Porównaj oferty

Fotowoltaika i cały rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Każdego roku zmianie ulegają przepisy dotyczące nie tylko montażu, ale przede wszystkim dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Te z kolei wpływają na ceny fotowoltaiki. Nie ulega jednak wątpliwości, że transformacja energetyczna, której jesteśmy świadkami wymaga od osób decydujących się na zakup instalacji śledzenia aktualnych informacji. Fotowoltaika dla domu będzie opłacalna tylko wtedy jeśli zdecydujemy się na współpracę z najlepszą firmą, która w sposób kompleksowy będzie w stanie nas obsłużyć. Z kolei fotowoltaika dla firm to temat rzeka. Od możliwości finansowania inwestycji, poprzez załatwianie spraw formalnych, na finalnym montażu kończąc mamy wiele ścieżek, którymi możemy pójść. W wyborze odpowiedniej drogi z pewnością pomocne będzie przeczytanie naszych artykułów, w których podpowiadamy jakie rozwiązanie będzie dla finalnego klienta najlepsze.

27 lis 2023

Moc jednego panelu fotowoltaicznego: ile wynosi?

Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest jej moc, która powinna być jak najlepiej dopasowana do zapotrzebowania na energię elektryczną. Na finalną moc fotowoltaiki przekłada się natomiast moc pojedynczego panelu fotowoltaicznego. Ile wobec tego ona wynosi i od czego zależy?

Czytaj więcej
21 sie 2023

Taryfa nocna a fotowoltaika: co warto wiedzieć

Wybór taryfy prądu ma znaczący wpływ na koszty energii elektrycznej także w przypadku gospodarstw domowych korzystających z instalacji fotowoltaicznych. Według wielu opinii najlepszym wyborem w tym przypadku jest natomiast taryfa nocna określana jako G12. Przed jej wybraniem warto jednak poznać kilka najważniejszych informacji, które są z nią związane, aby móc cieszyć się możliwie jak najniższymi rachunkami za prąd.

Czytaj więcej
31 lip 2023

10 paneli fotowoltaicznych: ile to kw?

Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej najważniejszą kwestią jest jej moc, która określana jest najczęściej w kW (kilowatach). To właśnie od niej zależy przede wszystkim to, ile prądu będzie w stanie wyprodukować z energii słonecznej zainstalowana fotowoltaika. Moc instalacji fotowoltaicznej zależy natomiast głównie od rodzaju i liczby zastosowanych w niej paneli. W związku z tym w poniższym artykule odpowiadamy więc na pytanie: 10 paneli ile to kW?

Czytaj więcej
21 lip 2023

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Jednym z kluczowych elementów wpływających na wydajną produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne jest czystość wchodzących w jej skład paneli. Dlatego też wymagają one regularnego oczyszczania z zabrudzeń. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych.

Czytaj więcej
20 cze 2023

V edycji badania EKObarometr - wyniki

Eko Entuzjastów aż trzykrotnie więcej niż Eko Krytyków. Stabilna pozycja Eko Troskliwych i przyrost ekologicznie Zagubionych  - to wnioski z najnowszej edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research.

Czytaj więcej
14 kwi 2023

Targi Budowlane Dom Nowoczesny & Odnawialnych Źródeł Energii 15-16 kwietnia, Jaworzno

Wiosna budowlana to najlepszy czas dla tegorocznych targów DOM NOWOCZESNY, które odbędą się 15-16 kwietnia w Hali MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80 w Jaworznie.

Czytaj więcej
15 gru 2022

Wydarzenie branżowe w Gliwicach

Po raz 23 zapraszamy do udziału i odwiedzenia Międzynarodowych Gliwickich Targów Budowlanych. W roku 2023 targom towarzyszyć będzie temat Odnawialnych Źródeł Energii, lokalizacja Arena Gliwice.

Czytaj więcej
12 gru 2022

Czy fotowoltaika dziala gdy nie ma prądu?

Choć awarie sieci energetycznych w Polsce nie występują często, kiedy już do nich dojdzie wielu właścicieli fotowoltaiki, jest zdziwionych, że oni również zostają pozbawieni dostępu do energii elektrycznej, pomimo posiadania własnej instalacji odpowiedzialnej za jej produkcji. Zjawisko to wynika z rodzaju, a właściwie sposobu użytkowania przez nich na co dzień instalacji fotowoltaicznych. 

Czytaj więcej
5 gru 2022

Czy w czasie burzy należy wyłączyć fotowoltaikę?

Uderzenie pioruna podczas burzy doprowadza do pojawienia się dużego impulsu elektromagnetycznego oraz indukcji na wszelkie elementy, które przewodzą napięcie elektryczne oraz prąd. Wobec tego powstaje pytanie, jak zachować się podczas burzy posiadając instalację fotowoltaiczną, aby nie narazić się na uszkodzenia wywołane uderzeniami piorunów. Wbrew pozorom postępowanie to nie wygląda jednak tak, jakby mogło się wydawać.

Czytaj więcej
29 lis 2022

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika była w ostatnich latach jedną z najprężniej rozwijających się w naszym kraju gałęzi związanych z branżą odnawialnych źródeł energii. Wprowadzone 1 lipca 2022 roku przepisy związane z rozliczeniami prosumentów według wielu spekulacji mogą jednak znacznie osłabić ten trend. W związku z tym, czy fotowoltaika przestała być obecnie opłacalna w każdej sytuacji, czy jednak warto w nią wciąż inwestować?

Czytaj więcej
31 paź 2022

Co to jest falownik i jak działa?

Jednym z podstawowych elementów zaraz po panelach fotowoltaicznych, bez którego nie może obejść się żadna instalacja fotowoltaiczna, bez względu na jej moc oraz miejsce montażu jest falownik. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy skupić się właśnie na nim. Dowiesz się więc z niego: co to jest falownik, za co on odpowiada w instalacjach fotowoltaicznych, a także, na czym polega jego działanie. 

Czytaj więcej
3 paź 2022

Zmiany w fotowoltaice po 1 lipca 2022r

1 lipca 2022 roku przyniósł zapowiadane od dawna zmiany przepisów w fotowoltaice, które związane są z rozliczeniami prosumentów z zakładami energetycznymi. Według wielu osób ich konsekwencją jest coraz mniejsza opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Jak jest jednak w praktyce? Czego dokładnie dotyczą zmiany, którymi została objęta fotowoltaika w tym roku i dlaczego zostały one w ogóle wprowadzone? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić