Porównaj oferty

Dotacje do fotowoltaiki

Nie są one konieczne, ale każdy inwestor chętnie je przyjmie. Często nawet najmniejsza fotowoltaika dofinansowanie otrzymuje nie dlatego, że bez dodatkowych środków jest ona nieopłacalna. Wręcz przeciwnie. Rzadko spotykamy sytuację, w której robiąc wycenę instalacji nie zwraca się ona w czasie krótszym niż 10 lat. Takie informacje otrzymujemy od najlepszych przedsiębiorców, dla których stworzony został ranking firm fotowoltaicznych. Fotowoltaika dotacje otrzymuje dlatego, żeby skrócić czas zwrotu z takiej inwestycji, a co za tym idzie jeszcze zwiększyć jej popularność. Programy, które dotacje do fotowoltaiki oferują to nie tylko "twory" ogólnopolskie. Wiele miast czy gmin ogłasza własne programy, w których uczestnictwo wcale nie musi wykluczać możliwości ubiegania się o dofinansowanie z programów krajowych i na odwrót.

Dopłaty do fotowoltaiki

W zdecydowanej większości dopłaty do fotowoltaiki są przyznawane jako w 100% bezzwrotne. Jeśli nie jesteś w 100% pewny sprawdź nasze narzędzie: fotowoltaika kalkulator, gdzie zobaczysz jak kalkulacja wygląda w praktyce. Ich wysokość najczęściej uzależniona jest od wielkości instalacji PV, a co za tym idzie od całkowitej ceny jaką inwestor za nią zapłaci. Pieniądze z dotacji są wypłacane najczęściej na podstawie faktur za wykonaną pracę, którą otrzymujemy od firmy instalacyjnej. Dotacja może być przelana zarówno na konto inwestora jak i firmy, która całą instalację wykonuje - to zależy od programu.

Podkreślmy to jednak jeszcze raz - dotacje do fotowoltaiki nie są niezbędne. Skracają one czas zwrotu z inwestycji, ale sam zwrot też zostanie osiągnięty jeśli np. wybierzemy specjalny niskooprocentowany kredyt jako źródło finansowania instalacji fotowoltaicznych. Jeśli chcesz sprawdzić gdzie znajdziesz najlepszy odwiedź nasz ranking kredytów na fotowoltaikę. Dla firm przygotowaliśmy z kolei ranking leasingów na fotowoltaikę. Banki przygotowały dedykowane produkty finansowe dla przedsiębiorców. Sprawdź oferta którego banku będzie dla Twojej firmy najlepsza.

Panele fotowoltaiczne - jakie dofinansowanie można dostać?

Jakie w takim razie mamy w Polsce najpopularniejsze programy wspierające fotowoltaikę. Sprawdźmy, w którym programie panele fotowoltaiczne są najlepiej dofinansowane:

Program został podzielony na etapy. Pierwszy trwał do końca 2019 roku. W tym czasie złożonych zostało ponad 13 tysięcy wniosków z czego lekko ponad 2,5 tysiąca zostało odrzuconych. W ramach projektu i pierwszej tury finansowania wypłacono ponad 55 mln. złotych, a moc dofinansowanych instalacji wyniosła prawie 63 MW! Drugi etap przewidziany jest na cały 2020 rok. W skrócie głównymi założeniami programu są:

  1. Bezzwrotna dotacja w kwocie do 5 000 złotych
  2. Fotowoltaika dla domu poprzez ten program ma się bardzo rozwinąć
  3. Dotacja jest wypłacana w przypadku instalacji, których moc nie przekracza 10 kWp
  4. Budżet całego programu to ok. 1 miliard złotych. Według najnowszych prognoz cała kwota ma być rozdysponowana do 2022 roku

To jeden z największych programów wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce.

  • Program Czyste Powietrze

Głównym założeniem programu jest odejście od ogrzewania domów za pomocą starych kotłów. Celem jest poprawa jakości powietrza Główne założenia to:

  1. Wysokość dofinansowania może wynieść do 30 tys. złotych z mikro instalacją fotowoltaiczną
  2. Dofinansowanie obejmuje także termomodernizację budynków
  3. Beneficjentem może być osoba fizyczna o dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100 000 złotych.

Od 15 maja 2020 roku chodzą nowe przepisy, które mają ułatwić otrzymanie dotacji z tego programu.

  • Program Prosument 2

Kierowany jest nie tylko do osób inwestujących w fotowoltaikę. Program wspiera szeroko pojęte odnawialne źródła energii, które wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło. Główne założenia programu to:

  1. Dopłaty do fotowoltaiki do 30% poniesionych kosztów przez inwestora
  2. Niskooprocentowane pożyczki na inwestycje w OZE

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ten podmiot koordynuje realizację całego projektu.

  • Regionalne/wojewódzkie programy wsparcia fotowoltaiki

Część z województw ma wydzielone własne środki, które są przeznaczone dla inwestorów chcących zainwestować w system PV. Często są one kierowane nie tyle do osób fizycznych co do firm czy samorządów. Fotowoltaika dla firm również może być dotowana. Pamiętajmy o tym. Programy takie trwają zazwyczaj do roku, a informacji na ich temat należy szukać na stronach rządowych.

Najczęściej zadawane pytania

<p>Tak, jest to jak najbardziej prawidłowe. K<span>ażdy kto prowadzi biznes w Polsce, powinien rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze wszystkich wydatków związanych z prowadzeniem działalności.</span></p> <p>Wliczając instalację w koszt uzyskania przychodu obniżamy podstawę opodatkowania. Dzięki temu każdy przedsiębiorca zyskuje.</p>
<p>Każdy program oferujący dofinansowanie jest zarządzany przez dokładnie wskazany resort. Informacji na temat dofinansowań do fotowoltaiki najlepiej szukać bezpośrednio na stronach organizacji czy też instytucji, która za rozdzielanie środków odpowiada.</p> <p>Często jednak informacje na oficjalnych stronach są mało zrozumiałe, brak w nich przykładów i praktycznych wskazówek. Takie znajdziecie w dziale opisującym dopłaty do fotowoltaiki na naszej stronie. Pokazujemy jak wypełnić wnioski, przedstawiamy przykłady i odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.</p>