Porównaj oferty

Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?

Popularność samochodów elektrycznych wynika z kilku kwestii. Te są przede wszystkim wysoce ekologiczne, komfortowe w użytkowaniu oraz znacznie mniej awaryjne niż pojazdy spalinowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że modele elektryczne są nieco droższe od aut tradycyjnych. To wynika głównie z tego względu, iż do ich produkcji używa się znacznie większych ilości elektroniki, układów scalonych, a do zasilania potrzebne są drogie w produkcji ogniwa bateryjne o dużej pojemności. Mimo to, rynek aut elektrycznych cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników nowoczesnych technologii, jak i osób chcących przyczynić się nieco do ochrony środowiska naturalnego.

Wróć do: Aktualności Czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych?

Czy opłaca się kupić samochód elektryczny? Podpowiadamy!

Jest wiele powodów, dla jakich warto kupić samochód elektryczny. To przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska. Według najnowszych doniesień producenci aut elektrycznych dokładają wszelkich starań, aby te w jak najmniejszym stopniu oddziaływały negatywnie na środowisko naturalne. To jednak przekłada się na ich ceny, które są znacznie wyższe, aniżeli aut z silnikami spalinowymi. Pamiętaj o tym, że opłacalność zakupu auta elektrycznego może dotyczyć różnych aspektów. Oto kilka kluczowych determinantów, które powodują, że auta elektryczne są tak chętnie kupowane przez konsumentów na całym świecie:

  • wysoki poziom komfortu użytkowania,
  • niska awaryjność,
  • niewielkie koszty eksploatacji na co dzień,
  • możliwość podróżowania na coraz większe dystanse.

Oczywiście auta elektryczne mają swoje wady, a główną może być ich cena. Niektóre modele kosztują nawet drugie tyle, ile ich spalinowe odpowiedniki. To jednak nie zniechęca znacząco do tego, aby kupować elektryki. Według specjalistów auta elektryczne to przyszłość motoryzacji, dlatego warto w nie inwestować i powoli przyzwyczajać się do stosowanych w nich technologiach np. jazdy autonomicznej.

Od czego zależy cena auta elektrycznego?

W odpowiedzi na pytanie, czy samochody elektryczne są droższe od spalinowych wskazujemy kilka istotnych kwestii, które generują koszty już na etapie ich produkcji. To przede wszystkim:

  • koszt produkcji podzespołów elektronicznych i układów scalonych,
  • badania i testy nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa,
  • przepisy dotyczące podatków – zależnie od kraju podatek od auta elektrycznego może być różny,
  • wysokie koszty dystrybucji.

To podstawowe kwestie, które generują największe koszty jeśli chodzi o auta elektryczne. Pamiętaj jednak, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach możesz korzystać z programów dopłat do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Dzięki temu kupno takiego auta nie jest już tak drogą inwestycją, jak dotychczas.

Dlaczego auta elektryczne są drogie? Gdzie szukać najtańszych modeli?

Już wiesz, dlaczego auta elektryczne są drogie. Jeśli chcesz kupić możliwie najtańszy pojazd, koniecznie sprawdź ranking samochodów elektrycznych dostępny online. W ten sposób całkowicie za darmo poznasz wszystkie najciekawsze modele elektryków, przejrzysz ich ceny oraz specyfikację techniczną. Według zapowiedzi znanych producentów aut elektrycznych, jak np. Tesla – te powinny na przestrzeni lat być dostępne dla każdego konsumenta w kwotach około 25 tys. dolarów. Dodatkowo będą zapewniać opcję 100% jazdy autonomicznej, co jest innowacją w branży motoryzacyjnej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić