Porównaj oferty

Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Od kilku lat wprowadzane są różnorodne rozwiązania, które mają zachęcić polaków do przesiadania się z klasycznych aut spalinowych do ekologicznych zeroemisyjnych modeli elektrycznych. Dzięki temu zarówno osoby planujące zakup elektryka, jak i właściciele samochodów elektrycznych mogą liczyć na wiele przywilejów oraz korzyści. Prezentujemy więc 6 głównych przywilejów elektryków.

Wróć do: Aktualności Jakie przywileje mają kierowcy aut elektrycznych?

Korzyści dla przyszłych właścicieli samochodów elektrycznych

Na przywileje i korzyści związane z autami elektrycznymi mogą liczyć nie tylko ich posiadacze, ale także osoby, które dopiero planują ich zakup. Dzięki temu o wiele chętniej wybierają oni właśnie modele zeroemisyjne, dla których charakterystycznym elementem rozpoznawalnym na drogach są zielone tablice.

Zwolnienie pojazdów elektrycznych z akcyzy

Pierwszym przywilejem, z którego mogą skorzystać, nawet nie będąc tego świadomym osoby kupujące samochód elektryczny, jest zwolnienie tego typu pojazdów z akcyzy. Dzięki temu producenci samochodów elektrycznych są w stanie oferować je w swoich salonach sprzedaży w niższych cenach. Oprócz tego brak akcyzy na elektryki przekłada się także na niższy koszt sprowadzenia ich do kraju zza granicy niż ma to miejsce w przypadku klasycznych samochodów spalinowych.

Dopłaty do aut elektrycznych

Program Mój elektryk to kolejny ukłon w stronę osób planujących zakup samochodu elektrycznego. Dzięki niemu mogą one bowiem zapłacić za niego nawet do 18 750 złotych, jeśli cena wybranego przez nich modelu nie przekracza wartości 225 000 złotych. W tym przypadku warto również wspomnieć, że obecnie także przedsiębiorcy mogą skorzystać z tego typu dopłat, kupując do swojej firmy nie tylko osobowe auto elektryczne, ale także samochody użytkowe zasilane prądem.

Wyższy limit amortyzacji dla przedsiębiorców

Dopłaty to jednak niejedyne przywileje i korzyści dla przedsiębiorców stawiających w swoich firmach na samochody elektryczne. Kupując je, zyskują oni bowiem możliwość zamortyzowania ich w wielu przypadkach w całości. Porównanie samochodów elektrycznych z modelami spalinowymi pod względem wysokości limitu amortyzacji wskazuje, że jest on wyższy o 75 000 złotych dla elektryków, gdyż wynosi on 225 000 złotych.

Przywileje i korzyści dla posiadaczy aut elektrycznych

Przywileje dla aut elektrycznych czekają także na kierowców, którzy już je kupili i poruszają się nimi po drogach, co w wielu przypadkach jest kluczowym czynnikiem przeważającym szalę na korzyść właśnie modeli zeroemisyjnych.

Możliwość poruszania się po buspasach

Ustawa o elektromobilności z dnia 11 stycznia 2018 roku pozwala do 1 stycznia 2026 roku na poruszanie się samochodom elektrycznym po buspasach. Przywilej ten doceniany jest przede wszystkim przez mieszkańców dużych miast, którzy w godzinach szczytu, zamiast stać w korkach, mogą je ominąć poruszając się zgodnie z prawem po buspasie, oszczędzając przy tym czas.

Brak opłat w płatnych strefach parkowania

Płatne strefy parkowania obecne są już niemal w większości miast w Polsce. Dla posiadaczy samochodów elektrycznych nie są one jednak żadnym problemem, gdyż mogą oni pozostawić w ich obszarze swoje auto bez konieczności ponoszenia opłat. Rozwiązanie to przynosi więc wymierne korzyści dla właścicieli samochodów elektrycznych w postaci oszczędności w skali nawet 50 złotych dzienne.

Możliwość poruszania się po ulicach wyłączonych z ruchu kołowego w centrach miast

Przywileje dla aut elektrycznych obejmują także w niektórych miastach, takich jak na przykład Wrocław możliwość wjazdu do strefy w centrum, która wyłączona jest z ruchu kołowego. Dzięki temu ich posiadacze mogą dojechać bez najmniejszego problemu nawet tam, gdzie inne samochody nie mają prawa się poruszać.

Podsumowując, ilość korzyści wynikających z posiadania i poruszania się po drogach samochodem elektrycznym jest naprawdę spora. Wszystkie z nich mają natomiast na celu zachęcić kierowców do kupowania zeroemisyjnych, przyjaznych środowisku aut, co jak pokazują statystyki, jest skuteczne.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić