Porównaj oferty

Dopłaty do samochodów elektrycznych

Nie ulega wątpliwości to, że w samochodach elektrycznych pokładane są duże nadzieję związane ze zmniejszeniem emisji spalin w miastach. W związku z tym większość państw europejskich stara się przekonywać na różne sposoby kierowców do rezygnacji z modeli spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Nie inaczej jest także w Polsce, gdzie na zakup samochodu elektrycznego można otrzymać dopłatę w ramach programu Mój elektryk, do którego kolejnej edycji nabór wniosków ruszył 22 listopada 2021 roku. 

Wróć do: Aktualności Dopłaty do samochodów elektrycznych

Kto może skorzystać z dopłat do aut elektrycznych?

Obecna forma programu Mój elektryk podzieliła jego beneficjentów na dwie kategorie. Pierwszą z nich są wobec tego osoby fizyczne, które mogą skorzystać z dopłaty do elektryków, jak miało to miejsce dotychczas oraz jeśli posiadają oni Kartę Dużej Rodziny, mogą uzyskać wyższe dofinansowanie na samochód elektryczny.

Nowością jest jednak to, że na dofinansowanie do aut elektrycznych mogą liczyć także wszelkiego rodzaju podmioty niebędące osobą fizyczną, czyli także przedsiębiorcy. Dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm i nie tylko obejmują w związku z tym:

  • jednostki sektora finansów publicznych,
  • przedsiębiorców,
  • instytuty badawcze,
  • stowarzyszenia oraz fundacje,
  • spółdzielnie,
  • kościoły,
  • rolników indywidualnych.

Jakie pojazdy obejmują dopłaty do elektryków?

Aby móc uzyskać dofinansowanie do aut elektrycznych, pojazdy muszą one spełniać określone warunki. Przede wszystkim muszą więc to być samochody fabrycznie nowe. Nie mogą być także zarejestrowane oraz mieć przebiegu większego niż 50 kilometrów.

Warto także wspomnieć, że dopłata do samochodów elektrycznych obejmuje wyłącznie modele, których koszt zakupu nie przewyższa kwoty 225 000 złotych. Dlatego też planując skorzystanie z tej opcji obniżającej cenę samochodu, warto wykonać porównanie samochodów elektrycznych nie tylko pod względem jego parametrów, ale i właśnie ceny, która musi się mieścić w powyższym pułapie.

Jak duże dofinansowanie na samochód elektryczny można otrzymać w 2022 roku?

Wysokość dopłaty do auta elektrycznego w ramach programu Mój elektryk zależy od kilku czynników. Głównym z nich jest kategoria beneficjenta. W związku z tym osoby fizyczne mogą liczyć na dotacje na samochód elektryczny w wysokości do 18 750 złotych lub 27 000 złotych, przy czym w drugim przypadku muszą one posiadać Kartę Dużej Rodziny.

Z kolei przedsiębiorcy w przypadku aut osobowych mogą liczyć na taką samą wysokość dofinansowania co osoby fizyczne, planując zakup samochodu osobowego, natomiast przy zakupie auta dostawczego dopłaty do elektryków wynoszą do 50 000 złotych lub 70 000 złotych, w zależności od tego, jaki roczny przebieg pojazdu zadeklarują.

Obecnie producenci samochodów elektrycznych w swoich ofertach bardzo często uwzględniają już ceny po uzyskaniu dopłaty do elektryków, dzięki temu można w prosty sposób sprawdzić, ile trzeba będzie zapłacić za dany model samochodu elektrycznego.

Jak otrzymać dopłatę do samochodu elektrycznego?

Aby uzyskać dofinansowanie do samochodów elektrycznych, należy złożyć stosowny wniosek, przed jego zakupieniem. Ich nabór prowadzone jest natomiast przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 22 listopada 2021 roku do 30 września 2025 roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu Mój elektryk. Istotne w tym przypadku jest to, że o tym, kto otrzyma dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego, decyduje kolejność zgłoszeń oraz poprawność wypełnionego wniosku.

O czym pamiętać decydując się na dofinansowanie na auta elektryczne?

Korzystając z dopłaty do aut elektrycznych, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim samochód zakupiony przy pomocy otrzymanych środków nie może być sprzedany przez okres 2 lat oraz musi być zarejestrowany na osobę, która jest beneficjentem programu Mój elektryk. Dodatkowo w tym przypadku ubezpieczenie samochodu elektrycznego to nie tylko polisa OC, ale i AC co najmniej przez 2 lata, a sam pojazd musi być przez ten czas także odpowiednio oznakowany.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić