Porównaj oferty

Moc jednego panelu fotowoltaicznego: ile wynosi?

Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest jej moc, która powinna być jak najlepiej dopasowana do zapotrzebowania na energię elektryczną. Na finalną moc fotowoltaiki przekłada się natomiast moc pojedynczego panelu fotowoltaicznego. Ile wobec tego ona wynosi i od czego zależy?

Wróć do: Aktualności Moc jednego panelu fotowoltaicznego: ile wynosi?

Czym jest moc panelu fotowoltaicznego?

Moc panelu fotowoltaicznego, określanego także niekiedy jako moduł fotowoltaiczny to nic innego jak informacja na temat tego ile energii elektrycznej jest on w stanie wyprodukować w danym czasie, przy uwzględnieniu określonych warunków. Wyrażana jest ona w Wp (watopikach). Na podstawie informacji o mocy paneli fotowoltaicznych oraz zapotrzebowaniu na energię elektryczną w budynku określić można natomiast to z ilu ich sztuk powinna się składać cała instalacja produkująca prąd z energii słonecznej.

W jaki sposób może być określana moc paneli fotowoltaicznych?

W przypadku mocy jednego panelu fotowoltaicznego warto także wspomnieć, że może być ona określana przez producentów na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest moc modułów w MMP (Maximum Power Point), czyli w punkcie mocy szczytowej. W takim przypadku jest ona wskazywana dla działania paneli w optymalnych warunkach nasłonecznienia określanych jako STC (standaryzowanych warunkach testowych), które zakładają:

 • temperaturę ogniw paneli na poziomie 25 stopni Celsjusza,
 • nasłonecznienie na poziomie 1000 W/m2,
 • spektrum promieniowania na poziomie AM 1,5.

Drugim sposobem określania mocy paneli stosowanych w fotowoltaice dla domu i firm jest natomiast ich moc w punkcie maksymalnej mocy, jednak w warunkach bardziej zbliżonych do tych występujących w naturalnym otoczeniu, określanych jako NOCT (Normal Operating Cell Temperature). W takim przypadku moc paneli wskazywana jest dla warunków, gdy występuje:

 • temperatura ogniw paneli na poziomie 20 stopni Celsjusza,
 • nasłonecznienie na poziomie 800 W/m2,
 • spektrum promieniowania na poziomie AM 1,5,
 • prędkość wiatru na poziomie 1 m/s.

Jaka jest moc jednego panelu fotowoltaicznego?

Standardowo moc jednego panelu fotowoltaicznego waha się od 270 Wp do nawet 400 Wp wzwyż. Dlatego też zakłada się, że średnio wynosi ona około 350 Wp. Oznacza to więc, że do wykonania instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kWp potrzeba 3 moduły PV. Zakładając natomiast, że 1 kWp instalacji jest w stanie rocznie wyprodukować około 1000 kWh energii elektrycznej ze słońca, to 1 panel fotowoltaiczny wyprodukuje jej około 350 kWh.

Od czego zależy moc paneli fotowoltaicznych?

Duża rozbieżność w przypadku mocy pojedynczego panelu fotowoltaicznego wynika z tego, że jest ona uzależniona od różnych kwestii. Przede wszystkim wpływ na nią ma to, czy jest to panel monokrystaliczny, czy też polikrystaliczny. Dodatkowo nie bez znaczenia są także same wymiary panelu. Przekładają się one bezpośrednio na to z ilu ogniw fotowoltaicznych składa się moduł. W związku z tym im większy jest panel fotowoltaiczny, tym większa staje się jego moc i produkcja energii elektrycznej ze słońca, co wbrew pozorom pozwala wykonać instalacje PV zajmującą mniej miejsca.

Inne czynniki wpływające na moc rzeczywistą panelu fotowoltaicznego to natomiast:

 • temperatura otoczenia,
 • prędkość wiatru,
 • poziom nasłonecznienia,
 • stopień zabrudzenia ich powierzchni.

Jak sprawdzić moc rzeczywistą jednego panelu fotowoltaicznego?

Moc paneli fotowoltaicznych podawana jest przez producentów przy założeniu, że będą one pracowały w określonych warunkach. Dlatego też związane z tym dane nie są zawsze zgodne z pomiarami rzeczywistymi. Aby dowiedzieć się natomiast jaka jest moc jednego panelu fotowoltaicznego w realnych warunkach, informacje na ten temat można sprawdzić za pomocą danych z inwertera. Najczęściej podają one moc dla całej instalacji w kW. Dlatego też konieczne jest jej podzielenie przez liczbę paneli, z jakich składa się instalacja. Przy czym warto pamiętać, że na rynku istnieją także modele inwerterów wskazujące moc dla każdego panelu pojedynczo.

Podsumowując, moc jednego panelu fotowoltaicznego jest uzależniona od wielu czynników i może różnić się między sobą w zależności, dla jakich warunków ich użytkowania jest wskazywana. Zakłada się jednak, że wynosi ona średnio około 300 Wp, co oznacza, że do uzyskania instalacji o mocy 1 kWp konieczne jest zastosowanie 3 modułów PV.

Warto również wiedzieć w razie wątpliwości, że wiele firm fotowoltaicznych, jak na przykład Otovo, oferuje narzędzia, które pokazują rekomendacje dotyczące ilości potrzebnych paneli mając na uwadze charakterystykę dachu i moc.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić