Porównaj oferty

Energa taryfy - grupy taryfowe, opinie i cennik

Energa to firma z branży energetycznej zaliczająca się w naszym kraju do jednej z największych, jeśli chodzi o sprzedaż prądu. Działa ona zarówno jako dystrybutor energii elektrycznej na obszarze takich województw jak pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, jak i jako sprzedawca prądu. W swojej ofercie dla gospodarstw domowych Energa posiada kilka grup taryfowych do wyboru, które różnią się między sobą ceną prądu oraz sposobem jego rozliczania.

Energa taryfy dla domu

Obecnie Energa obsługuje ponad 2,5 miliona klientów, będących gospodarstwami domowymi oferując dla nich cztery grupy taryfowe do wyboru. W przypadku cen energii elektrycznej sprzedawanej dla klientów zawierających z tą firmą umowy kompleksowe są one zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Gospodarstwa spoza obszaru dystrybucyjnego firmy Energa mogą jednak również z powodzeniem wybrać ją na sprzedawcę prądu. Jeśli chodzi natomiast o same taryfy prądu jakie posiada Energa, jest 4, a każdą z nich opisujemy szczegółowo poniżej.

Klasyczna taryfa G11 w Energa

Podobnie jak w przypadku innych sprzedawców energii elektrycznej, również w Energa nie mogło zabraknąć taryfy G11, która jest podstawową grupą taryfową, w której cena prądu jest stała niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia, w którym występuje jej pobór. Jedna stawka za energię elektryczną to wygodne rozwiązanie, dlatego też to właśnie z tej taryfy korzysta najwięcej klientów Energa. Taryfa G11 jest także oferowana zawsze podczas podpisywania umowy z tą firmą, jako bazowe rozwiązanie.

Dwustrefowa taryfa G12 w Energa

Kolejną z taryf w Energa, jest taryfa G12, określana przez tę firmę jako Tanie Godziny. Jest to taryfa dwustrefowa, której cena energii elektrycznej uzależniona jest od pory w ciągu dnia. W związku z tym w ramach niej niższa cena prądu obowiązuje od 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00, z kolei wyższa w pozostałych godzinach doby.

Weekendowa taryfa G12w w Energa

Taryfa G12w określana w Energa nazwą handlową Oszczędne Noce i Weekendy to również taryfa dwustrefowa, w której prąd jest tańszy dodatkowo również w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Niższa cena prądu obowiązuje w niej w tych samych porach dnia jak w przypadku klasycznej, dwustrefowej taryfy G12.

Ekonomiczna taryfa G12r

Ostatnią z taryf dla domu, jaką oferuje Energa jest G12r, pod nazwą handlową Ekonomiczna dolina. Podobnie jak w dwóch poprzednich grupach taryfowych zużycie prądu jest w niej rozliczane za pomocą dwóch stref. Niższa cena prądu obowiązuje w jej przypadku natomiast w godzinach od 13:00 do 16:00 oraz od 22:00 do 7:00.

Energa — jaka taryfa najlepsza jest dla domu?

Wybór odpowiedniej taryfy energii jest w stanie znacznie obniżyć rachunki za prąd, zwłaszcza jeśli będzie on wykorzystywany w godzinach, w których jest tańszy. Dlatego osoby zastanawiające się, jaka taryfa w Energa będzie najlepsza dla ich gospodarstwa domowego, powinny wiedzieć, że:

 • taryfa G11 to najwygodniejsze rozwiązanie, w którym nie trzeba zwracać uwagi na porę dnia podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, polecana jest ona przede wszystkim dla domów, w których zużycie energii elektrycznej utrzymuje się na takim samym poziomie przez cały dzień,
 • taryfa G12 cechuje się tańszym prądem w godzinach wieczornych oraz nocnych, w związku z tym powinny ją wybrać osoby, które generują większe zużycie energii elektrycznej właśnie w tych porach ze względu na przykład na pracę zawodową, czy inne czynniki związane ze stylem życia,
 • taryfa G12w dzięki rozszerzeniu niższych cen prądu również na weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy to świetne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, których mieszkańcy w ciągu tygodnia większość czasu spędzają poza domem, natomiast w sobotę i niedzielę wykonują czynności takie jak pranie, sprzątanie czy gotowanie na kuchenkach indukcyjnych, to także dobra opcja, jeśli dom jest ogrzewany za pomocą energii elektrycznej,
 • taryfa G12r funkcjonuje na podobnej zasadzie jak powyższe taryfy dwustrefowe, jednak w jej przypadku godziny, w których ceny prądu są niższe, są nieco przesunięte, dzięki temu przygotowując się do pracy przed godziną 7:00, nie trzeba się obawiać o wyższe rachunki.

W przypadku taryf prądowych dla domu warto także pamiętać, że nawet jeśli okaże się, że wybrana opcja oferowana przez firmę Energa, nie jest jednak dopasowana do stylu życia mieszkańców, a po jej wyborze rachunki za energię elektryczną są wyższe niż dotychczas można ją z powodzeniem, nieodpłatnie zmienić na inną raz na 12 miesięcy.

Energa taryfy prądowe dla firm

Podobnie jak w przypadku innych firm energetycznych Energa oferuje również sprzedaż prądu dla firm. W ich przypadku wyróżnić można 15 taryf do wyboru podzielonych na grupy C, B oraz A.

Energa taryfy prądu dla firm grupa C

Taryfa C przeznaczona jest dla małych firm. Wśród dostępnych opcji mają oni natomiast do wyboru taryfę:

 • jednostrefową C11 lub C21,
 • dwustrefową C12a lub C22a dzielącą dobę na strefę szczytową i pozaszczytową,
 • dwustrefową C12b lub C22b dzielącą dobę na strefę dzienną i nocną,
 • dwustrefową weekendową C12w, w której cena zależy nie tylko od strefy — nocnej lub dziennej, ale także dnia tygodnia,
 • C23 będącą taryfą trzystrefową dzielącą dobę na strefę szczytową, pozaszczytową i pozostałe godziny.

Energa taryfy prądu dla firm grupa B

Przeznaczona dla średnich przedsiębiorstw grupa taryfowa B, w której energia elektryczna przesyłana jest za pomocą sieci średniego napięcia, dzieli się na 4 taryfy:

 • jednostrefową B11 i B21,
 • dwustrefową B22,
 • trzystrefową B23.

Podział doby w poszczególnych taryfach kilkustrefowych jest natomiast taki sam jak w przypadku grupy taryfowej C.

Energa taryfy prądu dla firm grupa A

Dla największych odbiorców energii elektrycznej Energa oferuje natomiast trzy taryfy:

 • jednostrefową A21,
 • dwustrefową A22,
 • trzystrefową A23.

Podział doby w poszczególnych taryfach kilkustrefowych jest również taki sam jak w przypadku grupy taryfowej C oraz B.