Porównaj oferty

Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wymaga sporych nakładów początkowych oraz dopełnienia sporej ilości formalności. Pomimo to z roku na rok tego typu instalacje produkujące energię z odnawialnych źródeł stają się coraz popularniejsze. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej i czy w ogóle opłaca się w nią inwestować.

Wróć do: Aktualności Farma fotowoltaiczna - jaki zysk?

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Na samym początku warto przede wszystkim wyjaśnić czym jest własna farma fotowoltaiczna. Wobec tego jest to instalacja fotowoltaiczna, która wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej ze słońca, następnie sprzedawanej do sieci energetycznej. Od przydomowych instalacji fotowoltaicznych różnią ją więc wymiary, gdyż farma fotowoltaiczna składa się z o wiele większej liczby paneli fotowoltaicznych. Co do zasady mianem tym określane są przede wszystkim instalacje o mocy od 0,5 do 5 MW. Dodatkowo produkowany przez nią prąd nie jest wykorzystywany na własny użytek, a stanowi źródło zarobku z jego sprzedaży.

Dane optimalenergy.pl - Umieść wykres na swojej stronie - kliknij ten link

Ile kosztuje własna farma fotowoltaiczna?

Aby móc oszacować zysk z farmy fotowoltaicznej warto w pierwszej kolejności określić koszty związane z tego typu inwestycją. Uzależnione są one wobec tego przede wszystkim od mocy farmy fotowoltaicznej, a także zastosowanych do jej wykonania paneli oraz inwerterów. Na ostateczną cenę farmy fotowoltaicznej wpływają także dodatkowe elementy związane z bezpieczeństwem i użytkowaniem instalacji, do których zaliczyć można między innymi koszty wykonania monitoringu i ogrodzenia terenu, na jakim jest ona zlokalizowana, wykonania przyłącza, utrzymania terenu oraz uzyskania niezbędnych pozwoleń. 

Według szacunkowych danych obecnie farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW kosztuje wobec tego około 3 000 000 złotych. Inwestycja w nią jest więc sporym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że jeszcze kilka lat temu koszt farmy fotowoltaicznej 1 MW był nawet o 50% wyższy. 

Jaki jest zysk z farmy fotowoltaicznej?

Zysk z farmy fotowoltaicznej uzależniony jest od dwóch elementów. Pierwszym z nich jest ilość produkowanej przez nią energii, natomiast drugim aktualne ceny sprzedaży energii elektrycznej. 

W związku z tym ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej o mocy 1 MW? Zakładając, że produkuje ona w ciągu roku około 1 000 MWh energii elektrycznej, a średnia cena prądu przy jego sprzedaży utrzymuje się na poziomie 330 zł/MWh to roczny zysk z niej wynosi 330 000 zł. Przy takich założeniach okres zwrotu z inwestycji w farmę fotowoltaiczną oscyluje natomiast w granicy około 10 lat. Wiedząc więc, że instalacje fotowoltaiczne cechują się średnią żywotnością na poziomie około 25 lat, przez kolejne lata własna farma fotowoltaiczna będzie wobec tego rokrocznie przynosić zysk na poziomie 330 000. Uwzględniając przy tym koszty związane z jej utrzymaniem, które rocznie nie powinny przekraczać około 50 000 zł, czyste zyski z farmy fotowoltaicznej będą wynosiły 280 000 zł rocznie. 

W tego typu wyliczeniach opłacalności farmy fotowoltaicznej należy dodatkowo wziąć pod uwagę, że ceny prądu rosną z roku na rok, z kolei ceny komponentów niezbędnych do budowy takiej instalacji wręcz przeciwnie spadają. Dlatego też wskazany zysk jest wyłącznie szacunkowy. 

Czy warto inwestować w farmę fotowoltaiczną w 2024 roku?

Opłacalność farmy fotowoltaicznej w 2024 roku jest znacznie większa niż jeszcze kilka lat temu. Wynika ona przede wszystkim z rosnących cen energii elektrycznej oraz coraz nowszych i wbrew pozorom tańszych w zastosowaniu technologii wykorzystywanych w instalacjach fotowoltaicznych. Dodatkowo rosnący nacisk na produkcję czystej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł sprawia, że zaczynają się pojawiać różnorodne dofinansowania do fotowoltaiki, z których może zostać w części sfinansowana własna farma fotowoltaiczna. Stosunkowo wysokie zyski z farmy fotowoltaicznej po okresie zwrotu z inwestycji sprawiają natomiast, że ulokowanie kapitału właśnie w tego typu rozwiązanie okazuje się z kolei o wiele opłacalniejsze niż chociażby zakup nieruchomości lub gruntów, pomimo wysokich kosztów jakie trzeba ponieść na samym początku takiej inwestycji.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

2 (7 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić