Porównaj oferty

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2?

Domy z pompą ciepła to obecnie jedne z najekonomiczniejszych rozwiązań, których ogrzewanie nie generuje dużych kosztów, a do tego nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nic więc dziwnego w tym, że projekty domu z pompą ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Z jakimi kosztami należy się jednak liczyć chcąc zastosować pompę ciepła w domu 100 m2? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2?

Od czego zależy koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Trudno jednoznacznie określić koszt pompy ciepła do domu 100 m2. Cena tego typu jednostek jest bowiem uzależniona od wielu czynników, z czego 3 najważniejsze z nich omawiamy poniżej.

Moc pompy ciepła do domu 100 m2

To ile będzie kosztowała pompa ciepła do domu o powierzchni 100 m2, zależy przede wszystkim od jej mocy. Ta z kolei powinna być do niego dobrana nie tylko pod względem metrażu budynku, ale także jego izolacyjności cieplnej oraz regionu w jakim się on znajduje. Co więcej, jeśli jednostka będzie stosowana także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jej moc powinna być odpowiednio wyższa.

W związku z tym jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie najlepsza? Najczęściej w tego typu budynkach sprawdzają się urządzenia grzewcze o mocy około 5 kW, zapewniając dostateczną ilość ciepła gwarantującego odpowiedni komfort termiczny w domu.

Rodzaj dolnego źródła ciepła pompy ciepła

Kolejnym elementem mającym duży wpływ na cenę pompy ciepła do domu 100 m2 jest natomiast jej rodzaj pod względem wykorzystywanego przez nią dolnego źródła ciepła. Wybór między powietrzną, wodną oraz gruntową pompą ciepła powinien być dokonywany jednak nie tylko na podstawie dostępnego budżetu, ale także parametrów budynku oraz działki na jakiej jest on posadowiony. Firmy montujące pompy ciepła oferują jednak najczęściej profesjonalną pomoc w tej kwestii, prezentując wszelkie za i przeciw dla każdego z rozwiązań.

Parametry pompy ciepła

Ostatnim z elementów mających największy wpływ na to ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2, są natomiast jej parametry. Im są one lepsze, tym jednostka będzie droższa. Nie warto jednak w tym przypadku oszczędzać, bo to właśnie od nich uzależniona jest przede wszystkim wydajność systemu grzewczego z pompą ciepła, wysokość rachunków za prąd jakie będzie generowało jego użytkowanie, a także wygoda korzystania z niego. Do najważniejszych parametrów jednostek, na które warto zwrócić uwagę przy ich zakupie, należą natomiast:

  • współczynnik COP oraz SCOP,
  • poziom emitowanego hałasu, 
  • sposób sterowania pompą ciepła, 
  • opcjonalna funkcja chłodzenia, jeśli pompa ciepła ma być także wykorzystywana do obniżania temperatury w domu latem.

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Biorąc pod uwagę to jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie najlepsza pod względem jej mocy, można już określić szacunkowy koszt jej zakupu. W związku z tym najniższą ceną będą cechowały się powietrzne pompy ciepła. Koszt tego typu jednostki o mocy 5 kW rozpoczyna się bowiem od około 15 000 zł. Droższą jednak o wiele wydajniejszą opcją będą natomiast gruntowe pompy ciepła. Koszt pompy ciepła do domu 100 m2 bazującej na tego typu dolnym źródle ciepła należy bowiem szacować w granicach od około 30 000 zł.

Planując montaż pompy ciepła w domu o metrażu 100 m2 do ceny samej jednostki, należy także doliczyć cenę jej montażu. W tym przypadku jest ona jednak również tańsza dla modeli powietrznych, gdyż nie wymagają one przeprowadzenia prac ziemnych i osadzania kolektorów w gruncie.

Jak obniżyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Bez względu na rodzaj zamontowanej pompy ciepła w domu 100 m2 istnieje kilka możliwości obniżenia kosztów związanych z jej zakupem oraz instalacją. Są nimi różnorodne dofinansowania, które przewidziane są zarówno dla osób decydujących się na tego typu źródło ciepła w nowym, jak i starym domu. Wśród nich wyróżnić można między innymi:

  • program Czyste powietrze - pozwalający uzyskać na montaż pompy ciepła w starym domu nawet do 50 900 zł, 
  • program Moja Energia - pozwalający uzyskać na montaż pompy ciepła w nowym domu do 7 000 zł w przypadku jednostek powietrznych oraz do 21 000 zł w przypadku jednostek gruntowych. 

Podsumowując, to ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2 zależy przede wszystkim od jej mocy, rodzaju dolnego źródła, na którym będzie bazować oraz parametrów. Jej szacunkowa cena w związku z tym może wynosić od 15 000 zł wzwyż, przy czym dodatkowo do tej kwoty należy także doliczyć montaż jednostki i instalacji grzewczej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić