Porównaj oferty

Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Wróć do: Aktualności Samochód elektryczny czy hybryda: co będzie dla Ciebie lepsze?

Samochody zasilane energią elektryczną z roku na rok są coraz częściej wybieranymi modelami przez kierowców. Dostępne są one zarówno w wersji wyłącznie elektrycznej, jak i hybrydowej. Jeśli więc nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ich temat, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czym jest samochód elektryczny?

Samochody w pełni elektryczne, określane także skrótem BEV (Battery Electric Vehicle) to modele, które pod względem swojej budowy nie różnią się niemal niczym od aut spalinowych. Główną różnicą więc przede wszystkim zastosowany w nich napęd elektryczny, który zasilany jest za pomocą prądu skumulowanego w baterii, będącej odpowiednikiem baku w klasycznych samochodach. Z tego względu zamiast tankowania wymagają one ładowania. To ile można przejechać samochodem elektrycznym na jednym ładowaniu, uzależnione jest z kolei od pojemności zastosowanego w nim akumulatora. Najlepsze modele elektryków jak wskazuje ranking samochodów elektrycznych, mają jednak zasięg równy nawet ponad 600 km.

Energia elektryczna niezbędna do zasilania samochodów elektrycznych w zależności od modelu przekazywana jest do silników bezpośrednio lub z wykorzystaniem przekładni mechanicznych. Przy czym moment obrotowy silnika jest w ich przypadku dostępny od zerowej prędkości. Dzięki temu elektryki są bardziej dynamiczne oraz nie są wyposażone w sprzęgło.

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Aby zadecydować czy samochód elektryczny, czy hybrydowy będzie lepszym wyborem warto przede wszystkim poznać zalety elektryków. Do najważniejszych z nich zaliczyć można więc:

  • ekologiczność,
  • niskie koszty eksploatacji, wynikające z niższych cen prądu niż paliwa oraz braku typowych dla aut spalinowych napraw eksploatacyjnych,
  • nieskomplikowaną obsługę,
  • większy moment obrotowy dostępny od zerowej prędkości, przekładający się na lepszą dynamikę auta, zwłaszcza podczas poruszania się po mieście
  • przywileje dla kierowców elektryków.

Czym jest samochód hybrydowy?

Jeśli nie wiesz, czy samochód elektryczny, czy hybryda będzie dla Ciebie lepszy, powinieneś wiedzieć, że samochody hybrydowe to modele, które od elektryków różnią się przede wszystkim tym, że są wyposażone w dwa napędy — spalinowy benzynowy lub Diesla oraz elektryczny. Oznacza to więc, że samochód hybrydowy wyposażony jest zarówno w klasyczny bak, który wymaga tankowania paliwa, jak i baterię, która może, jednak nie musi być ładowana za pomocą tych samych ładowarek elektrycznych co samochody BEV. Jeśli chodzi natomiast o zastosowany w nich silnik, na rynku dostępne są trzy rodzaje hybryd:

  • mild hybrid, pHEV — wyposażone w jeden silnik trakcyjny wspomagany w swojej pracy za pomocą silnika elektrycznego, który czerpie energię z baterii kumulujących ją podczas jazdy samochodem, niewymagające ładowania,
  • full hybrid, HEV — wyposażone zarówno w trakcyjny silnik tradycyjny, jak i elektryczny, dzięki temu samochód może być zasilany nie tylko paliwem, ale i energią elektryczną, przy czym najczęściej silnik elektryczny wspomaga jedynie prace silnika spalinowego, niewymagające ładowania,
  • PHEV — wyposażone w dwa równoważne silniki trakcyjne — spalinowy i elektryczny, oznacza to więc, że auto z powodzeniem może być zasilane wyłącznie energią elektryczną i przejechać w ten sposób wiele kilometrów, wymagające ładowania.

Jakie są zalety samochodu hybrydowego?

Do najważniejszych zalet jakimi wyróżniają się samochody elektryczne, jest to, że są one kompromisem między tradycyjnym autem a elektrykiem. Pozwalają dzięki energii elektrycznej ograniczyć koszty związane ze zużyciem paliwa, a tym samym cechują się mniejszą emisją spalin. Doskonale sprawdzają się zarówno w miastach, jak i długich trasach zapewniając pełną swobodę wyboru tego w jaki sposób mają być one zasilane. Dodatkowo korzystanie z auta hybrydowego przyczynia się także do obniżenia kosztów jego napraw eksploatacyjnych. Zastosowany w nich napęd elektryczny przyczynia się bowiem między innymi do o wiele mniejszego zużycia opon oraz hamulców.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie związane z tym, co lepiej kupić: samochód elektryczny czy hybrydowy nie jest jednoznaczna. Zarówno hybrydy, jak i elektryki mają swoje zalety. Przy czym przyjęło się, że samochody elektryczne są najlepsze przede wszystkim do miast, z kolei hybrydy dla kierowców, pokonujących wiele kilometrów w ciągu roku.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić