To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce mieć ekologiczne źródło ciepła którym bez wątpienia jest pompa ciepła. Rynek oferuje wiele rodzajów pomp, które są produkowane przez kilkadziesiąt firm - polskich i zagranicznych. Wybór naprawdę jest duży, a producenci pomp ciepła reklamują się już w ogólnopolskich mediach. Tworząc poniższy tekst zakładamy, że czytają go osoby, które są zdecydowane na ten rodzaj źródła ciepła wykorzystywany do podgrzania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu. Poniżej przedstawimy najważniejsze kryteria i wskazówki, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Porównanie pomp ciepła to ważny krok poprzedzający decyzję zakupową. Poznaj mocne i słabe strony różnego rodzaju rozwiązań i maksymalnie świadomie podejmij decyzję dotyczącą inwestycji w pompę ciepła.
Nasze porównanie powinniśmy poprzedzić zebraniem najważniejszych informacji dotyczących budynku jaki ma być za pomocą pomp ciepła ogrzewany. Musimy wiedzieć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepła, a co za tym idzie jakiej mocy pompy szukamy. Możemy tutaj wykorzystać kalkulator pomp ciepła dostępny na naszej stronie. Drugim pytaniem na jakie powinniśmy znać odpowiedź to do czego urządzenie ma być wykorzystywane. Możemy nim podgrzewać ciepłą wodę użytkową, wykorzystać w ogrzewaniu domu, a także wykorzystać do wentylacji oraz chłodzenia pomieszczeń latem. Mając już ułożone w głowie potrzeby możemy porównanie pompy ciepła przeprowadzić, tak aby znaleźć najlepszy model, który odpowie na nasze potrzeby.
Jeśli znamy odpowiedzi na dwa postawione wyżej pytania, nie pozostaje nic innego jak tylko ustalić sobie priorytety, którymi będziemy się kierować przy ocenie tych modeli, które odpowiadają naszemu zapotrzebowaniu na ciepło. Zaznaczymy od razu, że nie ma produktu idealnego, ale z pewnością znajdzie się taki, który w zdecydowanej większości odpowie na nasze potrzeby. Wykonując porównanie pomp ciepła należy wziąć pod uwagę poniższe kwestie:
Tak jak napisaliśmy wyżej. Ustalmy sobie priorytety i drogą eliminacji wybierzmy taką firmę i takie urządzenie, które da nam największe prawdopodobieństwo bezproblemowej pracy.
Porównanie gruntowej pompy ciepła i powietrznej możemy sprowadzić do wypisania ich wad oraz zalet, a także sprawdzenia czy ranking pomp ciepła zawiera interesujący nas model. Jeśli chodzi o urządzenie, które będzie pobierało ciepło z gruntu to sprawa wygląda następująco:
Zalety gruntowych pomp ciepła
Wady gruntowych pomp ciepła
W przypadku kiedy chcemy zdecydować się na najpopularniejsze rozwiązanie czyli powietrzne pompy ciepła, ich plusy i minusy wypisaliśmy poniżej:
Powietrzna pompa ciepła - zalety
Powietrzna pompa ciepła - wady
W obszarze zarówno gruntowych jak również powietrznych pomp ciepła możemy przeprowadzić porównanie pomp ciepła powietrze woda lub też innych typów, czy też ze względu na kolektor gruntowy jakie zostanie zastosowany. Mamy w czym wybierać.
Porównanie pomp ciepła Split i Monoblok zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii. Są to tak naprawdę dokładnie takie same urządzenia. Różnica polega na tym, że Monoblok to jedno urządzenie z którego odchodzą przewody transportujące ciepło do docelowego budynku. Split to 2 urządzenia. Jedno znajduje się na zewnątrz, a drugie w którym znajduje się wymiennik ciepła wewnątrz budynku. Jak w takim razie w prawidłowy sposób przeprowadzić porównanie pompy splik i monoblok? Podpowiadamy poniżej:
Zalety pompy ciepła SPLIT:
Wady pompy ciepła SPLIT:
Pompa MONOBLOK - zalety
Pompa MONOBLOK - wady
Pompa powietrzna typu SPLIT i MONOBLOK mają porównywalną wydajność.
Pisząc we wcześniejszych fragmentach na tej stronie o wadach i zaletach pompy ciepła koncentrowaliśmy się na porównaniu konkretnych modeli lub typów. Na koniec serii zatytułowanej wady i zalety skupimy się na wspólnych cechach pomp ciepła mających stanowić podstawowe źródło energii instalacji grzewczej.
Zalety pompy ciepła
Wady pompy ciepła
Na zakończenie krótko odpowiemy na dwa często pojawiające się pytania przy porównaniu pomp ciepła.
Jeśli szukamy urządzenia do już istniejącego budynku częściej wybieranym rodzajem są pompy do podgrzania ciepłej wody użytkowej są jednostki bez zbiornika na wodę. Łatwość montażu i niższa cena zakupu to podstawowe zalety takiej jednostki. Jeśli jednak zdecydujemy się na wariant z zasobnikiem na wodę możemy także wybrać model, do którego bez problemu wepniemy instalację z obecnego kotła.