Porównaj oferty

Tauron taryfy - jaką grupę taryfową wybrać?

Tauron to druga pod względem wielkości firma energetyczna w Polsce, która zajmuje się zarówno wydobyciem węgla, jak i produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej. Rocznie ponad 5 milionów klientów prywatnych oraz biznesowych zaopatruje się w prąd od Taurona, przy czym jego obszar dystrybucyjny to południowa część polski obejmująca województwo śląskie, opolskie, małopolskie oraz dolnośląskie. Jaka taryfa prądowa w Tauron będzie więc najlepsza dla domu?

Rodzaje taryf prądu Tauron dla gospodarstw domowych

Tauron oferuje dla gospodarstw domowych 4 różne grupy taryfowe, które mogą oni wybrać podczas zawierania umowy z tą firmą lub zmienić raz na 12 miesięcy podczas trwania umowy. Przy czym taryfy energii elektrycznej w Tauron dla klientów tej firmy podłączonych do jej sieci dystrybucyjnej są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Oprócz nich firma ta oferuje również sprzedaż prądu na innych obszarach dystrybucyjnych, a jej oferta wyróżnia się przede wszystkim gwarancją stałej ceny przez cały okres obowiązywania zawartej umowy.

Taryfa G11 Tauron

Pierwszą z taryf dostępnych dla gospodarstw domowych w Tauron, jest taryfa G11 określana jako Wygodna. Czyli klasyczne rozwiązanie jednostrefowe, w którym cena energii elektrycznej jest niezmienna przez całą dobę. Taryfa G11 Tauron z tego powodu jest jedną z najczęściej wybieranych przez klientów indywidualnych oraz proponowaną standardowo podczas podpisywania umów z tym sprzedawcą energii elektrycznej.

Taryfa G12 Tauron

Taryfa G12 Tauron to z kolei rozwiązanie określane przez firmę jako Oszczędna Noc. Jest to taryfa dwustrefowa, w której obowiązują dwie różne stawki za energię elektryczną w zależności od pory dnia, w której występuje pobór energii elektrycznej. Pierwsza strefa — nocna, w której prąd jest tańszy, obowiązuje w niej w godzinach od 22:00 do 7:00 oraz od 13:00 do 16:00, z kolei druga strefa — dzienna, w której cena prądu jest wyższa, obowiązuje w pozostałej części dnia.

Taryfa G12w Tauron

Kolejną taryfą dwustrefową, jest natomiast taryfa G12w, która jest określana przez Tauron jako Oszczędny Weekend. W jej przypadku ceny prądu również są uzależnione od pory dnia, w której występuje pobór prądu, a do tego również od dnia tygodnia. W związku z tym prąd w tej taryfie jest tańszy od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 - 15:00 oraz 22:0 - 6:00, a także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Taryfa G13 Tauron

Tauron przygotował także wyjątkową taryfę dla osób ogrzewających budynki za pomocą energii elektrycznej. Jest nią taryfa G13, w której ceny prądu podzielone zostały również na dwie strefy, przy czym ich wysokość zależy nie tylko od pory dnia, ale także okresu w roku. W związku z tym w przypadku taryfy G13 w Tauron płaci się mniej za prąd:

  • od 1 kwietnia do 30 września w ciągu 5 dni roboczych w godzinach od 13:00 do 19:00 oraz od 22:00 do 7:00, a także przez całe weekendy,
  • od 1 października do 31 marca w ciągu 5 dni roboczych w godzinach od 13:00 do 16:00 oraz od 21:00 do 7:00, a także przez całe weekendy.

Taryfa C11 Tauron — prąd budowlany

W przypadku taryf przeznaczonych dla klientów indywidualnych dostępnych w Tauron należy wyróżnić także taryfę C11, za pomocą której to rozliczany jest tak zwany prąd budowlany. Standardowo taryfa ta przeznaczona jest dla małych firm, jednak mogą również skorzystać z niej klienci indywidualni, którzy wykorzystują energię elektryczną podczas realizacji inwestycji budowlanych.

Taryfy prądu Tauron dla firm

Tauron mogą wybrać na swojego sprzedawcę prądu również firmy. Oferuje on bowiem dla nich szeroki wybór taryf, które podzielone zostały na standardowe trzy grupy — C, B oraz A. Dzięki temu w Tauron prąd dla firm generujących niewielki pobór energii elektrycznej dostępny jest do wyboru w taryfach:

  • C11 dla mocy umownej poniżej 40 kW i C21 dla mocy umownej powyżej 40 kW, które są taryfami jednostrefowymi,
  • C12a dla mocy umownej poniżej 40 kW oraz C21a dla mocy umownej powyżej 40 kW, które są taryfami dwustrefowymi dzielącymi dobę na strefę dzienną i nocną,
  • C12b dla mocy umownej poniżej 40 kW oraz C21b dla mocy umownej powyżej 40 kW, które są taryfami dwustrefowymi dzielącymi dobę na strefę szczytową i pozaszczytową.

Średnie przedsiębiorstwa mają natomiast do wyboru 3 różne taryfy:

  • jednostrefową B11 dla mocy umownej poniżej 40 kW,
  • dwustrefową B22 dla mocy umownej powyżej 40 kW dzieląca dobę na strefę szczytową i pozaszczytową,
  • trzystrefową B23 dla mocy umownej powyżej 40 kW, dzielącą dobę na strefę przedpołudniową, popołudniową i pozostałe godziny.

Największe firmy mogą natomiast kupować prąd w Tauron rozliczany za pomocą:

  • taryfy jednostrefowej A21,
  • trójstrefowej A23 dzielącej dobę na strefę przedpołudniową, południową i pozostałe godziny.

Jaka taryfa prądu jest najlepsze w Tauron?

Taryfa energii elektrycznej potrafi znacznie obniżyć wysokość rachunków za prąd, o ile zostanie odpowiednio dobrana do sposobu, w jaki jest on zużywany w gospodarstwie domowym. W związku z tym warto wiedzieć, w jakich sytuacjach i dla kogo będzie najlepsza dana grupa taryfowa oferowana przez Tauron. A więc:

  • taryfa G11 to rozwiązanie polecane dla osób, które generują równomierny pobór energii elektrycznej przez całą dobę lub nie chcą się zastanawiać nad tym, w jakich godzinach prąd jest tańszy,
  • taryfa G12 Tauron to opcja idealna dla gospodarstw domowych, w przypadku których większość czynności generujących pobór energii elektrycznej wykonywanych jest w godzinach wieczornych,
  • taryfa G12w sprawdzi się z kolei również w tych samych gospodarstwach domowych co powyżej, które jednak dodatkowo generują duże zużycie energii elektrycznej w czasie dni ustawowo wolnych od pracy lub weekendów,
  • taryfa G13 to natomiast świetne rozwiązanie dla klientów wykorzystujących energię elektryczną do podgrzewania wody użytkowej czy ogrzewania budynków, niższe ceny dostosowane są bowiem w niej do sezonu grzewczego.
Aktualności
Zielony prąd jako kryterium zakupowe
19 cze 2024
Zielony prąd jako kryterium zakupowe

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, a wraz z nią bardziej dystansujemy się do komunikacji marketingowej nawiązującej do ochrony środowiska. Cenimy sobie ekologiczne produkty, ale szukamy autentyczności - to główne wnioski płynące z 6. edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
Alternatywne źródła energii: wady i zalety
13 gru 2023
Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?
4 gru 2023
Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?

Zastanawiasz się nad tym ile prądu zużywa mieszkanie w bloku? Z tego artykułu dowiesz się między innymi jakie jest średnie zużycie prądu w bloku, a także jakie czynniki wpływają najbardziej na zużycie prądu w mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym z wielkiej płyty i w jaki sposób można w nim zmniejszyć rachunki za energię.

Czytaj więcej