Porównaj oferty

Taryfa G11 - stała cena za prąd

Taryfa G11 to popularna taryfa stosowana w większości gospodarstw domowych w Polsce. Rozszyfrujemy jej oznaczenie i określimy, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie i co oferują sprzedawcy w ramach tej taryfy.

Większość gospodarstw domowych jest rozliczana w taryfie G11. Duża popularność wynika z prostoty rozliczenia i dowolności w użytkowaniu. Niezależnie od pory dnia, w której chcemy np. użyć pralki, płacimy tyle samo za wykorzystaną energię. Jest to bardzo korzystne dla osób, prowadzących tryb życia uniemożliwiający dostosowanie się do taryf wprowadzający podział na strefy cenowe. Taryfa C11 to odpowiednik G11 dla gospodarstw domowych, chodź jest też wykorzystywana przek klientów indywidualnych w okresie budowy. Rozszyfrujmy oznaczenia i określmy, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie i co oferują sprzedawcy w ramach tej taryfy.

Co oznacza Taryfa G11

Jednostrefowa taryfa przeznaczona dla gospodarstw domowych o mocy umownej poniżej 40kW. Te informacje można wyciągnąć na podstawie trzech znaków tworzących nazwę taryfy. Pierwsza litera, w naszym przypadku jest to ‘G’ - od gospodarstwo domowe, mówi nam do jakiej grupy odbiorców jest skierowana. Następnie mamy ‘1’, która mówi nam o mocy umownej – dla jedynki jest to mniej niż 40kW. A ostatnia cyfra, czyli ‘1’ określa podział na strefy, którego właściwie tutaj nie ma, ponieważ obowiązuje nas stała cena za kWh energii niezależnie od pory dnia. A samo słowo „taryfa” to oficjalny, najczęściej urzędowy wykaz opłat za określone usługi, w naszym przypadku chodzi o sprzedaż prądu. G11 to zdecydowanie najpopularniejsza taryfa, jak możemy dowiedzieć się ze strony Urzędu Regulacji Energetyki korzysta z niej prawie 90% odbiorców energii elektrycznej.

taryfa g11

źródło: Kryteria klasyfikacji do grup taryfowych G11 z taryfy Dystrybutora

Taryfa G11 - dla kogo i kiedy ją wybrać?

Osoby, które nie korzystają z prądu w nocy na pewno są zadowolone z tego w jaki sposób rozliczają swoje zużycie. Najczęściej korzystamy z urządzeń pobierających prąd w godzinach 17-22, a wtedy w żadnej innej taryfie nie otrzymamy niższej ceny za energię. Dlatego nie dziwi wysoka popularność tej taryfy, która jest wygodna i nie wymaga od odbiorcy większej wiedzy na temat godzin obowiązywania stref. Największe firmy prowadzące działalność na terenie Polski, sprzedające prąd w taryfie G11:

  • E-ON oferuje klientom indywidualnym zakup prądu w taryfach G11 oraz G12. G11 - stała cena za kWh w ciągu doby. Bez względu na porę dnia czy roku. Taryfę G11 w tym obszarze dystrybucji wybiera zdecydowanie największa część odbiorców.
  • Enea oferuje taryfę w pakiecie Energia+, który gwarantuje stałą cenę przez cały okres trwania umowy. Możliwość korzystania z panelu eBOK, jedną fakturę i rozliczanie przez internet.
  • Tauron oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej G11 w zależności od tego na jak długi czas podpiszemy umowę oraz z jakiej oferty skorzystamy.
  • Energa nazwała swoją ofertę Taryfa podstawowa, którą charakteryzują przejrzyste zasady – jedna stawka za energię elektryczną o każdej porze dnia i nocy. A także udogodnienia związane z prowadzeniem konta internetowego, które ułatwia realizację formalności.
  • PGE w ramach tej grupy taryfowej oferuje „Gwarantowane ceny dla domu”. Podobnie jak w przypadku konkurencji, stała cena w czasie umowy, dostęp do dodatkowych usług i możliwość założenia konta online.

Taryfa G11 cennik

Innogy, firma powiązana z dystrybutorem energii w stolicy – Innogy Stoen Operator, oferuje swoim odbiorcom cenę około 34gr/kWh. Pozostałe firmy energetyczne związane z dystrybucją utrzymują stawki poniżej 30gr/kWh. Trzeba jednak wiedzieć, co tak naprawdę decyduje o tym, że dana oferta jest atrakcyjna. Warto zwrócić uwagę na proponowane okresy rozliczeniowe w ramach grupy taryfowej oraz opłatę handlową, a także dodatkowe usługi, z których będziemy mogli skorzystać. Gwarancja stałej ceny w trakcie umowy jest bardzo ważna, ponieważ przez określony czas nie musimy przejmować się wahaniami cen na rynku. Finalna kwota do zapłaty za 1kWh to nie 30gr, a często koło 60gr. Nie zapominajmy, że sprzedaż i dystrybucja zostały rozdzielone, dlatego otrzymujemy osobne rozliczenie od sprzedawcy i OSD z naszego regionu, które dostępne jest na naszym rachunku za prąd.