Porównaj oferty

Auta hybrydowe a elektryczne

Za kilkanaście lat auta spalinowe powinny odejść w zapomnienie, a o prym na rynku motoryzacyjnym będą walczyć tylko pojazdy hybrydowe i elektryczne. Oba typy są uważane za dużo bardziej przyjazne środowisku i to w nich jest pokładana nadzieja na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń w aglomeracjach. Naukowcy i technolodzy wciąż prowadzą badania nad stworzeniem możliwie najlepszych maszyn, które nie będą odstraszały nabywców z powodu słabych osiągów i wysokiej ceny.

Wróć do: Aktualności Auta hybrydowe a elektryczne
Producenci aut elektrycznych, hybrydowych czy spalinowych to w zdecydowanej większości te same koncerny motoryzacyjne.

Auto hybrydowe

W zwykłej hybrydzie, energia potrzebna do naładowania akumulatora odzyskiwana jest w czasie hamowania, poprzez przetworzenie energii kinetycznej na energię elektryczną. Ta energia wykorzystywana jest następnie do zasilenia silnika elektrycznego, który wspomaga pojazd przy ruszaniu, pozwalając mu uzyskać optymalne warunki pracy. Dzięki temu minimalizujemy pracę silnika spalinowego, który pracuje w mniejszym stopniu i przyspieszanie nie powoduje tak wielkiego wzrostu spalania jak mamy to w przypadku samochodów benzynowych. Istnieją też hybrydy, które ładujemy podobnie jak mamy to w przypadku samochodów elektrycznych. Mają one większy zasięg przy jeździe na samym prądzie (około 50km) i zainstalowane zupełnie inne rozwiązania techniczne. Wbrew pozorom hybrydy są dużo prostszymi konstrukcjami niż te napędzane tylko silnikiem spalinowym. Jednak przy próbie samodzielnej naprawy kilka problemów może przerosnąć domowego majsterkowicza, a w dodatku usterki związane z elektroniką nie zostaną naprawione w pierwszym lepszym warsztacie.
Na chwilę obecną w Polsce brakuje serwisów nieautoryzowanych przeznaczonych do takich aut, wynika to z małego zapotrzebowania, ale z biegiem czasu także ten rynek usług rozwinie się. Samochody tego typu mają jedną widoczną wadę – muszą być regularnie używane. Nieużywanie samochodu kończy się całkowitym rozładowaniem akumulatora i brakiem możliwości jego ładowania, taki sprzęt nie nadaje się wtedy już do użytku. Rynek samochodów hybrydowych rozwija się całkiem dobrze. Najwięcej takich aut spotkamy w Azji. Dlatego też sprzedaż jest zdominowana przez firmy japońskie, które chwalą się ponad 95% udziałami na globalnym rynku. To takie marki jak Toyota z Lexusem oraz Honda zapoczątkowały erę samochodów hybrydowych w Europie i to większość ich maszyn znajdziemy na rynku wtórnym, który powoli zaczyna się rozwijać.

Auto elektryczne

Dzisiejsze samochody elektryczne nie mogą być porównywane z samochodami spalinowymi czy nawet hybrydowymi. Konkurenci mają o wiele lepsze parametry, pozwalając nie tylko szybciej jeździć, ale także zapewniając znacznie większy zasięg wykorzystując prąd. Przewaga konkurencji, która bardziej zagraża ekologii jest widoczna w każdym aspekcie. Akumulatory - dzięki nim można przemieszczać się na odpowiednie odległości, najnowsze modele mogą pokonać do 400km na jednym ładowaniu. Obecnie stosowane są akumulatory o większej pojemności przy ograniczeniu ich wielkości. Zazwyczaj umieszczane są w tylnej części samochodu lub pod spodem, w zależności od ich ilości czy też przesłanek technicznych. Zdarza się, że zamiast jednego silnika stosuje się kilka mniejszych, odpowiednio rozlokowanych tak, aby bez problemu mogły nadawać prędkość.
Energia z akumulatorów przekazywana jest do silnika, skąd kierowana jest do kół bezpośrednio lub też przy zastosowaniu odpowiednich mechanizmów i przekładni. Tutaj także stosowane jest rozwiązanie, które polega na odzyskiwaniu części energii w czasie hamowania, co pozwala zwiększyć maksymalny zasięg pojazdu nawet o około 20%. Co do użytkowania auta, akumulatory tracą stosunkowo szybko swoją sprawność, dlatego trzeba je wymieniać. Jest to drogi proces i w dodatku recykling jest w większości przypadków praktycznie niemożliwy.

Auto hybrydowe a elektryczne. Które wybrać?

Auta hybrydowe już zdobyły sporo miłośników, do tego są naprawdę oszczędne i bezawaryjne. Modele użytkowane przez 8-10 lat wciąż są chwalone przez użytkowników. Nie można tego powiedzieć o autach elektrycznych, nawet świetnie znana Tesla miewa awarie. Są to sytuacje, które od razu nakłaniają do rozmyśleń na temat, czy jeszcze nie za wcześnie na wspieranie masowych produkcji technologii, które nie są w pełni bezpieczne. Wpływ na środowisko również jest wątpliwy, hybrydy w dużo mniejszym stopniu wpływają na środowisko niż spalinowe samochody, ale elektryczne auta wciąż muszą być rozwijane, po to, żeby nie było niepewności odnośnie ich efektywności i wpływu na środowisko. Na ten moment zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są auta hybrydowe. Miejmy nadzieję, że z biegiem lat zostanie osiągnięty odpowiedni poziom technologiczny, który zapewni nam użytkowanie aut przyjaznych środowisku i będą to auta elektryczne. Dużo musi się także stać w kwestii finansów. Ubezpieczenie samochodu elektrycznego porównanie trzeba koniecznie wykonać. Obecnie różnice w zakresie ubezpieczenia i cenie są bardzo wysokie.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.71 (7 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić