Porównaj oferty

Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?

Samochody z napędem hybrydowym oraz w pełni elektrycznym jeszcze do niedawna były rzadkością obecnie coraz więcej pojazdów poruszających się po drogach to modele nisko lub zeroemisyjne. I choć oba te rodzaje samochodów zaliczane są do modeli, które są przyjazne środowisku, znacznie się one od siebie różnią przede wszystkim pod względem zastosowanego w nich napędu. W związku z tym, czym jest samochód elektryczny oraz hybrydowy, a także jakie są ich zalety?

Wróć do: Aktualności Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego?

Co to znaczy samochód hybrydowy?

Samochody hybrydowe bazują na dwóch napędach, za pomocą których może się poruszać jeden pojazd. Pierwszym z nich jest silnik benzynowy lub wysokoprężny w zależności od danego modelu auta, natomiast drugim silnik elektryczny, zasilany za pomocą energii, która jest produkowana podczas jazdy samochodem na przykład podczas hamowania.

Dzięki takiej budowie samochody hybrydowe mogą poruszać się za pomocą zarówno wyłącznie napędu spalinowego, jak i elektrycznego lub dwóch jednocześnie w zależności od zastosowanej w nich jednostki napędowej. To z kolei pozwala na zmniejszenie emisji generowanych przez nie spalin oraz oszczędności w postaci mniejszego zużycia paliwa.

Rodzaje samochodów hybrydowych

Samochody hybrydowe dostępne na rynku różnią się między sobą między innymi stopieniem zaawansowania napędu hybrydowego. W związku z tym wyróżnić można modele takie jak"

  • micro hybrid — który nie umożliwia poruszania się nim wyłącznie na silniku elektrycznym, gdyż pełni on wyłącznie funkcje wspomagająca dla silnika spalinowego np. zwiększając jego moc,
  • mild hybrid — który również nie może być napędzany wyłącznie przez silnik elektryczny, jednak jest bardziej skomplikowany w budowie jednostki napędowej,
  • full hybrid — który pozwala bazować podczas jazdy zarówno wyłącznie na silniku spalinowym, jak i hybrydowym.

Pośredni model, czyli hybryda plug-in

Na rynku wśród samochodów hybrydowych znaleźć można także modele plug-in oznaczane symbolem PHEV. Są one pojazdami pośrednimi między klasyczną hybrydą a elektrykiem, gdyż zastosowana w nich bateria zapewniająca energię dla silnika elektrycznego dostarczana jest w nich nie tylko poprzez odzyskiwanie jej podczas jazdy, ale także za pomocą ładowarek elektrycznych. W związku z tym wyposażone są one w większe baterie zapewniające im tym samym większy zasięg na napędzie elektrycznym.

Zaletą, która jest doceniania przez osoby wykonujące porównanie samochodów elektrycznych z hybrydami plug-in jest natomiast to, że po rozładowaniu się w hybrydzie baterii można kontynuować podróż, dzięki zastosowanemu w nich silnikowi spalinowemu.

Co to znaczy samochód elektryczny?

Samochody elektryczne to natomiast modele wyposażone wyłącznie w elektryczne jednostki napędowe, które zasilane są za pomocą baterii o dużych pojemnościach. Nie występują więc w ich budowie silniki spalinowe, przez co nie emitują one spalin.

Producenci samochodów elektrycznych podkreślają także, że pojazdy tego typu są o wiele oszczędniejsze, jeśli chodzi o ich eksploatację, ponieważ nie wymagają dostarczania do nich paliwa, a wyłącznie energii elektrycznej, która wciąż jest o wiele tańsza od benzyny czy oleju napędowego.

Samochód elektryczny czy hybryda?

Nie można jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie — hybrydowe czy w pełni elektryczne jest lepsze. Każde z nich ma bowiem zarówno swoje wady, jak i zalety. Decydując się bowiem na zakup hybrydy, trzeba liczyć się z tym, że choć mniejsze, to wciąż będziemy ponosić koszty związane z zakupem do niej paliwa. Z kolei zakup elektryka wiąże się z tym, że jeśli jego bateria zostanie rozładowana do zera, bez jej ponownego naładowania nie będzie można nigdzie pojechać. Na szczęście mapa stacji ładowania w Polsce z miesiąca na miesiąc zapełnia się coraz większą liczbą punktów, które pozwalają na uzupełnienie energii w elektrykach nie tylko w mieście, ale i na trasie. W związku z tym kwestia ta przestaje być tak problematyczna, jak chociażby jeszcze 2 lata temu.

Bez względu jednak na wybór warto pamiętać o tym, że zarówno samochody hybrydowe, jak i elektryczne są rozwiązaniem, które pozwala na zmniejszenie emisji spalin do środowiska, a ilość korzyści z poruszania się nimi po drogach zwłaszcza w miastach jest większa niż tylko mniejsze koszty eksploatacyjne.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić