Porównaj oferty

Czy fotowoltaika dziala gdy nie ma prądu?

Choć awarie sieci energetycznych w Polsce nie występują często, kiedy już do nich dojdzie wielu właścicieli fotowoltaiki, jest zdziwionych, że oni również zostają pozbawieni dostępu do energii elektrycznej, pomimo posiadania własnej instalacji odpowiedzialnej za jej produkcji. Zjawisko to wynika z rodzaju, a właściwie sposobu użytkowania przez nich na co dzień instalacji fotowoltaicznych. 

Wróć do: Aktualności Czy fotowoltaika dziala gdy nie ma prądu?

Czy fotowoltaika działa bez prądu z sieci?

Do działania instalacji fotowoltaicznej nie jest potrzebny prąd, a jedynie panele produkujące energię elektryczną, inwerter przekazujący ją do gniazdek w budynku oraz promienie słońca. Dlatego też w przypadkach awarii sieci energetycznej teoretycznie może ona wciąż produkować energię elektryczną. W praktyce to jak zachowuje się instalacja fotowoltaiczna podczas przerw w dostawach energii elektrycznej, zależy natomiast przede wszystkim od jej rodzaju pod względem tego, czy została ona przyłączona do publicznej sieci energetycznej, czy też nie.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych ze względu na sposób ich działania

Instalacje fotowoltaiczne pod względem przyłączenia ich do sieci energetycznej można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to fotowoltaika typu on-grid, która najpopularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju. Jej działanie opiera się na produkcji energii elektrycznej oraz odprowadzaniu jej nadwyżek do sieci energetycznej, do której zostaje ona włączona podczas montażu, dzięki temu może być ona odbierana w momentach, kiedy występuje większe zapotrzebowanie na prąd, niż jest w stanie zapewnić fotowoltaika, a także nocą.

Drugi rodzaj instalacji fotowoltaicznej to natomiast systemy typu off-grid, które nie są podłączone do publicznej sieci energetycznej. Oznacza to więc, że jest ona niezależnym rozwiązaniem, które produkuje energię elektryczną ze słońca wyłącznie na własne potrzeby, a jej nadwyżki najczęściej kumulowane są w zastosowanych magazynach energii.

Dodatkowo istnieje także trzecie rozwiązanie łączące zalety obu tych systemów. Jest nim hybrydowa instalacja fotowoltaiczna, która jednocześnie wyposażona jest w inwerter z zabezpieczeniem antywyspowym, dzięki temu może być ona przyłączona do sieci energetycznej, a także magazyny energii, które zapewniają dostęp do prądu, nawet podczas przerw w jego dostawach.

Co z fotowoltaiką, gdy nie ma prądu w przypadku instalacji on-grid?

Brak prądu sprawia, że najpowszechniej montowane w naszym kraju instalacje fotowoltaiczne, które są włączone do sieci energetycznej, przestają przekazywać wyprodukowaną energię elektryczną do budynku. Za zjawisko to odpowiedzialny jest natomiast zastosowany w nich inwerter, który w przypadku kiedy instalacja jest podłączona do sieci, zgodnie z przepisami musi być wyposażony w zabezpieczenia antywyspowe, które jeśli występują przerwy w dostawie prądu, wyłączają urządzenie.

Rozwiązanie to jest stosowane ze względów bezpieczeństwa. Awarie sieci energetycznej wymagają bowiem najczęściej przeprowadzenia napraw, jeśli więc trafiałby do nich produkowany przez instalację fotowoltaiczną prąd, elektrycy pracujący przy naprawie sieci narażeni byliby na porażenie nim.

Zabezpieczenie anty wyspowe w instalacjach on-grid pozwala także na sprawne wyłączenie instalacji fotowoltaicznej poprzez odcięcie dopływu prądu w przypadku pożarów samej fotowoltaiki czy też budynku, na którym jest ona zamontowana.

Jak działa fotowoltaika, gdy nie ma prądu? - instalacje off-grid

W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznej typu on-grid fotowoltaiki off-grid nie jest wyposażona w inwerter z zabezpieczeniem anty wyspowym. Dlatego też nie może być ona podłączona do sieci energetycznej, a co za tym idzie działa niezależnie od tego, czy występuje brak prądu. Z tego powodu rozwiązanie to jest polecane w szczególności w miejscach, w których często występują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Pozwala ono bowiem skutecznie zabezpieczyć się przed brakiem prądu, który zagwarantują panele fotowoltaiczne, które wciąż będą go produkować.

Minusem instalacji fotowoltaicznej niewłączonej do sieci jest jednak to, że wymaga ona zastosowania wraz z nią magazynów energii, w których będą kumulowane nadwyżki prądu, jakie generuje fotowoltaika. Te z kolei znacznie zwiększają koszt tego typu inwestycji, dlatego też rozwiązanie to nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak instalacje on-grid.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić