Porównaj oferty

Taryfy Enea - rodzaje, opinie i ceny

Enea to jedna z 5 największych firm energetycznych w naszym kraju, która jest jednocześnie sprzedawcą oraz dystrybutorem prądu. Jej obszar dystrybucyjny obejmuje południową część polski w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim oraz kujawsko pomorskim. Obecnie obsługuje ona ponad 2,5 miliona Polaków, zaopatrując ich gospodarstwa domowe oraz firmy w energię elektryczną za pomocą określonych grup taryfowych.

Grupy taryfowe Enea dla gospodarstw domowych

Grupy taryfowe Enea przeznaczone dla odbiorców będących gospodarstwami domowymi oraz mających podpisane umowy kompleksowe podlegają regulacjom Urzędu Regulacji Energetyki. Oznacza to więc, że ich stawki muszą być zatwierdzane. Jeśli chodzi natomiast o opinie taryfy Enea, są w większości pozytywnie oceniane przez klientów. Doceniają oni głównie możliwość skorzystania z trzech dostępnych opcji do wyboru, a także bezproblemowy kontakt z firmą.

Grupy taryfowe Enea przeznaczone dla gospodarstw domowych są oznaczane klasycznie za pomocą litery G, zmiana taryfy w trakcie trwania umowy możliwa jest w tej firmie natomiast raz na 12 miesięcy. Aby móc wybrać odpowiednią taryfę dla domu z oferty firmy Enea warto jednak wiedzieć, na czym dokładnie one polegają i jak prezentują się oraz od czego są zależne w nich stawki za 1 kWh energii elektrycznej. Dzięki temu można bowiem za ich pomocą znacznie obniżyć comiesięczne rachunki za prąd.

Taryfa G11 Enea

Pierwszą i podstawową taryfą w Enea jest taryfa G11, w której energia elektryczna rozliczana jest jednostrefowo. Oznacza to więc, że ceny prądu są w niej niezmienne bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Rozwiązanie to wybierane jest najczęściej przez osoby, który generują równomierne zużycie energii elektrycznej przez całą dobę. Jeśli chodzi natomiast o ceny prądu w Enea, w przypadku tej taryfy wynoszą one:

Taryfa G12 Enea

Drugą z taryf dla domu jest w Enea taryfa dwustrefowa G12, w której energia elektryczna rozliczana jest za pomocą dwóch stawek. Niższej w strefie nocnej obowiązującej w godzinach od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00, a także wyższej w strefie dziennej obowiązującej przez pozostałe 14 godzin doby. Taryfa G12 polecana jest w szczególności dla osób, które korzystają z ogrzewania elektrycznego oraz generują największy pobór energii elektrycznej w godzinach wieczornych i nocnych.

Taryfa G12w Enea

Ostatnią z taryf energii elektrycznej przeznaczonej dla gospodarstw domowych w Enea jest natomiast taryfa G12w. W jej przypadku energia elektryczna rozliczana jest również według dwóch stref — dziennej i nocnej. Dodatkowo oznaczenie W oznacza również, że tańsza stawka za prąd obowiązuje w niej również podczas weekendów oraz w trakcie dni ustawowo wolnych od pracy. W związku z tym taryfa G12w polecana jest dla odbiorców, którzy większość prac domowych wymagających zasilania elektrycznego wykonują w godzinach wieczornych oraz w weekendy. Jeśli chodzi natomiast o godziny, w których prąd jest tańszy, pokrywają się one z tymi obowiązującymi w przypadku klasycznej, dwustrefowej taryfy G12.

Taryfa budowlana Enea

Oprócz klasycznych grup taryfowych z grupy G, Enea umożliwia dla klientów indywidualnych skorzystanie również z taryfy C11, która przeznaczona jest co do zasady dla małych firm oraz rolników, a energia dostarczana jest w niej za pomocą sieci energetycznej niskiego napięcia.

Za pomocą taryfy C11 rozliczany jest jednak również tak zwany prąd budowalny, który sprzedawany jest dla odbiorców prowadzących inwestycję budowlaną i potrzebujących prądu budowlanego, jednak niemające wykonanego jeszcze przyłącza docelowego.

Trayfa C11 dzieli się dodatkowo na kilka rodzajów, od których uzależnione są obowiązujące w nich stawki za 1 kWh prądu budowalnego. Jeśli chodzi o poszczególne typy taryf, w tej grupie wyróżnia się wobec tego:

  • taryfę C11, będącą klasyczną jednostrefową taryfą, w której energia elektryczna rozliczana jest za pomocą jednej stawki przez całą dobę, polecaną dla osób przeprowadzających prace budowalne o różnorodnych porach dnia,
  • taryfę C11a, będącą taryfą dwustrefową, w której energia elektryczna rozliczana jest na podstawie dwóch stawek obowiązujących o różnych porach dnia — szczytowych oraz poza szczytowych, która najczęściej stosowana jest przez osoby, które realizują prace budowlane w godzinach wieczornych,
  • C11b będącą taryfą dwustrefową, w której energia elektryczna rozliczana jest na podstawie dwóch stawek obowiązujących o różnych porach dnia — stawka dzienna oraz nocna, stosowana najczęściej w takim samym przypadku jak taryfa C11a.

Grupy taryfowe Enea dla firm

Firma Enea oferuje sprzedaż energii elektrycznej nie tylko dla domów, ale także firm. W ich przypadku zapewnia ona do wyboru również kilka taryf podzielonych na grupy taryfowe C, które są przeznaczone dla małych firm, B przeznaczone dla średnich przedsiębiorstw oraz A, z których mogą skorzystać najwięksi odbiorcy prądu w naszym kraju.

Enea taryfy prądu z grupy C - C11, C21 i inne

Część z taryf dla firm z grupy C jest tożsamych z tymi oferowanymi dla osób prywatnych chcących skorzystać z prądu budowlanego. Wyróżnia się wobec tego wśród nich taryfę C11, C11a oraz C11b. Dodatkowo w tej grupie występują także taryfy dla firm, które chcą skorzystać z mocy umownej większej niż 40 kV. W takim przypadku mają oni do wyboru taryfę dwustrefową C21 oraz taryfę dwustrefową C22a w strefach: szczytowej i pozaszczytowej, C22b dwustrefową w strefach: dziennej i nocnej, a także dwustrefową C22w w strefach szczytowej i pozaszczytowej objętej dodatkowo niższymi cenami prądu w weekendy.

Enea taryfy prądu z grupy B - B21, B23 i inne

W taryfach Enea dla firm z grupy B wyróżnia się również podział na te z mocą umowną poniżej 40 kV oraz powyżej 40 kV. W pierwszym przypadku przedsiębiorcy mają więc do wyboru taryfę dwustrefową B11 lub dwustrefową B12 dzielącą dobę na strefę dzienną i nocną. Natomiast w drugim taryfę:

  • jednostrefową B21,
  • dwustrefową B22, dzieląca dobę na strefy szczytowe i pozaszczytowe,
  • trzystrefową B23, dzieląca dobę na strefę przedpołudniową popołudniową i pozostałe godziny.

Enea taryfy prądu z grupy A

Grupa taryfowa A w Enea dla firm dzieli się wyłącznie na dwie taryfy, są nimi natomiast:

  • taryfa jednostrefowa A21,
  • taryfa trzystrefowa A23, dzieląca dobę na strefę przedpołudniową popołudniową i pozostałe godziny.