Porównaj oferty

Jaką pompę ciepła wybrać?

  • Dedykowane oferty dostępne tylko na optimalenergy.pl
  • Atrakcyjne ceny – najlepszy stosunek jakości do ceny
  • Bezpieczeństwo – tylko zweryfikowani sprzedawcy
  • Oszczędność czasu – błyskawiczne porównanie ofert

Wypełnij formularz.
My zajmiemy się resztą

Krok 1 z 3
Krok 2 z 3

Wybierz rodzaj klienta

Uzupełnij swoje dane

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze firmy, które przedstawią ofertę.

Więcej informacji w Polityce Prywatności

To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce mieć ekologiczne źródło ciepła którym bez wątpienia jest pompa ciepła. Rynek oferuje wiele rodzajów pomp, które są produkowane przez kilkadziesiąt firm - polskich i zagranicznych. Wybór naprawdę jest duży, a producenci pomp ciepła reklamują się już w ogólnopolskich mediach. Tworząc poniższy tekst zakładamy, że czytają go osoby, które są zdecydowane na ten rodzaj źródła ciepła wykorzystywany do podgrzania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu. Poniżej przedstawimy najważniejsze kryteria i wskazówki, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Porównanie pomp ciepła to ważny krok poprzedzający decyzję zakupową. Poznaj mocne i słabe strony różnego rodzaju rozwiązań i maksymalnie świadomie podejmij decyzję dotyczącą inwestycji w pompę ciepła.

Porównanie pomp ciepła

Nasze porównanie powinniśmy poprzedzić zebraniem najważniejszych informacji dotyczących budynku jaki ma być za pomocą pomp ciepła ogrzewany. Musimy wiedzieć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepła, a co za tym idzie jakiej mocy pompy szukamy. Możemy tutaj wykorzystać kalkulator pomp ciepła dostępny na naszej stronie. Drugim pytaniem na jakie powinniśmy znać odpowiedź to do czego urządzenie ma być wykorzystywane. Możemy nim podgrzewać ciepłą wodę użytkową, wykorzystać w ogrzewaniu domu, a także wykorzystać do wentylacji oraz chłodzenia pomieszczeń latem. Mając już ułożone w głowie potrzeby możemy porównanie pompy ciepła przeprowadzić, tak aby znaleźć najlepszy model, który odpowie na nasze potrzeby.

Jeśli znamy odpowiedzi na dwa postawione wyżej pytania, nie pozostaje nic innego jak tylko ustalić sobie priorytety, którymi będziemy się kierować przy ocenie tych modeli, które odpowiadają naszemu zapotrzebowaniu na ciepło. Zaznaczymy od razu, że nie ma produktu idealnego, ale z pewnością znajdzie się taki, który w zdecydowanej większości odpowie na nasze potrzeby. Wykonując porównanie pomp ciepła należy wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

  1. Pieniądze. Wyższa cena zakupu urządzenia najczęściej gwarantuje nam niskie koszty eksploatacji. Urządzenia ma pracować dla nas przez 15-25 lat, więc niewielka różnica w zakupie nie powinna być decydującym kryterium, którym będziemy się bezwzględnie kierować. Najważniejszy jest dobry stosunek jakości do ceny.
  2. Gwarancja. Dokładnie należy zapoznać się jak długo ona wynosi i co ważne czego dotyczy. Często jest tak, że np. gwarancja na sprężarkę wynosi 5 lat, a na zbiornik z ciepłą wodą już tylko 2 lub odwrotnie. W przypadku usługi kompleksowej czyli zakupu pompy ciepła i jej montażu od autoryzowanego przedstawiciela doczytajmy jakie są warunki bezpłatnego serwisu urządzenia, a także samego wykonania podłączenia z centralnym ogrzewanie. W tym obszarze często dochodzi do wielu niedomówień.
  3. Opinie. W Polsce pompy ciepła montuje się od ponad 20 lat. Wprawdzie ten rynek w ostatnich latach przeżywa dopiero prawdziwy rozwój, ale nie brakuje już klientów korzystających z tego rozwiązania od bardzo dawna, a także doświadczonych firm, które tego typu urządzenia montują. Warto przeczytać opinie dotyczące zarówno producentów urządzeń jak i firm instalacyjnych, które zostały dodane przez inwestorów.
  4. Parametry techniczne. Porównajmy karty katalogowe konkretnych modeli. Nawet jeśli nie wszystko będzie dla nas jasne i zrozumiałe, będziemy wiedzieli o co dopytać doradcę, z którym będziemy dogadywali zakup urządzenia. Często wysoki współczynnik COP idzie w parze z dużo słabszymi pozostałymi parametrami typowo elektrycznymi, co wpływa na teoretycznie krótszą żywotność całego urządzenia.

Tak jak napisaliśmy wyżej. Ustalmy sobie priorytety i drogą eliminacji wybierzmy taką firmę i takie urządzenie, które da nam największe prawdopodobieństwo bezproblemowej pracy.

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?

Porównanie gruntowej pompy ciepła i powietrznej możemy sprowadzić do wypisania ich wad oraz zalet, a także sprawdzenia czy ranking pomp ciepła zawiera interesujący nas model. Jeśli chodzi o urządzenie, które będzie pobierało ciepło z gruntu to sprawa wygląda następująco:

Zalety gruntowych pomp ciepła

  • lepszy współczynnik COP, a co za tym idzie lepsza wydajność
  • lepsza praca zimą przy bardzo ujemnych temperaturach

Wady gruntowych pomp ciepła

  • wysoka cena
  • konieczność wykonywania prac ziemnych przy budowie dolnego źródła ciepła

W przypadku kiedy chcemy zdecydować się na najpopularniejsze rozwiązanie czyli powietrzne pompy ciepła, ich plusy i minusy wypisaliśmy poniżej:

Powietrzna pompa ciepła - zalety

  • łatwy montaż
  • niższa cena niż jednostek gruntowych

Powietrzna pompa ciepła - wady

  • dużo niższa wydajność w mroźnych dniach
  • hałas, może być dla niektórych uciążliwy

W obszarze zarówno gruntowych jak również powietrznych pomp ciepła możemy przeprowadzić porównanie pomp ciepła powietrze woda lub też innych typów, czy też ze względu na kolektor gruntowy jakie zostanie zastosowany. Mamy w czym wybierać.

Pompa ciepła split czy monoblok?

Porównanie pomp ciepła Split i Monoblok zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii. Są to tak naprawdę dokładnie takie same urządzenia. Różnica polega na tym, że Monoblok to jedno urządzenie z którego odchodzą przewody transportujące ciepło do docelowego budynku. Split to 2 urządzenia. Jedno znajduje się na zewnątrz, a drugie w którym znajduje się wymiennik ciepła wewnątrz budynku. Jak w takim razie w prawidłowy sposób przeprowadzić porównanie pompy splik i monoblok? Podpowiadamy poniżej:

Zalety pompy ciepła SPLIT:

  • niższa cena
  • w przypadku awarii mniejsze prawdopodobieństwo zamarznięcia przewodów
  • szybsza i łatwiejsza produkcja

Wady pompy ciepła SPLIT:

  • instalacje gdzie moc pompy wynosi ponad 10 kW wymagane są regularne przeglądy i kontrole szczelności
  • wyższe koszty eksploatacyjne

Pompa MONOBLOK - zalety

  • lepsze wyciszenie urządzenia
  • tańsze w eksploatacji
  • dłuższa "żywotność"

Pompa MONOBLOK - wady

  • droższe w zakupie

Pompa powietrzna typu SPLIT i MONOBLOK mają porównywalną wydajność.

Pompy ciepła wady i zalety

Pisząc we wcześniejszych fragmentach na tej stronie o wadach i zaletach pompy ciepła koncentrowaliśmy się na porównaniu konkretnych modeli lub typów. Na koniec serii zatytułowanej wady i zalety skupimy się na wspólnych cechach pomp ciepła mających stanowić podstawowe źródło energii instalacji grzewczej.

porównanie pomp ciepła

Zalety pompy ciepła

  • energooszczędność
  • ekologia
  • wygoda korzystania
  • łatwość montażu i współpracy z innym źródłem ciepła
  • niskie koszty ogrzewania jeśli mamy dodatkowo zamontowaną fotowoltaikę

Wady pompy ciepła

  • wysoka cena zakupu
  • w średniej klasy urządzeniach dość wysoka awaryjność sprężarek
  • wymagane ogrzewanie podłogowe jako element wpływający na działania pompy i podnoszenie jej efektywności
  • hałas, który może być uciążliwy w zależności od wybranego typu i miejsca montażu pompy

Na zakończenie krótko odpowiemy na dwa często pojawiające się pytania przy porównaniu pomp ciepła.