Porównaj oferty

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Aby naładować samochód elektryczny, nie trzeba wcale szukać stacji ładowania i specjalnie do niej jechać. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z garażu. Z powodzeniem można to zrobić bowiem także w domu, posiadacze tego typu samochodów mają do wyboru dwie różne możliwości. W związku z tym ile kosztuje oraz trwa ładowanie samochodu elektrycznego w zależności od wybranego rozwiązania? 

Wróć do: Aktualności Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu z zastosowaniem klasycznego gniazdka

Poszukiwanie punktu, w którym można naładować samochód elektryczny w okolicy, bywa problematyczne, zwłaszcza że pomimo tego, iż mapa stacji ładowania z miesiąca na miesiąc zapełnia się nowymi znacznikami, wciąż jest ich mniej niż samych kierowców chcących z nich skorzystać. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest naładowanie samochodu elektrycznego w domu, podpinając go po prostu do gniazdka 230 V niczym telefon.

Ładowanie samochodów elektrycznych w ten sposób jest w pełni bezpieczne. Co więcej, jeśli prąd w domu rozliczany jest w taryfie dwustrefowej, w której nocą jest on tańszy, staje się także niezwykle opłacalne. Dodatkowo nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych urządzeń, jedynie przewody, które w większości przypadków dołączają do swoich modeli producenci samochodów elektrycznych w zestawie.

Czas ładowania auta elektrycznego za pomocą gniazdka 230 V

Choć ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą gniazdka 230 V wydaje się niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, trzeba mieć jednak na uwadze to, że zatankowanie elektryka do pełna potrwa w tym przypadku długo.

Wszystko za sprawą niewielkiej mocy jednofazowych gniazdek 230 V oraz mocy ładowarek mobilnych, która wynosi najczęściej 2,4 kW. W związku z tym naładowanie samochody elektrycznego do pełna może potrwać nawet ponad 20 godzin w zależności od pojemności zastosowanego w nim akumulatora.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego za pomocą klasycznego gniazdka

Jeśli chodzi o koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu, który podpinany jest do gniazdka 230 V, zależy on wyłącznie od ceny za 1 kWh energii elektrycznej zgodnej z taryfą dostawcy energii, a także pojemności baterii w aucie.

Ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą domowej stacji ładowania

Drugą opcją pozwalającą na ładowanie samochodu elektrycznego w domu są natomiast domowe stacje ładowania. W tym przypadku należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z ich zakupem, a także niekiedy koniecznością zmian w instalacji elektrycznej. W zamian kierowcy otrzymują jednak większą moc ładowania, a co za tym idzie jego krótszy czas.

Ile kosztuje domowa stacja ładowania samochodu?

To ile kosztuje domowa stacja ładowania, uzależnione jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest ich moc, a co za tym idzie to, czy mogą one działać z instalacją jedno, czy trójfazową. Kolejną kwestią jest ich jakość oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość sterowania nią w zdalny sposób. Bez względu jednak na to średni koszt domowej stacji ładowania to niemal zawsze wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Ciekawą opcją w przypadku domowych stacji ładowania jest ich zakup wraz z pojazdem, wprost od jego producenta. W takiej sytuacji jej zakup może bowiem okazać się niższy. Dlatego planując jej kupno, warto wykonać porównanie samochodów elektrycznych także pod tym względem.

Ile czasu potrzeba, aby domowa ładowarka do samochodów elektrycznych naładowała auto w pełni?

Niezaprzeczalną zaletą domowych stacji ładowania jest czas, w jakim są one w stanie naładować samochód elektryczny do pełna. Skraca się on bowiem dzięki nim w zależności od wybranego modelu nawet do poniżej 10 godzin. Doskonale sprawdza się więc ona nie tylko w przypadku kiedy chcemy podpiąć do niej auto na całą noc, ale także, wtedy kiedy chcemy je wyłącznie doładować.

Jaki jest koszt ładowania auta za pomocą domowej stacji ładowania?

W przypadku kosztów związanych z ładowaniem aut elektrycznych z zastosowaniem domowych stacji ładowania są one takie same jak gdyby podpiąć je do klasycznego gniazdka 230 V. Jedyną różnicą w ich przypadku jest wyłącznie to, że wymagają one poniesienia kosztów związanych z ich zakupem.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić