Porównaj oferty

Panele fotowoltaiczne opłacalność i opinie

Odnawialne źródła energii, wśród nich znajdziemy panele fotowoltaiczne. Wciąż rozwijana technologia przemieniania energii słonecznej na energię elektryczną daje możliwość pożytkowania darmowego prądu. Kupno i montaż instalacji to spore koszty, które w krótkim okresie użytkowania powinny się w pełni zwrócić.

Wróć do: Aktualności Panele fotowoltaiczne opłacalność i opinie

Użytkowanie i opinie o panelach fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to instalacja, która z założenia nie ingeruje w środowisko naturalne, nie powoduje żadnych szkód w przyrodzie. Charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz wydajnością, utrzymującą się przez lata. Po 10 latach użytkowania wynosi ona około 90%, co jest naprawdę dobrą wiadomością dla użytkowników. Do tego jest to instalacja bezobsługowa, nie wymaga od nas żadnego działania, musimy jedynie zadbać o to, żeby panele nie były zabrudzone. Osoby posiadające takie rozwiązanie bardzo je sobie chwalą:

"Instalacja zamontowana w moim domu nie emituje żadnych szkodliwych substancji – ogniwa są stworzone z odpowiednich płytek krzemowych. Dzięki temu jedynie pobierają(absorbują przyp. red) promienie słońca, i później wykorzystują je do wytworzenia energii w ekologiczny sposób, który odpowiada międzynarodowym standardom. Świadomość, że taka inwestycja zwróciła mi się po 5 latach i do tego nie zanieczyszcza środowiska jest wspaniała, polecam każdemu, kto chce dołożyć swoją cegiełkę się na rzecz ochrony środowiska." ~ Pan Marek z Lublina

W przypadku, gdy nasza instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, najpierw pobierany jest prąd wyprodukowany w naszych ogniwach, a dopiero później z sieci, za który oczywiście musimy zapłacić. Warto wiedzieć, że jeżeli panele wyprodukują więcej prądu niż jesteśmy w stanie spożytkować, to istnieje możliwość „sprzedania” go do zakładu energetycznego w ramach „net meteringu”.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych fakty i mity

Wciąż istnieje mylne przeświadczenie o tym, że jest to droga technologia i niekoniecznie opłacalna, z powodu niskiego nasłonecznienia w Polsce. Ceny ogniw fotowoltaicznych maleją z miesiąca na miesiąc, do tego badania nad polimerowymi odpowiednikami krzemowych paneli są bardzo obiecujące. Niebawem większość domów będzie zaopatrzona w takie instalacje, z powodu opłacalności. Wracając do nasłonecznienia – najgorzej nasłonecznione tereny w Polsce pozwalają uzyskać w ciągu roku około 800kWh prądu. 800 * 0,6 (cena za 1 kWh) to 480 zł. Cena jednego panelu to około 800zł, czyli w ciągu dwóch lat taki panel zwróci się w całości. Pamiętajmy o kosztach instalacji i zatrudnionych pracowników, przez to czas po którym zwraca się CAŁA inwestycja może być dłuższy, do tego możliwe straty energii, której nie spożytkujemy i nie oddamy do sieci.

Net metering a panele fotowoltaiczne

Działanie tego systemu można wyjaśnić bardzo prosto. Nasze panele wytworzyły 12kWh, ale w tym czasie byliśmy w pracy i energia została spożytkowana tylko na pracę lodówki i kilku innych urządzeń, będących włączone 24 godziny na dobę. I w tym momencie swoje miejsce znajduje net metering czyli możliwość odsprzedania wytworzonej energii. Powiedzmy, że w czasie, gdy nie było nas w domu oddaliśmy 10kWh do zakładu energetycznego. Po powrocie mamy 12 miesięcy, żeby odebrać tę energię, w zależności od wielkości naszej instalacji jest to 80% - do mocy 10kW lub 70% - większe instalacje. Czyli w naszej sytuacji za darmo odbierzemy 8kWh energii. Jest to podsumowanie roczne, tzn. jeśli w upalnym czerwcu 2018 roku zebraliśmy 100kWh nadwyżki, to do czerwca 2019 możemy odebrać te nadwyżkę. Jest to zawarte w rozliczeniu z naszym dystrybutorem jako saldo dostarczonej i odebranej energii. Pewnie pojawiło się teraz zwątpienie – „Jak to, rozliczenie?”, a no tak, wciąż musimy regulować opłaty stałe, które miesięcznie będą wynosiły około 10zł w zależności od regionu i operatora.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić