Porównaj oferty

Taryfa G11 - cena prądu w 2024r

Taryfa G11 to jedna z podstawowych taryf prądowych oferowanych przez sprzedawców energii elektrycznej. Jednocześnie jest ona jedną z najpopularniejszych taryf, stosowanych w rozliczeniach przez większość gospodarstw domowych. Wprowadzone 1 stycznia 2023 roku podwyżki cen energii elektrycznej dotyczyły również niej, w związku z tym większość Polaków musiała zmierzyć się z wyższymi rachunkami, pomimo niezmiennego zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym. Jaka jest wobec tego obecnie cena prądu w taryfie G11?

Czym jest taryfa G11 i na jakiej zasadzie rozliczana jest w niej energia elektryczna?

Taryfa G11 to taryfa z grupy przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Oferowana jest ona do wyboru dla odbiorców przez praktycznie wszystkich sprzedawców prądu. Energia elektryczna rozliczana jest w niej za pomocą jednej stawki bez względu na porę w ciągu dnia czy dzień tygodnia. Dlatego też określana jest ona również jako taryfa jednostrefowa.

Rozwiązanie to jest jednym z najczęściej wybieranych przez odbiorców, gdyż stałe ceny prądu pozwalają im oszacować wysokość comiesięcznych rachunków za energię elektryczną. Taryfa G11 to również najbardziej opłacalny sposób na rozliczanie się ze sprzedawcą prądu dla osób, które generują zużycie energii elektrycznej, rozkładające się równomiernie w ciągu dnia.

Jaka jest aktualna cena kilowata w taryfie G11?

Ze względu na fakt, iż taryfa G11 jest taryfą jednostrefową stawki za 1 kWh energii elektrycznej są jednolite bez względu na to, kiedy występuje jej pobór. Zgodnie z zatwierdzonymi pod koniec 2021 roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki obowiązujące w niej stawki zostały podniesione o około 37% dla energii czynnej. Wzrost ten spowodował, że cena kilowata w taryfie G11 wynosi obecnie znacznie więcej niż rok temu.

W przypadku taryfy G11 należy także wspomnieć, że koszt zakupu energii według określonych dla niej cen, to nie jedyny element wpływający na wyższe rachunki za prąd, które muszą płacić odbiorcy w 2023 roku. Dodatkowo na ich wysokość wpłynęła także podwyżka opłat dystrybucyjnych na poziomie 8%. Łącznie cena prądu w taryfie G11 wzrosła w związku z tym w znaczny sposób w porównaniu do cen obowiązujących w 2021 roku. Niestety obecne ceny prądu to nie koniec podwyżek. Rekordowe wartości 1 MWh energii elektrycznej na giełdzie sprawiają bowiem, że wysoko prawdopodobne jest to, że w 2024 roku czekają nas kolejne zmiany cen prądu na wyższe, według wielu ekspertów nawet o 100%. Koszt energii elektrycznej w przyszłym roku zależy jednak od decyzji, jaką wyda w tej sprawie w ostatni kwartale 2023 roku prezes URE.

Pod koniec każdego roku prezes URE rozpatruje bowiem wnioski sprzedawców energii elektrycznej związane ze zmianą cen prądu. Jego decyzja o podwyżkach uzależniona jest natomiast od obecnej sytuacji na rynku oraz tego w jaki sposób są one uzasadniane przez firmy sprzedające energię elektryczną dla odbiorców. Dzięki temu konsumenci są chronieni przed zbyt dużymi podwyżkami ceny prądu, a równowaga rynkowa zostaje zachowana.