Strona główna > Aktualności > Samochody elektryczne 2022

Samochody elektryczne 2022

O tym, że na rynku motoryzacyjnym dochodzi do rewolucji nikogo nie trzeba przekonywać. Samochody elektryczne w coraz większej liczbie zaczynają pojawiać się na naszych drogach. Ich sprzedaż jest równoznaczna z koniecznością rozbudowy infrastruktury. Przybywa także firm, które chcą te auta budować. Producenci samochodów elektrycznych wywodzą się nie tylko z największych koncernów motoryzacyjnych. Nie brakuje debiutantów w tym gronie. Osoby, które w najbliższej przyszłości planować będą zakupu auta muszą w bardzo poważny sposób zastanowić się, jaki rodzaj napędu wybiorą. Diesel i benzyna zaczynają być wypierane przez hybrydy oraz elektryki. Pomocne w podjęciu finalnej decyzji z pewnością będą recenzje, testy i opinie na temat konkretnych modeli aut elektrycznych. W naszych aktualnościach dowiesz się, które auto ma największy zasięg i na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając takie czy inne auto elektryczne.

Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Od kilku lat wprowadzane są różnorodne rozwiązania, które mają zachęcić polaków do przesiadania się z klasycznych aut spalinowych do ekologicznych zeroemisyjnych modeli elektrycznych. Dzięki temu zarówno osoby planujące zakup elektryka, jak i właściciele samochodów elektrycznych mogą liczyć na wiele przywilejów oraz korzyści. Prezentujemy więc 6 głównych przywilejów elektryków.

Więcej

Samochody elektryczne a VAT

Samochody elektryczne a VAT

Rozszerzenie zakresu beneficjentów, którzy od 22 listopada 2021 roku mogą skorzystać z dofinansowań na zakup samochodów elektrycznych o podmioty niebędące osobami fizycznymi, w tym także przedsiębiorców miało sprawić, że firmy chętniej zaczną decydować się na rozbudowę swojej floty pojazdów o zeroemisyjne elektryki. W praktyce okazuje się jednak, że o ile zakup samochodu elektrycznego do firmy może być dzięki temu tańszy, kwestię związane z rozliczaniem VAT-u pozostają w tym przypadku niezmienne. 

Więcej

Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Samochody elektryczne wymagają regularnego ładowania baterii, z których czerpana jest energia niezbędna do ich zasilania. Ładowanie to może się natomiast odbywać za pomocą klasycznych gniazdek 230 V, domowych stacji ładowania oraz na publicznych stacjach ładowania udostępnianych dla kierowców przez ich operatorów. Poniżej skupiamy się więc na tym ile potrzeba czasu, aby naładować samochód elektryczny na publicznej stacji ładowania oraz od czego to zależy.

Więcej

Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?

Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?

Samochody z napędem hybrydowym oraz w pełni elektrycznym jeszcze do niedawna były rzadkością obecnie coraz więcej pojazdów poruszających się po drogach to modele nisko lub zeroemisyjne. I choć oba te rodzaje samochodów zaliczane są do modeli, które są przyjazne środowisku, znacznie się one od siebie różnią przede wszystkim pod względem zastosowanego w nich napędu. W związku z tym, czym jest samochód elektryczny oraz hybrydowy, a także jakie są ich zalety?

Więcej

Jak działa samochód elektryczny?

Jak działa samochód elektryczny?

Choć samochody elektryczne z roku na rok zyskują na coraz większej popularności, przez co ich liczba stale zwiększa się na polskich drogach, dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą, to jak one działają. Dlatego też postanowiliśmy omówić to, w jaki sposób zbudowany jest samochód elektryczny, jaka jest zasada działania napędów elektrycznych zastosowanych w nich oraz to jakie osiągi pozwalają one uzyskać.

Więcej

Dopłaty do samochodów elektrycznych

Dopłaty do samochodów elektrycznych

Nie ulega wątpliwości to, że w samochodach elektrycznych pokładane są duże nadzieję związane ze zmniejszeniem emisji spalin w miastach. W związku z tym większość państw europejskich stara się przekonywać na różne sposoby kierowców do rezygnacji z modeli spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Nie inaczej jest także w Polsce, gdzie na zakup samochodu elektrycznego można otrzymać dopłatę w ramach programu Mój elektryk, do którego kolejnej edycji nabór wniosków ruszył 22 listopada 2021 roku. 

Więcej

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Aby naładować samochód elektryczny, nie trzeba wcale szukać stacji ładowania i specjalnie do niej jechać. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z garażu. Z powodzeniem można to zrobić bowiem także w domu, posiadacze tego typu samochodów mają do wyboru dwie różne możliwości. W związku z tym ile kosztuje oraz trwa ładowanie samochodu elektrycznego w zależności od wybranego rozwiązania? 

Więcej

Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?

Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?

Pod koniec grudnia 2021 roku w Polsce było zarejestrowanych 39 933 sztuki samochodów elektrycznych, z czego większość, bo aż 38 001 stanowiły elektryczne samochody osobowe, pozostałe części to natomiast modele użytkowe. Dane te pozwalają więc jasno określić, że elektryki w naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Czy popularność ta wynika jednak z niskich kosztów użytkowania? Postanowiliśmy to sprawdzić, a najprostszym sposobem na to jest określenie, jaki jest koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym.

Więcej

Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Ile kosztuje bateria do samochodu elektrycznego?

Choć w przypadku samochodów elektrycznych wiele mówi się o ich ekologiczności ze względu na zeroemisyjność spalin, niskich kosztach podróżowania nimi, to nie wiele wiadomo tak naprawdę, ile trzeba zapłacić za ich naprawę. A przecież samochody elektryczne, jak każdy inny pojazd mogą ulec wypadkowi lub awarii ze względu na zużycie ich części i wymagać serwisowania. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia baterii, której żywotność wynosi, jak zapewnia większość producentów samochodów elektrycznych do 8 lat lub 160 000 przejechanych kilometrów. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jaka jest cena baterii do samochodów elektrycznych.

Więcej

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Popularność aut elektrycznych wzrasta. W kwietniu 2021 roku zarejestrowano już ponad 25 000 aut w pełni elektrycznych i hybrydowych. Pomimo to wciąż duże emocje budzą koszty związane z eksploatacją takich pojazdów, a dokładniej dotyczące ich ładowania. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego i od czego zależy wysokość tych kosztów.

Więcej