Porównaj oferty

Czy auta elektryczne mają skrzynie biegów?

W dzisiejszych czasach rozwój nowoczesnych technologii oraz ogólne nastawienie proekologiczne sprawia, że samochody elektryczne na całym świecie stają się coraz popularniejsze. Innowacyjne auta elektryczne dostępne na rynku zazwyczaj występują bez skomplikowanej skrzyni biegów na pokładzie.

Wróć do: Aktualności Czy auta elektryczne mają skrzynie biegów?

Oznacza to, że nawet topowe e-samochody posiadają tylko jeden bieg do przodu oraz jeden do tyłu. Automatyka przekładni w autach elektrycznych sprawia, iż te prowadzą się wyjątkowo dobrze. Producenci aut elektrycznych stosują głównie przekładnie jednostopniowe, choć obecnie firma ZF pracuje nad ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na zamontowanie dwustopniowej skrzyni automatycznej w samochodzie z napędem elektrycznym.

Skrzynia biegów w aucie elektrycznym – o co tu chodzi?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy auta elektryczne mają skrzynie biegów. Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej tak, ale najczęściej tylko jednostopniową, która pozwala na jazdę do przodu oraz do tyłu. Niestety, ale obecna technologia nie pozwala na zamontowanie manualnej skrzyni biegów w samochodach elektrycznych – tak samo jak przekładni automatycznej stosowanej w popularnych silnikach spalinowych. W celu obniżenia wagi auta elektrycznego, by zwiększyć jego zasięg, producenci stosują głównie skrzynie jednobiegowe oraz coraz częściej dwubiegowe. Skrzynia biegów w aucie elektrycznym pozwala na przenoszenie energii elektrycznej z silnika na napęd i to z doskonałymi efektami. Można śmiało powiedzieć, że auta elektryczne na całym świecie stają się coraz szybsze oraz zapewniają coraz większe zasięgi podróżowania na jednym ładowaniu.

Odpowiadając na pytanie: czy auto elektryczne ma sprzęgło – nie, natomiast ma skrzynię biegów, która występuje w kilku konfiguracjach:

  • skrzynia jednobiegowa,
  • skrzynia dwubiegowa,
  • podwójny silnik zamiast dwóch skrzyń biegów.

Na ogół stosowana skrzynia biegów w aucie elektrycznym nawet topowych producentów marek ma charakter jednobiegowy. Ta pozwala na wygodne prowadzenie pojazdu oraz jest wysoce bezawaryjna ze względu na banalną konstrukcję.

Czy w autach elektrycznych pojawią się tradycyjne skrzynie biegów?

Czy auta elektryczne mają biegi? To pytanie często pojawia się na forach internetowych oraz w salonach, gdzie sprzedawane są samochody elektryczne. Nowoczesne technologie wpływają na to, że takie pojazdy stają się coraz bardziej zaawansowane i wiele skazuje na to, że w niedługim czasie tradycyjne odpowiedniki skrzyni biegów być może pojawią się w autach z napędem elektrycznym.

Wielu specjalistów ma jednak wątpliwości, czy montaż tradycyjnego typu skrzyni biegów w elektryku ma w ogóle sens. Głównie ze względu na fakt, iż przełożyłoby się to na komfort prowadzenia takiego pojazdu. Skrzynie jedno- i dwubiegowe są gwarancją komfortu użytkowania oraz niezawodności auta. Każdy, kto zadaje sobie pytanie, jaka skrzynia biegów w elektryku będzie najlepsza uzyska odpowiedź od specjalistów – jedno lub dwubiegowa w zależności od modelu i jego mocy oddawanej przez silnik elektryczny do napędów.

Dlaczego samochody elektryczne nie mają tradycyjnej skrzyni biegów?

Auta elektryczne mają specjalnie zaprojektowane skrzynie biegów głównie ze względu na mocne ograniczenia technologiczne oraz chęć obniżenia wagi pojazdów napędzanych energią elektryczną. To przekłada się na ich zasięg. Warto też dodać, że zmiana biegów przy pomocy standardowej skrzyni biegów musiałaby odbywać się niesamowicie szybko, gdyż silniki elektryczne mają ogromny moment obrotowy. W wyniku takich przeciążeń skrzynia biegów o standardowym działaniu po prostu nie zdążyłaby zmieniać biegów tak, jak potrzebuje tego silnik pojazdu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić