Porównaj oferty

Najbardziej ekologiczne samochody

Większość osób mówiąc o najbardziej ekologicznych samochodach, ma na myśli modele elektryczne, pozbawione silników spalinowych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery. Jednak jak pokazują niezależne testy ADAC Eco test 2021 przeprowadzone w 2021 roku przez niemiecki automobilklub założony w 1903 roku elektryki nie znajdują się wcale na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej ekologiczne auta, choć można znaleźć je w czołówce zestawienia.

Wróć do: Aktualności Najbardziej ekologiczne samochody

Co to oznacza, że samochód jest ekologiczny?

Na to, czy samochód może zostać uznany za ekologiczny, wpływa ma wiele czynników, wśród których wyłącznie jednym z nich jest jego niska emisja spalin. Ocena ekologiczności auta uwzględnia wobec tego zarówno procesy związane z jego produkcją, jak i użytkowanie oraz utylizację.

Samochody spalinowe bazujące na silnikach diesla lub zasilane benzyną nie różnią się zbytnio pod względem przebiegu ich produkcji od modeli elektrycznych. Wszystko za sprawą tego, że wszelkie ich podzespoły czy karoseria są wytwarzane i montowane w taki sam sposób. Inny jest jedynie stosowany w nich akumulator. W klasycznych autach wykorzystywane są jego modele kwasowo-ołowiowe, natomiast w samochodach elektrycznych najczęściej akumulatory litowo-jonowe, do których produkcji niezbędny jest grafit, kobalt, lit oraz nikiel. Ich wydobycie nie odbywa się z kolei w najekologiczniejszy sposób.

O ekologiczności aut spalinowych można mówić w przypadku gdy cechują się one niską emisyjnością. Jeśli chodzi z kolei o modele elektryczne, jest ona zawsze równa zeru, przy czym trzeba pamiętać, że w Polsce energia elektryczna potrzebna do naładowania elektryka wytwarzana jest głównie z węgla.

Utylizacja samochodów zarówno zasilanych prądem, jak i spalinowych nie należy do najekologiczniejszych. Jednak w tym przypadku niestety wciąż o wiele korzystniej pod tym względem prezentują się klasyczne auta.

Jaki jest najbardziej ekologiczny samochód?

W 2021 roku niemiecki automobilklub przeprowadził test 112 modeli samochodów, aby móc wybrać spośród nich najbardziej ekologiczne auta. W ADAC Eco Test 2021 wzięte pod uwagę zostały samochody elektryczne, hybrydowe, spalinowe z silnikami benzynowymi i Diesla oraz wodorowe, a także zasilane gazem CNG. Skontrolowane zostały one pod względem:

 • spalania,
 • emisji tlenku węgla,
 • emisji tlenku azotu, 
 • emisji dwutlenku węgla,
 • emisji elektrowni, które produkują prąd potrzebny do zasilania samochodów elektrycznych,
 • zanieczyszczeń emitowanych w procesie ich produkcji.

Wyniki przeprowadzonych testów opracowane zostały zgodnie z systemem gwiazdkowym oraz punktowym. Według ADAC Eco Test 2021 najbardziej ekologiczne auta to wobec tego:

 • Seat Leon 1.5 TGI zasilany gazem ziemnym CNG, który uzyskał w testach 103 punkty,
 • Volkswagen Golf 1.5 TDI zasilany gazem ziemnym CNG, który uzyskał w testach 102 punkty,
 • Hyundai Kona Electric (64 kWh) zasilany elektrycznie, który uzyskał 101 punktów,
 • Fiat 500e Cabrio (42 kWh) zasilany elektrycznie, który uzyskał 99 punktów,
 • Renault Twingo Z.E. zasilany elektrycznie, który uzyskał 98 punktów.

Oznacza to więc, że obecnie najbardziej ekologiczne samochody to te zasilane gazem ziemnym, zajmujące dwie pierwsze pozycje na podium. Przy czym nie można jednocześnie odmówić ekologiczności samochodom elektrycznym, gdyż to one zajmują dalsze pozycje zestawienia, a zaraz za nimi znajdują się auta hybrydowe bazujące zarówno na zasilaniu elektrycznym, jak i silnikach spalinowych.

Dlaczego warto wybierać najbardziej ekologiczne samochody?

Najbardziej ekologiczne auta to inwestycja na którą warto się zdecydować z kilku względów. Przede wszystkim korzystanie z nich pozwala zredukować emisje zanieczyszczeń do atmosfery, co przekłada się nie tylko na ochronę środowiska, ale także naszego zdrowia. Dodatkowo najbardziej ekologiczne samochody są zazwyczaj także oszczędne, dzięki temu posiadanie ich jest z korzyścią dla naszych portfeli. Ponadto warto także wspomnieć, że kierowcy samochodów elektrycznych, które są uznawane za jedne z najbardziej ekologicznych aut, zyskują także możliwość poruszania się po obszarach zamkniętych dla modeli spalinowych, które najczęściej zlokalizowane są w centrach miast.

Podsumowując, najbardziej ekologiczne samochody to zgodnie z wynikami ADAC Eco Test 2021 modele zasilane gazem, a także auta elektryczne i hybrydowe. Dlatego planując zakup nowego auta z salonu, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na pojazdy zasilane właśnie w ten sposób.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić