Porównaj oferty

Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego?

Posiadanie auta elektrycznego, czyli jego zakup to jedno, natomiast utrzymanie to kolejna sprawa, o jakiej warto pamiętać. Koszt utrzymania auta elektrycznego jest znacznie niższy, aniżeli auta spalinowego. Wynika to głównie z tego względu, iż nawet przeglądy techniczne są o 50% tańsze.

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego?

To, ile kosztuje utrzymanie elektryka w dużej mierze zależy od tego, jak mocno go eksploatujesz, ile kilometrów pokonujesz w skali miesiąca oraz od jakiego producenta kupiłeś auto. Jeśli chcesz mieć pewność, że koszty eksploatacji nie będą nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu, koniecznie sprawdź ranking aut elektrycznych i wybierz możliwie najlepszy model.

Koszt utrzymania auta elektrycznego – o czym warto wiedzieć?

Jest wiele czynników, które wpływają na całkowite koszty podróżowania elektrykiem. To ile kosztuje utrzymanie elektryka zależy w dużej mierze od takich kwestii, jak:

  • cena ubezpieczenia OC i AC,
  • koszty ładowania, czyli ilość pokonywanych kilometrów w skali miesiąca,
  • ceny części eksploatacyjnych np. klocków hamulcowych,
  • koszt przeglądów okresowych.

Ogólnie rzecz biorąc koszt utrzymania auta elektrycznego nie jest zbyt duży w porównaniu do tego, ile kosztują takie samochody. Jeśli już masz elektryka zwróć uwagę na fakt, że sama polisa ubezpieczeniowa OC i AC to wydatek na poziomie około 1000 złotych. Biorąc pod uwagę oczywiście maksymalne zniżki kierowcy. W przeciwnym razie koszty polisy ubezpieczeniowej mogą być odpowiednio wyższe. Kolejnym kosztem jest ładowanie elektryka – oczywiście im więcej jeździsz, tym większe wydatki generujesz i na odwrót. Pamiętaj o tym jeśli już decydujesz się na skorzystanie z funkcjonalności aut elektrycznych.

Wbrew pozorom eksploatacja auta elektrycznego jest dość niska – przynajmniej jeśli chodzi o ubezpieczenia, przeglądy oraz parkowanie w miejscach użytku publicznego np. centrum miasta. Posiadając elektryka możesz zaparkować za darmo bez konieczności opłacenia postoju w parkometrach – oczywiście nie wszędzie.

Koszt ładowania auta elektrycznego – co warto wiedzieć na ten temat?

Zastanawiasz się, czy samochody elektryczne są drogie w utrzymaniu? Na ogół nie – przynajmniej jeśli chodzi o koszty napraw, wymiany części eksploatacyjnych oraz badania techniczne. W kwestii ładowania akumulatorów auta elektrycznego, można śmiało założyć, iż koszt przejechania 100 kilometrów to wydatek nie większy niż około 50 złotych. Przy obecnych cenach paliw to bardzo dobry wynik, którego nie są w stanie osiągnąć nawet samochody z instalacją LPG.

Eksploatacja auta elektrycznego – dobry sposób na oszczędność?

Koszty utrzymania auta elektrycznego w porównaniu do ceny jego zakupu jest naprawdę niski. Kupując elektryka nie musisz już martwić się o wymianę rozrządu, świec żarnowych, sprzęgła, filtrów oraz oleju. W przypadku aut elektrycznych żadne z powyższych nie ma zastosowania, gdyż napęd jest zasilany w 100% energią elektryczną pochodzącą z nowoczesnych i pojemnych akumulatorów. Przykładowo: przejechanie 30 tys. kilometrów elektrykiem to wydatek niecałych 3000 złotych, dieslem około 15 tys. złotych natomiast autem benzynowym około 12 tys. złotych.

Zdecydowanie warto zainwestować w elektryka i zapomnieć o wysokich kosztach eksploatacji auta. Zarówno ubezpieczenie auta elektrycznego, jak i pozostałe elementy związane z jego eksploatacją nie generują znacznych kosztów. W ogólnym rozrachunku nawet większe koszty początkowe związane z jego zakupem nie powinny odstraszać potencjalnych nabywców, gdyż późniejsze koszty eksploatacji są wręcz znikome w porównaniu z tradycyjnymi autami spalinowymi.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić