Porównaj oferty

Samochody elektryczne a VAT

Rozszerzenie zakresu beneficjentów, którzy od 22 listopada 2021 roku mogą skorzystać z dofinansowań na zakup samochodów elektrycznych o podmioty niebędące osobami fizycznymi, w tym także przedsiębiorców miało sprawić, że firmy chętniej zaczną decydować się na rozbudowę swojej floty pojazdów o zeroemisyjne elektryki. W praktyce okazuje się jednak, że o ile zakup samochodu elektrycznego do firmy może być dzięki temu tańszy, kwestię związane z rozliczaniem VAT-u pozostają w tym przypadku niezmienne. 

Wróć do: Aktualności Samochody elektryczne a VAT

Zakup samochodu elektrycznego a VAT w 2022 - jak go odliczać w firmie?

Przedsiębiorcy decydujący się na zakup samochodu elektrycznego do swojej firmy muszą liczyć się z tym, że z VAT związany z ich zakupem oraz kosztami użytkowania w późniejszym czasie będą mogli rozliczać na tych samych zasadach, jakie dotyczą klasycznych modeli spalinowych. W związku z tym do wyboru mają oni dwa funkcjonujące dotychczas rozwiązania podatkowe.

Odliczenie 50% podatku VAT na auto elektryczne

Pierwszym rozwiązaniem jest więc odliczanie wyłącznie 50% VAT bez konieczności spełniania dodatkowych warunków i narażania się na kontrole skarbowe, jeśli pojazd wykorzystywany jest zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych.

Oznacza to więc, że VAT doliczany do cenny netto, jaką prezentują producenci samochodów elektrycznych, może być odliczony w tym przypadku wyłącznie w połowie, a jego druga część zwiększa koszt zakupu pojazdu. Jeśli samochód elektryczny kosztuje wobec tego 200 000 złotych netto, korzystając z częściowego odliczenia VAT-u, należny podatek VAT zmniejszyć można tylko o 23 000 złotych.

Pełne odliczenie podatku VAT na auto elektryczne

Drugim rozwiązaniem jest natomiast skorzystanie z pełnego odliczenia VAT-u. Wymaga ono jednak wielu formalności, wśród których wymienić można, chociażby:

  • konieczność prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu,
  • zgłoszenia samochodu w urzędzie skarbowym jako pojazd służbowy za pomocą formularza VAT-26,
  • określenia szczegółowych zasad użytkowania pojazdu elektrycznego wyłącznie do celów służbowych.

Pułapką w tym przypadku jest jednak to, że nawet jeśli choć raz samochód zostanie wykorzystany do celów prywatnych, przedsiębiorca traci prawo do pełnego odliczania VAT-u. Dlatego też wielu właścicieli firm nie decyduje się na to rozwiązanie, wybierając bezpieczniejszą i mniej skomplikowaną opcję, jaką jest częściowe odliczenie w wysokości 50% VAT.

VAT ten sam, jednak wyższy limit amortyzacji dla samochodów elektrycznych

Choć w kwestii odliczenia VAT-u przy zakupie i użytkowaniu pojazdu elektrycznego w firmie przedsiębiorcy nie mogą liczyć na żadne udogodnienia podatkowe, inaczej kwestia ta wygląda, jeśli chodzi o amortyzację elektryków.

W 2019 zmieniono bowiem przepisy dotyczące amortyzacji samochodów osobowych w firmach. Dzięki temu zwiększył się limit amortyzacji, stanowiącej koszt uzyskania przychodu obniżającego podatek dochodowy. Obecnie wynosi on więc:

  • 150 000 złotych dla klasycznych samochodów spalinowych oraz napędzanych za pomocą silnika hybrydowego,
  • 225 000 złotych dla samochodów w pełni elektrycznych.

W związku z tym, jeśli chodzi o popularność pod względem ilości zakupionych modeli przez firmy, ranking samochodów elektrycznych otwierają pojazdy w cenie właśnie do 225 000 złotych, gdyż można je w pełni zamortyzować.

Czy coś się zmieni w kwestii VAT-u na samochody elektryczne?

W ciągu ostatnich lat, kiedy samochody elektryczne zaczęły zyskiwać na popularności wiele organizacji branżowych, w tym także Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wielokrotnie postulowało to, aby zmienić przepisy dotyczące kwestii odliczania VAT-u przy zakupie elektryków przez firmy. Pomimo to rząd pozostaje nieugięty i nic nie zapowiada tego, aby miało się coś zmienić. Zasłania się on między innymi ryzykiem naruszenia zasad konkurencyjności oraz przepisami unijnymi. Choć Unia Europejska sama zapowiada wprowadzenie rozwiązań, które będą zachęcały przedsiębiorców do zakupu pojazdów elektrycznych. W związku z tym na razie nie ma co liczyć na to, że samochodu elektryczne zostaną objęte ulgą związaną z podatkiem VAT.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić