc zastanawiasz się jakie rozwiązanie wybrać — pompę ciepła czy ogrzewanie na prąd, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. 

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła czy piec elektryczny?

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu?

Ogrzewanie elektryczne w 100% wykorzystuje energię elektryczną do wytworzenia energii cieplnej. Nowoczesne kotły elektryczne cechują się natomiast sprawnością na poziomie około 100%. W związku z tym łatwo wyliczyć, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej, są one w stanie przekształcić ją na 1 kWh energii cieplnej. Oznacza to wobec tego, że koszt ogrzewania tego typu źródłem ciepła budynku zależy w dużej mierze od jego zapotrzebowania energetycznego. Znając je, można bowiem w prosty sposób przemnażając ilość potrzebnego ciepła w roku przez cenę 1 kWh prądu, wyliczyć koszt ogrzewania domu prądem.

Czy pompa ciepła się opłaca?

W przypadku pomp ciepła koszt ogrzewania nimi budynku zależy natomiast nie tylko od jego powierzchni i zapotrzebowania na energię cieplną, ale także od współczynnika efektywności cieplnej danego modelu, który jest kluczowym parametrem branym pod uwagę przy tworzeniu wszelkiego rodzaju ich zestawień, takich jak ranking pomp ciepła. Pompy ciepła bazują bowiem na energii cieplnej znajdującej się w otoczeniu, pobierając ją i transportując do budynku. Jej działanie opiera się więc na sprężarkach, które napędzane są energią elektryczną.

Aby wyliczyć, ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła, należy więc wiedzieć, jaki jest jej współczynnik COP, który określa to, ile dany model jest w stanie przekazać energii cieplnej, wykorzystując do tego 1 kWh energii elektrycznej. Jeśli więc pompa ciepła ma współczynnik COP równy 5, jest ona w stanie dostarczyć 5 kWh energii cieplnej, pobierając z sieci tylko 1 kWh prądu. W związku z tym ogrzewanie nią budynku jest 5 razy tańsze niż w przypadku zastosowania pieców elektrycznych.

Koszt montaży pieca elektrycznego oraz pompy ciepła

Nie tylko koszty eksploatacyjne są jednak istotne przy podejmowaniu wyboru między tymi dwoma źródłami ciepła. Warto bowiem także wykonać porównanie pomp ciepła i pieców elektrycznych pod względem kosztów ich montażu.

Nie podlega więc wątpliwości to, że kotły elektryczne wygrywają pod tym względem z pompami ciepła, których instalacja wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych, nawet w przypadku modeli o niewielkiej mocy i średniej klasy.

Należy jednak pamiętać, że niższe koszty za ogrzewanie, jakie zapewniają pompy ciepła, pozwalają uzyskać o wiele szybszy zwrot z inwestycji w nie. Dodatkowo ogrzewanie domu pompą ciepła jest o wiele ekologiczniejsze, gdyż nie produkują one ciepła, a jedynie pozyskują je z otoczenia, którym może być powietrze, woda lub grunt.

Fotowoltaika a piec elektryczny oraz pompa ciepła

Czy piece elektryczne będą tańsze od pomp ciepła, jeśli połączone zostaną z instalacją fotowoltaiczną, która będzie je zasilać? Otóż nie. Wciąż będą one bowiem potrzebowały 1 kWh prądu, aby wytworzyć 1 kWh energii cieplnej, w związku z tym instalatorzy pomp ciepła podkreślają, że nawet w przypadku zamontowanej w domu fotowoltaiki to właśnie pompy ciepła są lepszym wyborem. Wszystko za sprawą tego, że wymagają one mniej prądu, aby ogrzewać skutecznie budynek, a co za tym idzie, wielkość i koszt samej instalacji jest mniejszy.

Podsumowując, osoby zastanawiające się, czy wybrać piece elektryczne, czy pompy ciepła do ogrzewania swoich domów powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty eksploatacji obu tych rozwiązań. Porównując je, można bowiem wywnioskować, że to właśnie pompa ciepła jest lepszą opcją, choć wymaga większych nakładów finansowych podczas jej zakupu oraz montażu, nawet jeśli w domu zastosowana jest instalacja fotowoltaiczna.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić