Strona główna > Aktualności > Fotowoltaika 2021

Fotowoltaika 2021

Rynek fotowoltaiki zmienia się bardzo dynamicznie. Każdego roku zmianie ulegają przepisy dotyczące nie tylko montażu, ale przede wszystkim dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Te z kolei wpływają na ceny fotowoltaiki. Nie ulega jednak wątpliwości, że transformacja energetyczna, której jesteśmy świadkami wymaga od osób decydujących się na zakup instalacji śledzenia aktualnych informacji. Fotowoltaika dla domu będzie opłacalna tylko wtedy jeśli zdecydujemy się na współpracę z najlepszą firmą, która w sposób kompleksowy będzie w stanie nas obsłużyć. Z kolei fotowoltaika dla firm to temat rzeka. Od możliwości finansowania inwestycji, poprzez załatwianie spraw formalnych, na finalnym montażu kończąc mamy wiele ścieżek, którymi możemy pójść. W wyborze odpowiedniej drogi z pewnością pomocne będzie przeczytanie naszych artykułów, w których podpowiadamy jakie rozwiązanie będzie dla finalnego klienta najlepsze.

Jaki piec do fotowoltaiki?

Jaki piec do fotowoltaiki?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które nie tylko pozwala niemal całkowicie zniwelować rachunki za energię elektryczną poprzez jej produkcję na własne potrzeby z odnawialnych źródeł energii. Po zastosowaniu wraz z nią odpowiedniego pieca może ona bowiem także przyczynić się do obniżenia w znaczny sposób kosztów związanych z ogrzewaniem domów oraz wody użytkowej, przynosząc tym samym jeszcze większe oszczędności. Jaki piec do fotowoltaiki więc wybrać, aby móc w pełni wykorzystać jej możliwości? Jakie będą koszty ogrzewania domu w ten sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Więcej

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Jak podaje Instytut Energii Odnawialnej w swoim raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”, wśród wszystkich zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju, w zaledwie 2% wykorzystywane są moduły polikrystaliczne. Pozostałe 98% modułów to natomiast modele polikrystaliczne. Z czego wynika tak duża przepaść między tymi dwoma rodzajami paneli fotowoltaicznych? Czym charakteryzują się każde z nich i jakie są najważniejsze różnice między zastosowaniem paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Więcej

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kw?

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kw?

W maju 2021 roku został pobity rekord produkcji energii elektrycznej przez fotowoltaikę, a tylko w czerwcu zamontowano w Polsce 35 296 nowych instalacji. Dane te jednoznacznie więc wskazują, że instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Dla osób rozważających ich montaż najważniejsze jest jednak to, ile będzie kosztować tego typu inwestycja, co z kolei zależy od ilości paneli, z jakich ma się składać instalacja. Aby móc więc to obliczyć należy wiedzieć ile potrzeba paneli fotowoltaicznych na 1 kW energii.

Więcej

Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?

Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest jednym z najpopularniejszych rodzajów dotacji wypłacanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierających rozwój energetyki prosumenckiej związanej z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych. Skorzystać z niego mogą wszyscy inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż instalacji o mocy elektrycznej od 2 do 10 kW i wytwarzający prąd z nich na własne potrzeby. W obecnej edycji na wypłaty bezzwrotnych form dofinansowania NFOŚiGW przeznaczył natomiast 534 000 000 złotych.

Więcej

Czy zużycie energii w gospodarstwie domowym wzrasta po zainstalowaniu fotowoltaiki?

Czy zużycie energii w gospodarstwie domowym wzrasta po zainstalowaniu fotowoltaiki?

Z uwagi na dostęp do darmowej energii ze słońca właściciele instalacji fotowoltaicznych często decydują się na podłączanie kolejnych urządzeń do domowej sieci. Jednocześnie są zachęcani do tego, aby maksymalnie wykorzystywać prąd wytworzony przez fotowoltaikę. Czy może to spowodować zwiększenie zużycia energii elektrycznej? I jeżeli tak, to czy nadal możemy mówić o opłacalności fotowoltaiki? Sprawdźmy.

Więcej

Mistrz fotowoltaiki

Mistrz fotowoltaiki

Pierwszy raz na taką skalę, odbędzie się konferencja z całodniowym szkoleniem sprzedażowo-technicznym, prawno-biznesowym, połączonym z networkingiem.

Więcej

Targi ENEX 2021 Kielce podsumowanie

Targi ENEX 2021 Kielce podsumowanie

Warto tutaj być, niezależnie od formy. Enex to zawsze szeroka grupa odbiorów - Michał Lodziński LG. – Cieszymy się, że Targi Kielce wyszły z inicjatywą takiego spotkania i my, jako firmy możemy przedstawić swoją ofertę klientom – Jarosław Wyrzykowski Sunroof. Czy coś podsumuje lepiej targi Enex w sieci niż pozytywne opinie wystawców? Po raz kolejny targi Odnawialnych Źródeł Energii okazały się sukcesem i, choć w zmienionej formie, przyciągnęły zarówno firmy, jak i zwiedzających.

Więcej

Dotacje do fotowoltaiki: kolejna edycja programu Mój Prąd

Dotacje do fotowoltaiki: kolejna edycja programu Mój Prąd

Żaden z programów dofinansowań do ekologicznych inwestycji nie był w ostatnich latach bardziej popularny niż „Mój Prąd”. Dzięki niemu wielu prywatnych inwestorów zdecydowało się na montaż fotowoltaiki w swoich gospodarstwach domowych. Dlaczego cieszył się takim zainteresowaniem? Czy rządowy program „Mój Prąd” będzie miał swoją kontynuację w 2021 roku?

Więcej

Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?
Najlepszym punktem wyjścia dla określenia tego, ile prądu będziemy potrzebować z instalacji fotowoltaicznej, którą chcemy zamontować w swoim gospodarstwie domowym czy firmie jest sprawdzenie rachunków za zużywaną energię z najbliższej przeszłości. Więcej

Licznik dwukierunkowy fotowoltaika. Schemat i działanie

Licznik dwukierunkowy fotowoltaika. Schemat i działanie
Po montażu instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym czy firmie zazwyczaj nie można jeszcze rozpocząć korzystania z niej. Konieczna jest wymiana licznika prądu na dwukierunkowy, rejestrujący zarówno ilość energii pobieranej z sieci, jak i dostarczanej do sieci publicznej Więcej